DOROST - článek

Odchody z dorostu? „Kádr bude vyrovnanější, všichni mají šanci,“ prozrazuje Petr Jíra

Napsala 27.06.2019 Redakce
C h o m u t o v - Chomutovští dorostenci jsou pod vedením kondičního kouče mládeže Jiřího Matýska v plném proudu letního drilu, který po volnu vyvrcholí na přelomu července a srpna. O herní část tréninků se starají Petr Jíra a Kamil Koláček, kteří po ztrátách z obrany i útoku doplnili kádr hokejisty z okolí a jednají i s dánským útočníkem.

Letní příprava pod taktovkou Jiřího Matýska se zápasem i za vedra

Stejně jako v minulých letech i letos vede letní přípravu akademie zápasník Jiří Matýsek, který má u mládeže bohaté zkušenosti. „Příprava probíhá pořád stejně, protože s trenéry pracujeme už osmým nebo devátým rokem. Každý rok se to trochu mění, nic nekopírujeme, to by byla hloupost,“ říká úvodem.

Dorostenci se začali připravovat na začátku května, v červenci přijde dovolená a od srpna začnou přípravné zápasy. „Momentálně je stěžejní práce s vlastní váhou, protože budou tři týdny dovolené, takže nemá smysl nahánět fyzičku. Spíš se snažíme kluky zpevnit a připravit na vrchol přípravy, který přijde na konci července a začátkem srpna. To bude pro hráče to nejtěžší období v největší zátěži, protože budeme pracovat v laktátu a v kyslíku. Potom už budou v přátelských utkáních ladit na sezónu,“ přibližuje Matýsek.

Momentálně strategii přípravy komplikuje počasí, jelikož se teploty šplhají ke třiceti stupňům, pak i na zimním stadionu, kde neběží chladící zařízení, je pořádné teplo. „Využíváme arénu, hokejbalové hřiště a atleťák, letos nechodíme do sportovní haly k zápasníkům. Občas využíváme i chodbu, protože tělocvičny nahoře nejsou klimatizované, takže se tam dá cvičit pět minut a je tam padesát stupňů. Modlíme se, aby nepršelo nebo nebylo úplné vedro. Minulý týden jsme vydrželi venku dvacet minut, pak už to bylo na nějaký úžeh nebo úpal,“ uvědomuje si kouč.

Jakožto zápasník zařazuje své sportovní odvětví i do přípravy mladých hokejistů, aby se rozvíjeli po všech stránkách. Jinak tomu není ani u přípravy A-týmu pod vedením dalšího zápasníka Petra Švehly. „Vždycky ho zařazuju, protože se mi to vrátilo a věřím tomu. Dělal jsem to v Kadani u áčka, dorostu nebo juniorů, vrátilo se to. Koordinace a gymnastika se hodí, protože hokej je komplexní sport a neměl by se dělat jenom na silné nohy,“ říká Jiří Matýsek.

Za specifickou přípravou spojenou se zápasem a vzpíráním pak mladící dochází ke speciálním tréninkům. „Je velká výhoda, že kluci, které znám od šesté třídy, chodí za mnou ráno na individuál do sportovní haly k zápasníkům. Udělají si komplexní gymnastiku, zaskáčou si, zacvičí s medicinbalem nebo aquahitem. Hlavně se naučí vzpěračskou techniku, kterou chci, aby uměli dokonale, protože je to nejdynamičtější cvičení,“ upozorňuje.

    Aktuální soupiska dorostu

    Brankáři: Lukáš Malant, Daniel Ciple, Aleš Strážovský.
    Obránci: Jakub Kovár, Jan Strážovský, Martin Pöschl, Šimon Rusín, Adam Frolo, David Martínek, Dominik Perný, Matyáš Gaudl, Josef Rykl, Jakub Karhan.
    Útočníci: Filip Döring, Radek Jenček, Jakub Kalčík, Tadeáš Svoboda, Vladimír Kroupar, Jan Spudich, Jiří Kulich, Jan Ekrt, Ondřej Čech, Jan Vostiňák, Tomáš Šilar, Jan Rindoš, Eric Iljuk, Lukáš Koblížek.

Kádr přišel o stěžejní hráče, další jsou v juniorce. Kdo přijde?

Oproti minulé sezóně už se v dresu chomutovského dorostu nepředstaví tahoun Marcel Štefančík, útočník Ondřej Príhoda, lídr obrany Štěpán Němec nebo brankář Oliver Šatný. Další talenti se připojili k juniorce. „Dali jsme tři kluky do juniorů, aby si vyzkoušeli tréninky, ale budeme je mít k dispozici do sezóny podle toho, jak bude probíhat. Jde o Martina Pöschla, Davida Martínka a Tadeáše Svobodu. Pak nám odešli stěžejní hráči, kteří nám budou chybět,“ nezastírá Petr Jíra.

I proto bylo potřeba tým doplnit. „Na přípravu jsme sezvali kluky z Kadaně, Klášterce nebo Loun. Momentálně nás trénuje osmadvacet, kádr by měl být vyrovnanější a každý má šanci se do něj dostat. Doufám, že Táda Svoboda i Jirka Kulich ho potáhnou, protože po dobré sezóně i výborně trénují. Máme připravené nějaké kluky, kteří by měli přijít na led. Uvidíme, jak budou vypadat. Jde o Philipa Nolsøea, který je stále otevřený, a další dva obránce,“ prozrazuje kouč.