Aktuální zprávy

NOVÝ SERIÁL ČTYŘKA: Pirátům se proti Kometě nedařilo, třikrát s ní prohráli

Napsal 16.01.2013 Petr Horčička
C h o m u t o v – Připravili jsme pro vás nový seriál, nesoucí název Čtyřka. Postupně se podíváme na všechny čtyři vzájemné zápasy, jenž Piráti odehráli proti všem třinácti soupeřům. Postupně se o nich budete dočítat po každém čtvrtém odehraném vzájemném utkání. Jako první soupeř, se kterým Chomutovští v základní části Tipsport extraligy sehráli všechny čtyři zápasy, je tým z jižní Moravy – HC Kometa Brno. Piráti se s loňským finalistou setkali hned v prvním kole, prvním extraligovém zápase, před domácími fanoušky. Všechny čtyři duely navštívilo celkem 21 678 diváků, průměrná návštěva činí 5 420 diváků, celkem se vylučovalo padesátkrát, padlo 23 branek. Chomutovští se z výhry radovali pouze jednou, Brněnští třikrát. Kometa je se 754 trestnými minutami nejvylučovanějším týmem celé extraligy.

108 STŘELY 131
Lušňák, Hromas, Pulpán, Rýgl, Zálešák, Procházka, Kraft, Treille (všichni 1) NEJLEPŠÍ STŘELCI DUELŮ Zohorna (4)
Zálešák, Rýgl 4 (1+3) NEJPRODUKTIVNĚJŠÍ HRÁČI Zohorna 7 (1+4), J. Hruška 5 (1+4)
Řehoř 89,26 % (3Z), Kostúr 85,19 % (1Z) ÚSPĚŠNOST BRANKÁŘŮ Trvaj 96 % (3Z), Falter 87,18 % (1Z)
25 POČET VYLOUČENÝCH CELKEM 25
nedovolené bránění, hákování, hra vysokou holí, podražení, zdržování hry (vše 4x) ZA CO SE NEJVÍCE VYLUČOVALO podražení (9x), hákování (4x)
Důras, Hromas, Lušňák (6 TM) NEJTRESTANĚJŠÍ HRÁČI Dlouhý (8 TM)
Lušňák, Frolík, Procházka, Kämpf NEJLEPŠÍ HRÁČI ZÁPASŮ J. Svoboda, Kováčik, Zohorna, Čermák
3 635 NÁVŠTEVY DOMÁCÍCH ZÁPASŮ (PRŮMĚR) 7 200

1. kolo, 13. září 2012, 19:15

Piráti Chomutov – HC Kometa Brno 2:4

Branky: Lušňák, Hromas – Svoboda J. 2, Koreis, Erat

Chomutov po dlouhých osmatřiceti letech zasáhl do extraligy a opět se utkal se starým známým rivalem z Brna. První zápas Chomutovským nevyšel podle představ. V první třetině sice zásluhou Patrika Lušňáka šli do vedení, ve druhé ovšem přišlo vyrovnání. To se prosadil Jakub Koreis. Kometa přidala ještě branku, když se prosadil i Jakub Svoboda. Karel Hromas ještě stačil vyrovnat na 2:2, ale poté již přišli ke slovu opět střelci brněnské Komety. Vítězný gól zaznamenal opět Svoboda a vše pečetil Roman Erat. Piráti svůj první zápas extraligový zápas v sezóně prohráli 2:4.

Patrik Lušňák

První branku Pirátů v extraligové sezóně vstřelil slovenský reprezentační forvard Patrik Lušňák, jenž svou brankou rozjásal celou chomutovskou arénu. „Ten gól si pamatuju pořád a docela dobře. V přesilovce pět na tři dával Miro Zálešák puk před branku, ten se mi odrazil na hokejku a já dával do prázdné branky,“ popisuje Patrik Lušňák.

Chomutovští díky jeho brance vyhráli první třetinu jedna nula. Chomutovští fanoušci si tak jeho jméno budou ještě dlouho pamatovat. „Měl jsem z toho dobrý pocit, který mám z toho okamžiku pořád,“ vzpomíná Lušňák a zároveň doplňuje: „Jenže teď už je jiná situace, takže na to nemyslím. Je potřeba se soustředit a současnost.“ Byla to první branka Pirátů v extraligové soutěže, do které postoupili po dlouhých 38 letech a Lušnák bude muset zřejmě za tento gól ještě zaplatit pokladníkovi. „Nevím, jak to přesně je. Něco ještě budu u pokladníka doplácet, ale nevím, jestli vyloženě za tenhle gól," usmívá se čtyřiadvacetiletý slovenský forvard.

