JUNIOŘI - článek

„Nevyšlo nám to, co jsme chtěli hrát,“ smutní brankář juniorky Jan Strmeň

Napsal 24.01.2013 Petr Horčička
C h o m u t o v – Po utkání s ústeckými Lvy, jenž Piráti vyhráli 10:5, na Piráty čekal houževnatější soupeř, čtvrtý Litvínov. V polovině utkání svítilo na kostce, pro Piráty, nepříznivé skóre 0:3. Piráti však dokázali snížit na rozdíl jediné branky, ovšem v závěrečné hře bez brankáře dvakrát inkasovali hned dvakrát a prohráli 2:5. První část NOEN extraligy juniorů tak zakončí nejhůře na třetí příčce, neboť ostatní soupeři mají ještě jedno kolo před sebou. Své pocity nám po utkání sdělil talentovaný brankář, jenž dostal v brankovišti přednost, dvaadvacetiletý Jan Strmeň, jenž v minulé sezóně slavil s chomutovským týmem extraligový titul, když se jim podařilo porazit brněnskou Kometu.

Do Chomutova přišel před sezónou 2011/2012. Předchozí hokejová léta strávil na druhém konci republiky, kde oblékal dresy Havířova nebo brněnské Komety. První hokejové krůčky dvaadvacetiletý gólman udělal právě v Havířově. „S hokejem jsem začínal v Havířově a na působení v tomto klubu vzpomínám moc rád. Když jsem chytal za osmou třídu, dokonce jsme vyhráli i titul mistra republiky. Dvakrát po sobě jsem také odchytal play-off juniorů, první sezónu ještě jako dorostenec,“ popisuje svá mladá léta talentovaný brankář, jenž nevyčnívá pouze hokejovým umem, neboť bez šesti centimetrů měří dva metry.

Jan Strmeň pózuje v chomutovském dresu

Když se v mládí rozhodoval o tom, jaký post pro něj bude ten pravý, ještě netušil, že bude oblékat brankářskou výstroj. „Na začátku jsem jezdil od branky k brance a snažil se dávat góly. Pořád jsem se ale nějak válel v brankovišti, tak mě oblékli do brankářské výstroje, ve které už jsem zůstal. Teď jsem ale rád, že jsem u toho vydržel,“ popisuje své hokejové začátky.

Chomutovští junioři v podkrušnohorském derby podlehli, podobně jako pirátský „A“ tým před 14 dny, Litvínovu. Pro svěřence Jaroslava Becka je to už druhá domácí prohra v řadě. Piráti navázali na skvělé výkony z minulého roku, ale z posledních čtyř zápasů vyhráli pouze jednou, a to v utkání s ústeckými Lvy, jenž jsou v tabulce poslední. Proti Litvínovu prohrávali už o tři branky, ovšem v polovině zápasu, v rozmezí tří minut, dokázali snížit na rozdíl jediné branky. „Byl to nepodařený zápas, nevyšlo nám vůbec nic, co jsme chtěli hrát, především jsme si chtěli lépe obsazovat hráče. Ve třetí minutě nám ujel hráč a střelil mi to pod lapačku, tudíž začátek byl smolný,“ smutní chomutovský brankář.

Litvínovští ovšem hráli nedisciplinovaně a nabídli Pirátům hned několik přesilových her, z nichž Chomutovští proměnili pouze jednu. „V tomto utkání rozhodly nevyužité přesilové hry, které jsme trénovali. Na tréninku nám to šlo. Bohužel se k nám nepřiklonilo štěstíčko, jednou jsme dokonce netrefili prázdnou bránu, po druhé tam puk zase poskakoval na brankovišti. Bohužel je to smůla, musíme se zvednout a jít dál, od zápasu k zápasu,“ má jasno Strmeň, jenž v letošní sezóně, za chomutovské juniory, odchytal celkem 17 zápasů, třináctkrát z ledu odcházel jako vítěz.

foto: Lenka Rybaříková

V poslední části hry se hrál hokej nahoru dolů, ovšem brankáři za svá záda kotouč nepustili. Minutu před koncem Piráti odvolali brankáře a zkoušeli hrát v šesti, bohužel v útočném pásmu chybovali a Litvínovští trestali. Chvíli na to se na litvínovské straně vylučovalo a Piráti ještě vycítili šanci. Strmeň zamířil znovu na střídačku, ale místo toho, aby se Piráti pokusili vstřelit branku, znovu chybovali a hosté přidali pátou branku. „Hra bez brankáře je hop nebo trop. Chtěli jsme něco zkusit, dokázali jsme si vytvořit tlak, soupeře jsme tlačili. Bohužel to nevyšlo a dostali jsme zbytečné góly. Pak jsme měli ještě přesilovku, kdy jsme to zkoušeli a oni nám bohužel znovu ujeli, znovu jsme inkasovali. Bohužel se k nám nepřiklonilo to štěstí,“ popisuje Strmeň, jenž si v letošní sezóně připsal dva starty v seniorském hokeji, v prvoligové Kadani.

Za Kadaň odchytal celkem dvě utkání, ve kterých inkasoval celkem šestkrát. Utkání proti Olomouci mu však vyšlo na výbornou, když se mu podařilo vychytat vítězství žlutočerných v poměru 5:3. Na Kadaň přitom nečekal jednoduchý soupeř, neboť se Kohouti nacházejí na druhé příčce. „Samozřejmě, že jsem moc rád, že mě vyzkoušeli. Vyšel mi zápas proti Olomouci, za což jsem moc rád a doufám, že těch šancí, byť ještě v letošní sezóně, bude i víc. Třeba se tam ještě objevím,“ zakončuje s přáním Strmeň.