Aktuální zprávy

Osobnosti chomutovského hokeje, díl první: Radek Šíp

Napsal 09.11.2012 Petr Horčička
C h o m u t o v – Připravili jsme pro vás seriál, ve kterém si společně zavzpomínáme na bývalé ikony chomutovského hokeje. Můžete se těšit například na Kamila Koláčka, Stanislava Mikšovice, Kamila Jarinu, Ladislava Bouška, Radka Šípa a spoustu dalších bývalých výborných hráčů Chomutova. Zajímá Vás, čemu se hráči věnují po ukončení aktivní hráčské kariéry? Nebo proti jakému soupeři se nejvíce dařilo například Kamilu Koláčkovi? Nevíte, kolik zápasů zde odchytal Kamil Jarina? O tom všem a o spoustě dalších zajímavých informací se budete postupně dočítat v našem novém seriálu „Legendy chomutovského hokeje“.

První díl seriálu o chomutovských hokejových legendách novodobé historie vypráví o bývalém chomutovském forvardovi, který tu odehrál dlouhých devět sezón. Nejvíce na pozoru se před Šípem měli hráči Berouna a Jihlavy, kterým dohromady nasázel dvacet devět gólů. Svoji kariéru zakončil v sousední Kadani, poté zamířil do Klášterce nad Ohří. Po své úspěšné hráčské kariéře se vydal na trenérskou cestu. Nyní působí u mládeže Pirátů Chomutov.

Dlouholetý chomutovský kapitán, který své první hokejové krůčky udělal v sousedním Litvínově, má velice bohatou extraligovou kariéru. Bez mála dvě stovky startů nastřádal postupně v šesti klubech – Litvínov, Jihlava, Třinec, Plzeň, Olomouc a Vítkovice. Nejlépe se Radkovi dařilo hned v té první sezoně v Litvínově, kde ve čtyřiačtyřiceti zápasech stihl posbírat čtyřiačtyřicet kanadských bodů za šestnáct branek a dvacet osm asistencí. „Na to vzpomínám v dobrém, protože se mi tam dařilo. I když ta extraliga v letech 1993 a 1994 byla někde jinde, než je teď,“ vzpomínal na angažmá v Litvínově Šíp. V extralize odehrál celkem 182 zápasů a připsal si 117 kanadských bodů (43+74).

Začátkem devadesátých let působil v juniorské WHL v týmu Lethbridge Hurricanes, kde odehrál dvě sezony – 1990/1991 a 1991/1992. „Byl jsem i v kempu Los Angeles Kings, takže jsem nahlédnul i pod pokličku NHL. Bohužel se mi nepodařilo prosadit se tam na delší dobu. Byl jsem zklamaný, ale život jde dál. Možná, kdybych byl svědomitější a poctivější, tak by to vyšlo,“ lituje Šíp svého krátkého zámořského angažmá „Byla to pro mě ale velká a cenná zkušenost.“ V kanadském týmu si ale nevedl vůbec špatně. V první sezoně si v sedmačtyřiceti zápasech připsal šedesát tři kanadských bodů za dvacet devět přesných tref a třicet čtyři gólových asistencí. V té druhé naskočil do jednasedmdesáti zápasů a posbíral rovných sto bodů za třicet osm branek a šedesát dva asistencí.

V pětadvaceti letech načal svoji prvoligovou kapitolu. V sezoně 1996/1997 oblékal dres brněnské Komety. Po sezoně zamířil do nedaleké Olomouce a v listopadu roku 1998 nasázel Chomutovu hattrick, kterým zařídil výhru Hanáků na jejich ledě v poměru 3:0. To byl zřejmě hlavní impuls k jeho stěhování do Chomutova, kde působil od začátku sezony 1999/2000. „Na působení v Olomouci vzpomínám v dobrém i špatném. Prožil jsem tam tři pěkné roky, ale ten konec se tam moc nevydařil. Většinou převládají ty hezčí vzpomínky,“ sdílel své vzpomínky na angažmá na Hané.

Útočník Radek Šíp přišel do Chomutova právě z hanácké Olomouce, když přišel společně s trenérem Kamilem Přecechtělem. Svůj první gól na severu Čech vstřelil dvacátého druhého září roku 1999 ve čtvrtém kole na jemu dobře známém ledě Komety Brno, ale zápas nakonec skončil těsnou výhrou Komety 3:2. S Chomutovem zažil skvělé i horší časy. V sezoně 2001/2002 si zahrál baráž proti Karlovým Varům, v dalších letech například finále první ligy proti Ústí nad Labem či proti Mladé Boleslavi. Odehrál tu celkem devět sezon a odvedl tu obrovský kus práce. Radek zažil skvělý start do sezony 2003/2004, která pro něj byla bodově nejbohatší za dobu existence nového modelu první ligy. „Já takový start nepamatuji nikde. Vyhrát prvních pět zápasů v řadě, to je paráda. Doufáme, že to bude pokračovat,“ pronesl s radostí, aniž by tušil, že vítězství v řadě se zastaví na čísle jedenáct.

