Mladežnický hokej

Piráti budou zastoupeni v zámoří, na největší Pee-Wee turnaj světa letí Vojtěch Čihař

Napsal 08.02.2020 Libor Kult
C h o m u t o v - V předchozích letech se stalo tradicí, že chomutovští žáci doplnění o hráče z okolních klubů reprezentovali místní hokej na turnaji v kanadském Lévisu. V aktuální sezóně sice tým pod hlavičkou Pirátů do zámoří neodletí, ovšem chomutovský odchovanec Vojtěch Čihař se zúčastní neoficiálního mistrovství světa hráčů do 13 let přímo v Québecu.

Na největší turnaj světa ve zmíněné kategorii vyrazila chomutovská výprava poprvé v zimě 1996 pod vedením tehdejšího trenéra a člena vedení klubu Vojtěcha Čihaře staršího, který v roce 2014 přenechal možnost účasti Petru Jonákovi, jenž se svým týmem na posledních dvou ročnících vybojoval prvenství a druhé místo, k němuž pomohl i Adam Titlbach.

Ten sice už několik nastupuje za žákovské týmy Pirátů, ovšem pochází z Litvínova. Nyní se klání v nové hale Videotron poprvé po deseti letech zúčastní přímo chomutovský odchovanec. V barvách výběru Czech Knights se od 12. do 23. února bude bít útočník Vojtěch Čihař.

Mladý forvard se může těšit na kvalitní zápasy v parádní atmosféře. „Na zápasy chodí dvanáct až šestnáct tisíc diváků. Záleží na soupeřích a fázi turnaje,“ uvádí otec talentovaného útočníka, který až do zmíněného roku 2014 vybíral mužstvo pro nejlepší turnaj světa. „Postupně mi bylo líto, že někteří kluci se do Kanady nepodívají, proto jsem přijal i možnost účasti v Lévisu, kde se hraje ve stejné kategorii jen s o maličko méně kvalitními týmy,“ vysvětluje.

Vojtěch Čihař mladší prošel sítem, na jehož začátku bylo 90 hokejistů, kteří se ucházeli o místo v sestavě pro turnaj v hokejové baště, kde působil tým Québec Nordiques před stěhováním do Colorada. „Bylo hodně těžké se do výběru dostat, ale možná mi pomohlo, že jsem s panem Jonákem absolvoval už několik turnajů, kde jsem hrál dobře,“ zmiňuje útočník pirátské sedmé i osmé třídy klání v Rize, Helsinkách, Stockholmu, Bolzanu, Moskvě, Detroitu či Chicagu.

Mladý hokejista nezastírá, že se hodně těší a šance si velmi váží. „Zatím je to asi největší úspěch, jakého jsem dosáhl,“ reaguje. „Je to šance ukázat se v zámoří na akci, kde bude hodně skautů,“ připojuje ještě.

Jedním dechem pak hovoří o odlišnostech, které ho čekají. „Hodně se bruslí a nesmí se hrát do těla. Navíc i v oslabení se píská icing, pokud vyhodíte přes všechny čáry. Musíte prostě dojet až za červenou,“ uzavírá s úsměvem.