Aktuální zprávy

Nejen hokejová abeceda mladého brankáře Lukáše Cikánka

Napsal 07.12.2008 Kamil Novák
C h o m u t o v - Pomocí několika rychlých hesel si tentokrát představíme brankáře Lukáše Cikánka. Neratovický rodák působil v posledních letech v mládežnických výběrech Kladna, předtím prošel krátce Hvězdou Praha. Letos zdatně kryje záda Janu Lundellovi, za jedničku bílomodrého brankoviště zaskočil především v několika duelech při zdravotních potížích finského gólmana.

Auto – Momentálně jezdím v Audi A4. Příští rok bych si rád pořídil Peugeot 407, protože se mi opravdu líbí. Vysněným autem je pro mě nějaký sporťáček, zvolil bych nejspíš Mitsubishi Lancer Evolution.

Bydlení – Mám v Chomutově byt s Jakubem Valským, který hraje za Kadaň. Do Kladna jezdím za přítelkyní, v Neratovicích bydlím u rodičů.

Cestování – Není to nic pro mě. Na druhou stranu jsem rád, že můžu chytat za Chomutov i Kladno. V autobuse mi nejde spát, takže většinou koukám na film. Usnu až cestou zpátky po zápase.

Čekání – Vydržím čekat docela dlouho, protože vím, že i já chodím pozdě. V dnešní době není jednoduché přijít načas. Uvíznete v zácpě a hned máte zpoždění.

Dovolená – Hodně chytám ryby, takže vyrážím na týden chytat. Letos jsme byli na Rozkoši u Náchoda. Na dva týdny pak jezdím s rodiči do jižních Čech. Tentokrát jsme si vybrali okolí Jindřichova Hradce. Určitě bych se rád podíval k moři do Egypta. Kdybych měl čas, přemýšlím, že bych jel rybařit na týden nebo dva do Norska. K vodě si jdu odpočinout i teď, když máme volno.

Extraliga – Prosadit se v Kladně by bylo docela těžké, i kdyby Zdeněk Orct skončil. Mladí to mají těžké všude, musel bych být trpělivý. Ale nemyslím si, že by Kopřiva odchytal celou sezónu bez zranění. Hodně lidí se mě ptá, jestli bych si extraligu zachytal raději v Kladně nebo v Chomutově. Nezáleží to však na mně. Stále jsem hráč Kladna a záleželo by na dohodě klubů. Pokud bych měl šanci chytat, je mi jedno, kde by to bylo.

Film – Rád se dívám na české komedie. Často si pouštím Dědictví anebo záznam divadelní hry Sluha dvou pánů s Miroslavem Donutilem. On a Bolek Polívka jsou mí oblíbení herci.

Gesto – Na ledě nic speciálního nedělám. Pokud však dáme rozhodující gól těsně před koncem, raduji se. V osobním životě možná nějaké opakované gesto dělám, ale neuvědomuji si ho.

Hudba – Moc nemusím jedině hip hop, jinak si poslechnu všechno. Mezi nejoblíbenější kapely řadím Tři sestry a Kabát v pořadí, jak jsem je jmenoval.

Chytání – Po Čechách rybařím hlavně na přehradách. Už jsem sjezdil snad všechny a určitě se na řadu míst ještě vrátím. Zaměřuji se spíš na kapry. Od příštího roku bych se však rád naučil chytat sumce. Jsou to větší ryby. Chytání je pak lepší, i když těžší.

Inline – S Kladnem jsme v přípravě bruslili třikrát týdně. Teď jsem jezdil zhruba jednou za čtrnáct dní v Kladně s přítelkyní na dráze. Je to úplně jiný pohyb. Hlavně brzdit je problém, protože se nedá zastavit na místě jako na normálních bruslích. Musel jsem vjet do lesa, abych zastavil.

Jídlo – Jsem omáčkový typ. Mám rád guláš nebo svíčkovou. Jako spousta lidí nemusím koprovku, ani rajskou moc rád nemám.