Za Chomutov odehrál dlouhých devět sezón, přičemž si v každé z nich zahrál i play off. Nastoupil k 372 soutěžních utkání a připsal si 342 kanadských bodů (142+200). Také stihl posbírat 579 trestných minut. „Chomutov, to byla moje nejlepší léta. Na to budu vzpomínat jenom v dobrém. Tam se dařilo osobně nejen mně, ale hlavně celému týmu. Jen ty konce sezón nevycházely, ale přesto se mi v Chomutově moc líbilo,“ vzpomněl si na krásné roky strávené na severu Čech. Nejlépe se v bílo-modrém dresu Šípovi dařilo proti berounským Medvědům, když jim nasázel patnáct branek. O jednu branku méně, tedy branek čtrnáct, nasázel jihlavské Dukle. A jak se mu dařilo proti ostatním týmům? Třebíč, Kometa Brno, Kadaň, Písek (11), Hradec Králové (10), Opava (8), Ústí nad Labem (7), Mladá Boleslav, Prostějov, Olomouc (6), Ostrava (5), Karlovy Vary, Havířov, Vrchlabí (3), Šumperk, Rosice, Ytong Brno (2), Liberec, Žďár nad Sázavou, Mělník, České Budějovice, Most, Jindřichův Hradec (1). Hned ve dvou zápasech se do statistik zapsal jako čtyřgólový střelec. V sezoně 1999/2000 vstřelil ve třicátém devátém kole čtyři branky Jihlavě a Chomutov zvítězil na domácím ledě 7:3. V sezoně 2005/2006 se podílel na vítězství Chomutova nad Berounem 7:0, když v utkání dvaatřicátého kola první ligy vstřelil medvědům také čtyři branky.

Po chomutovském angažmá zamířil do sousední Kadaně, kde odehrál dvě sezony. „Bral jsem to jako pokračování své kariéry. Ambice mužstva samozřejmě nebyly takové, jako v Chomutově. Doufám, že jsem klubu alespoň v něčem pomohl a rozhodně jsem to nebral jako nějaký krok zpátky.“

Radek svou kariéru ukončil uprostřed rozehraného ročníku první ligy, když se Kadani ve druhé části sezony začalo dařit. Ze spod tabulky se vyšplhala až na místa, která Kadani zaručovala účast v play off. „Třeba jsem tomu právě tím mým odchodem pomohl,“ vtipkoval Šíp. Poté ovšem zvážněl. „Týden jsem se vždy dával dohromady, další týden jsem hrál a potom jsem se zase čtrnáct dní dával dohromady. Mé výkony byly nevyrovnané. Bylo to těžké rozhodnutí a nechtěl jsem někomu zabírat místo v kádru. Navíc mezi Kadaní a Chomutovem hráči hodně pendlují, a tak nebylo problém mě nahradit,“ vysvětlil svůj důvod k pověšení bruslí na hřebík. Posledním zápasem Radkovo úspěšné kariéry byla prohra 0:1 v zápase dvaatřicátého kola proti Olomouci, devatenáctého prosince roku 2009. Poté se v sestavě severočeského týmu přestal objevovat, ovšem to ještě netušil, že přišel definitivní konec kariéry. „Nebylo to rozhodnutí ze dne na den, trvalo to delší dobu. Přetrvávaly u mě zdravotní problémy, ale hned po tom zápase v Olomouci jsem nevěděl, že skončím, ale vše k tomu směřovalo,“ řeklo konci jeho kariéry dlouholetý kapitán Severočechů. Za Kadaň nastoupil ve dvou sezonách (2008/2009 a 2009/2010). Ve třiašedesáti zápasech posbíral osmatřicet kanadských bodů za šestnáct branek a dvaadvacet asistencí. K tomu všemu si připsal sedmdesát čtyři trestných minut.

Hlavní důvody konce Šípovy kariéry byl věk a s ním spojené zdravotní komplikace se zády. „Vedly mě k tomu právě moje zdravotní problémy. Také jsem nabyl dojmu, že už nejsem týmu tolik prospěšný. Byla to taková hranice, kterou jsem si sám stanovil, až budu cítit, že nejsem platný hráč, tak je zbytečné, abych se někde plácal,“ řekl sebekriticky bývalý forvard s jednasedmdesátkou na zádech. Pár zápasů odehrál také díky projektu 3K za nedaleký Klášterec nad Ohří, kde se objevil v sezoně 2010/2011 a ve třiatřiceti zápasech posbíral dvacet devět kanadských bodů (10+19).

Nyní můžete Radka Šípa spatřit na lavičce mládeže Pirátů, kde působí jako hlavní trenér žáčků čtvrté třídy. Zároveň vykonává i funkci asistenta trenéra u staršího dorostu, taktéž u Pirátů. „Rád se podělím o své zkušenosti a věřím tomu, že budu úspěšný trenér. Práce v hokejovém prostředí mě ovšem zajímá a baví.“ Radkovi tímto přejeme v jeho trenérské kariéře hodně sportovních i osobních úspěchů.