Rozhovory

Novinky v mládeži: Videomanuál s kompenzačními cviky, tréninky v angličtině nebo metodická osnova

Napsal 08.08.2017 Libor Kult
C h o m u t o v - Start ostrých mistrovských zápasů všech mládežnických kategorií se pomalu ale jistě blíží. Akademie i žáci znají rozpisy zápasů a novinky v hracích modelech či technických normách. V nadcházející sezóně čekají pirátské mládežníky i novinky v rámci vlastní chomutovské organizace. Ty představuje šéf mládeže a asistent Vladimíra Růžičky u extraligového A-týmu Jan Šťastný.

Nové trenéry chomutovských mládežnických týmů už jsme představili. Jaké další novinky mladé Piráty čekají v rámci klubu?
„Asi nejzásadnější zprávou je zachování farmy v Kadani, která bude fungovat pod hlavičkou Pirátů a bude vedena z Chomutova. Manažerem bude znovu Standa Mikšovic, náš sportovní úsek dostal od majitele klubu prostor, abych Kadaň řídil po sportovní stránce. Na schůzkách jsme seděli s trenéry, manažerem a své si k tomu řekl i Vláďa Růžička, což je velký přínos. Kadaň bude právoplatnou farmou, kde budeme chtít ohrávat mladé talenty a zároveň zachovat zkušenější kostru, která by mladší kluky vedla.“

Tento model do určité míry fungoval už v předešlé sezóně. Jen mi připadalo, že mladíci toho nacestovali mezi oběma městy možná až moc. Jak moc budou hráči pendlovat mezi Chomutovem a Kadaní letos?
„Máme uzavřenou juniorskou extraligu a WSM ligu, čehož bychom chtěli využít, aby mladí kluci hráli co nejvíc těžkých zápasů. V Americe je běžné, že kluci v juniorském věku odehrají pětapadesát až sedmdesát utkání za sezónu. Z toho důvodu se já osobně nebráním, aby kluci hráli za juniorku i Kadaň. Musí to mít samozřejmě nějakou logiku, aby kluci měli čas i na regeneraci. Ale dovedu si představit, že by kluci jeden týden odehráli čtyři zápasy, další týden tři a potom třeba dva. V tomhle duchu by se hráči střídali, protože ne každý si s přechodem mezi seniory hned poradí tak, aby mohl naskakovat za extraligové áčko. Důležité je, aby kluci měli i na farmě kvalitní tréninkový program. Nově tam budou kondiční trenér a kouč brankářů Anton Lukin, jehož si vybral Dušan Strharský. Dopoledne bude v Kadani, odpoledne si oba rozdělí mládež v Chomutově. Anton pochází z Ruska a tréninky vede v angličtině, což bude pro kluky taky přínos a zpestření. Trochu jsme sjednotili systém, z čehož bychom mohli v budoucnu profitovat, pokud to uchopíme za správný konec.“

O práci na metodice tréninku hovořil v prvním rozhovoru trenér mladšího dorostu Bedřich Pastyřík. Bude tedy jasně dáno, jak by jednotlivé týmy měly trénovat?
„Jde o novinku, kterou se snažíme aplikovat. Dlouhé roky se hovoří o tom, že čeští mládežničtí trenéři nemají jednotnou metodiku. Úplně s tím nesouhlasím, protože informací a metodiky je poměrně dost. Záleží na každém trenérovi, jak se vzdělává. My chceme být průkopníky v tom, že vytvoříme určitou osnovu, aby hráči i trenéři věděli, co mají v jaké kategorii zvládat. Pověřil jsem tím Bédu Pastyříka, který s tím má zkušenosti ze zahraničí. Celé by to mělo usnadnit práci trenérům nad i pod danou kategorií. Zní to zajímavě, ale víme, že se jedná o těžký úkol, protože je potřeba, aby se na tom trenéři shodli. Nechceme nikomu nic přikazovat. Chceme debatou vytvořit něco jako pirátskou osnovu, která by mohla inspirovat další špičkové kluby v republice případně i svaz.“

Junioři ze čtyř přípravných duelů zatím ani jednou neprohráli, dvakrát si poradili s Bílými Tygry z Liberce

Pokud se nepletu, budou mít mládežníci k dispozici i vlastního fyzioterapeuta. Co si od něj slibujete?
„Oslovil nás Honza Houška, se kterým jsme se domluvili na spolupráci a od 1. června je fyzioterapeutem mládeže. Pohybuje se v aréně a zatím je k dispozici týmům akademie. Postupně bychom chtěli, aby ho mohly využívat i žákovské týmy. Zatím provedl ve spolupráci se svým bratrem analýzu hráčů akademie tak, abychom co nejvíc předcházeli zraněním. Tato data se teď zpracovávají a budeme z nich mít v dohledné době výstup v podobě informačního videomanuálu pro každého hráče, jak protáhnout přetěžované svaly a posílit naopak ty ochablejší. Půjde o kompenzační cvičení, což je na české poměry také docela neobvyklé. Chceme se víc věnovat i mentálnímu koučingu a výuce hokejové angličtiny. Kromě toho bychom rádi navázali na loňský ročník individuálních skills tréninků, kde mohou hráči rozvíjet své dovednosti. Jedinou změnou bude fakt, že hráče nebudou vybírat trenéři, ale kluci se budou sami zapisovat a žádat, aby mohli na tyto tréninky chodit.“

