Piráti jdou opět do boje o domácí tvrz, nájezdníkem jsou České Budějovice

Napsala 01.10.2019 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Piráti se po velké a nakonec nezdařené zkoušce v Jihlavě postaví k dalšímu důležitému měření sil. V devátém kole Chance ligy svěřenci Martina Štrby vyzvou na vlastním ledě ROCKNET ARÉNY České Budějovice, které se netají nejvyššími cíli. Právě tento souboj by mohl prozradit, jak si nový tým povede. Úvodní buly bude vhozeno ve středu 2. října přesně v 17 hodin a 30 minut.

České Budějovice v minulé sezóně skončily po základní části na třetím místě za Jihlavou a Vsetínem. Ve čtvrtfinále Chance ligy Motor narazil na Havířov, se kterým si poradil 4:2, následně proti střelecky slepému Vsetínu postoupil do baráže.

V prolínací soutěži už se Jihočechům nedařilo, po pár kolech bylo jasné, že vysněný postup zpět mezi elitu budou muset odsunout. Ve dvanácti zápasech totiž mužstvo pod vedením Václava Prospala urvalo pouze pět bodů.

Vzhledem k přímému postupu a sestupu mezi dvěma nejvyšší soutěžemi dospělých je šance favorita soutěže ještě o něco vyšší.

V přípravě však svou roli příliš nepotvrzoval. Nutno podotknout, že nastupoval pouze proti extraligovým týmům a zahraničním soupeřům. Příprava je ale jenom příprava…

Vstup do ročníku vyšel Motoru výborně

V úvodním kole Jihočeši přetlačili Třebíč a následně rozstříleli sedmi a devíti góly Kadaň s Ústním nad Labem. První body na Motoru urvaly Benátky nad Jizerou, které doma vyhrály samostatné nájezdy.

Následně zvládly České Budějovice domácí utkání s pražskou Slavií i výjezd na Vysočinu, kde i přes stíhací jízdu Dukly uhájily těsně vedení. Poprvé se svěšenými hlavami odešlo mužstvo z jihočeské metropole, když na vlastním ledě nestačilo na Litoměřice.

Změny v kádru posunuly Motor do role favorita soutěže

Už ke stálici Janu Strmeňovi, který je dobře znám i v Chomutově, přibyl mladý talent Milan Klouček. Obrana nejbližšího soupeře Pirátů doznala pár změn, vyrovnat se musela například s odchodem Mitche Fillmana. Nejenom místo něj přivedla jihočeská organizace velikána Niklase Pavla nebo ofenzivního zadáka Ivana Lytvynova.

V útoku zatím vyniká novic Jan Veselý, člen sestavy měsíce září podle hokej.cz, který vyniká hlavně před brankovištěm. Velkou posilou měl být Jan Kloz, jehož si ale vzaly zpět na měsíční hostování Pardubice. Ofenzivní posilou by mohl být Miroslav Holec, který za poslední léta mezi elitou nezazářil, ale v Chance lize měl nadstandardní čísla.

Aktuální soupiska Českých Budějovic

Brankáři: Jan Strmeň, Milan Klouček.
    Obránci: Žiga Pavlin, Karel Plášil, Pavel Pýcha, Jakub Suchánek, René Vydarený, Ivan Lytvynov, Niklas Pavel, Václav Svach.
    Útočníci: Jakub Babka, Martin Beránek, Zdeněk Doležal, Lukáš Endál, Miroslav Holec, Vít Christov, Václav Karabáček, Jan Kloz, Martin Novák, Radek Prokeš, Roman Přikryl, Jiří Šimánek, Matouš Venkrbec, Jan Veselý, David Gilbert.

Příchody: Milan Klouček a Jan Kloz (oba Pardubice), Niklas Pavel (Pantern, Švédsko), Ivan Lytvynov (Peliitat, Finsko), Jakub Suchánek (Jihlava), Radek Prokeš (Prostějov), Vít Christov (Frýdek-Místek), Miroslav Holec (Olomouc), Jan Veselý (Ústí nad Labem), Matouš Venkrbec (Prostějov).
Odchody: Petr Kváča (Třinec), Mitch Fillman (Mladá Boleslav), Ondřej Kachyňa (Havířov), Jakub Doktor (Vsetín), Martin Heřman (Prostějov), Milan Dančišin (Tábor), Pavel Novák (Kelowna, WHL), Jan Tlačil (Příbram), Cody Bradley, Miloslav Čermák a Zdeněk Kutlák (všichni neznámo).

Motor
4. místo (17 bodů)pozice2. místo (19 bodů)

Piráti v posledním utkání nestačili na Jihlavu

Jihlavští na domácím ledě otevřeli brankové konto utkání díky využité přesilovce, na což v poslední minutě úvodního dějství navázal ještě mladík Tomáš Chlubna. Jelikož Dukla v každé třetině přidala ještě po jednom gólu a Piráti své šance nevyužili, všechny body zůstaly na Vysočině.

HC Dukla Jihlava – Piráti Chomutov 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 14. Pohl (Staněk, Pekr), 19. Chlubna (Lichanec, Staněk), 36. Fronk (Poletín, Anděl), 57. Čermák (Harkabus). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Střely na branku: 32:24. Zblokované střely: 12:12. Vhazování: 36:31.

Sestava Chomutova: Běhula – Žovinec, Rýgl, Blaha, Tejnor, Štochl, Lang, Havel – Stloukal, Pitule, Suchý – Tomica, J. Svoboda, Llewellyn – Klíma, Vrhel, Chrpa – Tupý, Hrala, M. Svoboda.

Dominik Pavlát byl za výkony v úvodu ročníku a také tři čistá konta v sestavě měsíce září

České Budějovice přetlačily gólem v 59. minutě Přerov

Po bezbrankové úvodní části šel do vedení Motor, jenomže Zubři dvěma góly v rozmezí dvou a půl minuty převrátili výsledek na svoji stranu. Domácí ve třetí části vyrovnali a v čase 58:21 vstřelil nakonec vítěznou branku Martin Novák.

ČEZ Motor České Budějovice – HC ZUBR Přerov 3:2 (0:0, 1:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 27. Doležal (Šimánek, Přikryl), 53. Venkrbec (Novák, Lytvynov), 59. Novák – 34. Süss (Zbořil, Kratochvil), 36. Kratochvil (Sýkora, Zbořil).
Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Střely na branku: 31:35. Zblokované střely: 6:10. Vhazování: 31:45.

Sestava Českých Budějovic: Klouček – Vydarený, Plášil, Pýcha, Pavlin, Suchánek, Lytvynov, Pavel – Babka, Venkrbec, Holec – M. Novák, Gilbert, Beránek – Šimánek, Přikryl, Doležal – Karabáček, Prokeš, Veselý.

Vzájemné duely z baráže vyzněly jasně pro Chomutov

Nejbližší soupeři se na konci minulého ročníku střetli čtyřikrát v prolínací soutěži, která pro oba skončila neúspěchem. Bilance vyzněla jasně pro Piráty, kteří na úvod padli až v samostatných nájezdech, ale následně nezaváhali a vyhráli 1:0, 3:1 a 6:4. To však pád neodvrátilo.

+9 (+11, -2)

Asistence: Lukáš Blaha 4 asistence; trestné minuty: Niklas Pavel 22 tr. minut; účast na ledě: Viktor Lang +4 (+6, -2).