Ohlasy po utkání

„Nečekal jsem, že hned budu hrát tolik v oslabení,“ připustil navrátilec Matyáš Svoboda

Napsal 27.12.2019 Libor Kult
C h o m u t o v - Na marodce Pirátů momentálně figurují útočníci Jakub Veselý, Jakub Černý, Lukáš Klíma a Jakub Chrpa. Josef Koláček si plní reprezentační povinnosti, což urychlilo návrat odchovance Matyáše Svobody, který naskočil už do předposlední venkovní bitvy roku 2019 v Českých Budějovicích, kde zejména v oslabení přispěl ke skalpu lídra Chance ligy.

Piráti přerušili sérii Motoru, který pětadvacetkrát v řadě bodoval, a stali se teprve druhým týmem v aktuální sezóně, jenž obral Jihočechy v utkání o všechny body. „V Budějovicích se těžko vyhrává, takže si odvážíme hodně cenné vítězství, protože domácí vedou soutěž a předvádí velmi dobré výkony,“ liboval si Matyáš Svoboda.

„Hráli jsme dobře odzadu, byli trpěliví, počkali si na šance a proměnili je,“ popisoval recept na úspěch i s okleštěnou sestavou čítající jen deset útočníků. „Prohrávali jsme docela dlouho 0:2, ale snížení nás nakoplo. Myslím, že právě náš první gól byl zlomem celého utkání, protože po něm jsme hráli ještě líp než předtím,“ ohlížel se.

Brzy jednadvacetiletý útočník naskočil za chomutovský A-tým naposledy v polovině října, poté působil ve druholigové Příbrami a v Ústí nad Labem, kde měl vyřízeno hostování až do poloviny ledna. Vzhledem ke zdravotní kalamitě v ofenzivních řadách se však vrátil dříve. „Když jsme se s Ústím vraceli ze zápasu v Benátkách nad Jizerou, volal mi hlavní trenér Buchal, že se mám hlásit v Chomutově,“ přiblížil po duelu v Budvar aréně.

Autor zatím tří gólů a stejného počtu asistencí v aktuálním ročníku druhé nejvyšší soutěže tak znovu usedl do chomutovské kabiny, která se podle jeho vlastních slov příliš nezměnila. „Jsou tu jen dva tři noví kluci, které jsem nezažil, ale jinak bych řekl, že všechno zůstalo při starém,“ usmíval se. „Určitě jsem sebevědomější a jistější, než když jsem Chomutov opouštěl, i když si myslím, že ještě pořád můžu hrát líp,“ popsal následně, jaký Matyáš Svoboda se k Pirátům vrátil.

Pozice desátého útočníka připadla právě místnímu odchovanci. „Povzbuzoval jsem kluky ze střídačky a čekal, až mě trenér pošle na led,“ líčil. Na ledě dostal méně prostoru, než byl v posledních duelech zvyklý v Ústí nad Labem, přesto by za další šanci v mateřském klubu rád. „Neřekl bych, že bych se do zápasu dostával nějak složitěji. Na začátek jsem byl dobře připravený. Jen jsem čekal, kdy trenér řekne moje jméno, a naskočím,“ konstatoval.

Celkem strávil na ledě pět minut a dvacet vteřin, téměř polovina vymezeného času trenéry navíc byla v oslabení. V něm odehrál Matyáš Svoboda bez pěti vteřin dvě a půl minuty. „Jsem moc rád, že mi trenér na oslabení věřil, ale přiznávám, že mě to trochu překvapilo. Nečekal jsem, že budu hned chodit na oslabení, i když si myslím, že je hraju dobře,“ uvedl.

Po rozdělení Chance ligy na dvě poloviny třikrát naskočil v barvách Slovanu ve skupině, kde se bojuje o předkolo play-off, v Českých Budějovicích poprvé okusil boje v horní polovině. „Neřekl bych, že v dolní polovině se hrají horší zápasy, ale horní polovina přece jen trochu kvalitnější je, protože týmy jsou kvalitnější a mají vyšší ambice,“ srovnával závěrem.