Kniha – Nečtu vůbec, knížky nemám rád. Naposledy jsem držel v ruce asi Lovce mamutů jako povinnou četbu ve škole. V kabině si občas vezmu noviny. Sem tam si prolistuji časopisy o autech nebo motorkách.

Legrace – Poslední dobou se o zábavu v kabině starám. Já sám naštěstí většinou terčem vtípků nejsem.

Móda – Vůbec tomu nevěnuji pozornost. Neřeším, co mám na sobě. Když potřebuji, poradí mi přítelkyně. Nejraději nosím džíny nebo klasické sportovní oblečení.

Nápoj – Nejčastěji si dám vodu nebo nějakou ochucenou Mattonku. Občas sáhnu po Coca Cole. Mám rád i pivo. Třeba po večeři jedno nebo dvě docela pomůžou. Jasnou jedničkou je pro mě Plzeň.

Oblékání – Nemám žádné pořadí, v němž bych si oblékal výstroj. Možná si nejprve nasadím pravou brusli a pravý beton, ale vůbec to nevnímám. Nemám ani žádný jiný rituál.

Peníze – Skoro žádné nemám, takže pro mě nejsou důležité. Samozřejmě k životu je člověk potřebuje, ale není to všechno na světě.

Rodina – Odmalička mi pomáhá. Když se mi nepovede zápas, nekritizuje mě. Spíš mě podpoří a podrží.

Řidičák – Jestli dobře počítám, mám ho dva roky. Snadno mě vytočí, jak někteří řidiči jezdí. Moc klidný nejsem a cestou z Kladna do Chomutova pětkrát nebo i šestkrát zatroubím. Na silnice se nedržím, ale nijak rychle nejezdím. Pokud je večer prázdná silnice a pospíchám, občas plyn trochu přišlápnu.

Soupeř – Když jsem chytal za juniory Kladna, hrálo se mi nejlépe proti Spartě. Nejhorší byly zápasy se Zlínem, na který se nám moc nedařilo.

Škola – Nemám na ni moc buňky. Vyučil jsem se lakýrníkem. Jsem rád, že jsem zvládl aspoň ten učňák. Taťka se lakýrnictvím živí, takže by mi určitě v začátcích pomohl, až bych skončil s hokejem. To je snad ale ještě daleko.

Trenér – Od tří do čtrnácti let mě trénoval taťka, který mi toho dal hodně. V Kladně jsem pak hrál pod panem Tatíčkem, Blažkem nebo Kopeckým. Koučů jsem měl hodně a nerad bych na některého zapomněl.

Úlovek – Nechytám velké ryby. Největší kapr měřil asi osmdesát centimetrů, úhoř měl tak kolem metru. Ryby mám rád, ale nemusím je jíst pořád. Když jsem třeba v dubnu denně u vody, chytám pro radost. Občas zavolám někomu z rodiny, jestli chce rybu přinést, jinak je spíš pouštím.

Vojna – Mrzí mě, že jsem ji nezažil. Když mluvím s taťkou nebo některými staršími lidmi, poslouchám, kolik srandy tam zažili, i když to nebylo často jednoduché.

Wrestling – Moc na to nekoukám. Když už se podívám, beru to jako srandu. Přijde mi, že je to hrané. I když já sám bych do toho ringu nevlezl.

Xenofobie – Nikdy jsem žádné projevy rasové nesnášenlivosti nezažil. Mám kamarády Romy, kteří jsou v pohodě. Na druhou stranu bratranec je skinhead, takže jsem tak nějak uprostřed všeho.

Yetti – Na nic podobného nevěřím. Myslím, že yetti ani lochneská příšera neexistují. Nikdo je nikdy neviděl, ale možná se pletu.

Zdraví – Zatím jsem nikdy nebyl nijak vážně a dlouho zraněný. Jen letos v přípravě jsem měl natažený sval. Naštěstí se to dalo brzy do pořádku.

Ženy – Už čtyři roky jsem s přítelkyní Katkou, která má melíry. Nezáleží, jaké má holka vlasy. Líbí se mi hubené, normální holky, které mají trochu rozumu.