Co když dojde k překročení kapacity skills tréninku? Jak se rozhodne o tom, kdo na něj nakonec půjde?
„U sportovních tříd, což je pátá až osmá třída, budou čtyři kolonky na každý trénink a bude platit pravidlo, kdo dřív přijde, ten se skills tréninku zúčastní. Další týden se hráč, který absolvoval skills trénink o týden dřív, bude moct zapsat jen v případě, že bude volné místo. U akademie to bude obdobné s tím, že by měl vzniknout prostor, který bychom chtěli využít pro reprezentanty a kluky, kteří se budou chtít zdokonalovat a my v nich uvidíme potenciál, že by mohli jít ve stopách David Kämpfa a dalších kluků, které jsme tu pomohli vychovat pro hokej na světové úrovni.“

Během přípravy na suchu absolvovali hráči akademie přednášku o správném způsobu stravování. Chcete na to navázat nějakými dalšími kroky?
„Chystáme vznik tak zvané svačinárny, kde si kluci budou moct hlavně v odpoledních hodinách za určitou částku koupit jídlo odpovídající jejich zátěži a požadavkům moderní sportovní výživy.“

Mezi koncem sezóny a začátkem letní přípravy došlo k úpravám mládežnických šaten. Co vás k nim vedlo?
„Starší dorost získal za druhé místo na Red Bull Rookies Cupu určitou finanční odměnu, kterou jsme chtěli využít ve prospěch mládeže. Dlouho jsme zvažovali, jak s částkou naložíme, až jsme se shodli, že v šatnách akademie uděláme nový nábytek včetně multifunkčních stolů. Tyhle finance jsme využili také na zřízení trenérské místnosti, kde budou mít trenéři mládeže místo s počítačem, který bude mít připojení na internet. Budou tam mít klid na přípravu tréninků a dalšího fungování mužstev. Přidali jsme taky loga a žebříky přímo na podlahy. Chtěli jsme tím vyslat signál majiteli klubu i městu, že se chceme spolupodílet na vytvoření parádního zázemí.“

Starší dorost zahájil přípravu doma se Spartou

Noen extraligu staršího dorostu bude nově hrát rakouský Salcburk. Jak vnímáte jeho začlenění do českých soutěží?
„Z mého pohledu jde jednoznačně o zpestření, které bude ku prospěchu soutěže. Značka Red Bull je pojem, navíc klub má výborné zázemí, které ho řadí mezi špičkové mládežnické organizace. Tenhle krok vítám, jen mě mrzí, že to samé neudělal i juniorský tým Salcburku. Na druhou stranu je otázkou, jestli mít v extralize staršího dorostu pětadvacet týmů. Zúžení by možná stálo za to.“

Znovu po roce se opět změnil model DHL extraligy juniorů. Není těch změn už příliš?
„Dlouhodobě tvrdíme, že by se juniorská extraliga měla zeštíhlit. Osmnáct týmů je na zdejší kvalitu a snahu hrát mladé kluky v uzavřené první lize dost. Viděl bych to na nějakých dvanáct týmů s modelem, který by kopíroval extraligu dospělých, protože jde o nejvyšší soutěž nejstarší mládežnické kategorie. Každoroční změny ukazují, že ta soutěž asi úplně v pořádku není.“

Série play-off pouze na dva vítězné zápasy asi opravdu nejsou v juniorech to nejlepší řešení...
„Přesně tak. Kluci v tomhle věku potřebují co nejvíc hrát. Play-off je vrcholem sezóny a všechny ještě víc motivuje. Navíc si myslím, že právě v takových zápasech získávají kluci nejvíc zkušeností. Je to i spojené s barvením hlav, výjezdy v sakách a hraním o všechno. Je škoda mít ho takhle osekané.“

Došlo ke zrušení ligy juniorů. Není to krok špatným směrem?
„Z pohledu extraligového týmu tohle téma úplně neřešíte. Talentovaní kluci, které chcete zařadit do A-týmu, se pohybují na hraně juniorky a farmy. Další kluci zvládají extraligu juniorů a školu, z mého pohledu pak nemá liga juniorů až takový smysl. Chápu menší nebo prvoligové kluby, že to vidí jinak, jenže ti hráči bohužel nejsou.“

Takže myslíte, že nemůže hráč vyskočit až v lize juniorů a říct si o místo ve větším klubu?
„Nejsem o tom přesvědčený. Pokud jde někdo z ligy juniorů do extraligy juniorů, tak je to většinou proto, že ten extraligový klub má málo hráčů a hledá kus, aby zaplnil místo v sestavě nebo měl určitý počet hráčů do tréninku. Stát se to výjimečně může, ale mám informace, že přístup hráčů k hokeji a životosprávě v lize juniorů nebyl úplně optimální. S tím pak mají minimum šancí dostat se do špičkového juniorského extraligového týmu.“