Hodnocení trenéra

Jiří Doležal: „Dnes jsme hodně dlouho hráli na remízu. Jedna chyba nám vzala všechny body. Po tom, co nám končily přesilovky, projevila se síla Komety naplno.“

14. kolo, 21. října 2012, 17:00

HC Kometa Brno - Piráti Chomutov 3:1

Branky: Dlouhý, Holec, Zohorna - Pulpán

Druhou čtvrtinu Tipsport extraligy ledního hokeje zajížděli chomutovští Piráti otevřít na led brněnské Komety. Měli jí co vracet, neboť v prvním utkání na domácím ledě jí přenechali všechny body. V první třetině šli domácí brzy do dvoubrankového vedení, Piráti ale odpověděli snížením na rozdíl jedné branky. I úvod druhé třetiny vyšel lépe domácím, kteří zvýšili svůj náskok na dvě branky. Ve třetí třetině se již nic nestalo a tak Kometa své vedení uhájila.

Lukáš Pulpán

Oba týmy se spolu střetly už podruhé. Piráti před tímto zápasem vyhráli dvě utkání v řadě a právem jim patřilo sedmé místo, ovšem v Brně je nečekalo nic lehkého, neboť Kometu v domácím prostředí žene vynikající atmosféra a i tento zápas sledovala vyprodaná Kajot aréna, jenž pojme celkem 7 200 diváků. „Vyprodanou Kajot arénu jsem zažil ještě v první lize, takže mě to nepřekvapilo ani nezaskočilo. Klukům, kteří tu atmosféru nezažili, jsem nic neříkal, protože si myslím, že všichni ví, jak to tam chodí,“ popisuje Lukáš Pulpán.

Naděje Pirátů hasil pozorný Trvaj, za svá záda pustil pouze jednu střelu, z pětadvaceti chomutovských pokusů. Jediný střelec v utkání, ze strany Pirátů, byl Lukáš Pulpán, skórující po Frolíkově přihrávce. „Nepovedl se nám začátek, prohrávali jsme 0:2. Já jsem dorážel střelu v přesilovce. Ve druhé třetině jsme dostali třetí gól a bylo po zápase,“ vzpomíná Pulpán.

Mikuláš Antonik: „Neměli jsme dobrý vstup do utkání. Sice jsme dokázali velice rychle snížit na 2:1, ale po zbytek duelu nám chyběl pohyb. Kometa hrála velice dobře, byla důrazná v osobních soubojích, byla silná na puku a zaslouženě vyhrála.“

27. kolo, 2. prosince 2012, 17:30

Piráti Chomutov - HC Kometa Brno 5:4

Branky: Rýgl, Zálešák, Procházka, Kraft, Treille – Holec, Dočekal, Zohorna 2

Chomutov dokázal na svém ledě porazit druhý tým tabulky - Kometu Brno. Piráti měli dobrý vstup do zápasu a ujali se vedení 2:0. Kometa ovšem stihla do konce první třetiny vyrovnat a ze začátku třetiny druhé šla do vedení. Chomutov se vzpamatoval a i on dokázal skóre otočit ve svůj prospěch. Ve třetí třetině přidali oba týmy po jedné brance a Piráti tak tedy slaví výhru v základní hrací části 5:4. Rozhodující branku vstřelil v pětapadesáté minutě Yorick Treille, který tečoval střelu Martina Rýgla.

Martin Rýgl

Na třetí pokus to už Pirátům vyšlo. Necelé tři tisíce fanoušků tak vidělo první vítězství nad Kometou. „Na takový zápas se vzpomíná dobře. Škoda, že už je to zase čtvrtinu zpátky," vzpomíná Martin Rýgl. Utkání mimo jiné rozhodly hlavně přesilové hry, ve kterých Piráti třikrát skórovali. Obránce Martin Rýgl mohl v tomto zápase vstřelit hattrick, neboť jeho dvě střely byly před Falterem tečované. „Ty góly padaly po střelách, z nichž jednu dorážel Yorick. Podobné to bylo i v Liberci. Nebyly to vyloženě přihrávky v akcích, takže šance možná byla,“ usmívá se Rýgl.

Zápas, bohatý na góly, byl nejen pro oko diváka dramatický, v utkání mohli vidět hned několik obratů. Obránce Martin Rýgl v tomto klání zaznamenal tři kanadské body, za jednu branku a dvě asistence. „Přece jen obránci se 1+2 nepovede každé kolo, i když já jsem to měl ještě ve čtvrtém kole v Liberci. Je to příjemný záchvěv, který se dá málo opakovat,“ vysvětluje Rýgl.

Mikuláš Antonik: „Konečně nám to tam padalo. V obranném pásmu jsme sice občas zmatkovali a pouštěli Brno do šancí, ale kluci jinak makali a odehráli zápas perfektně. Hodně nebezpečná byla přesilovka Komety 5 na 3, nám se to však podařilo ubránit. Tři body pro nás mají cenu zlata.“

40. kolo, 13. ledna 2013, 17:00

HC Kometa Brno - Piráti Chomutov 4:0

Branky: Divíšek, Valach, Zohorna, Hruška

Zápas mezi Kometou a Piráty odstartoval poslední čtvrtinu základní části Tipsport extraligy. Již v úvodu zápasu Chomutovští svému soupeři nabídli přesilovku pět na tři, ve které se Brněnským podařilo, po brance Divíška, otevřít skóre zápasu. V první třetině ještě přidal branku Valach a domácí vedli o dvě branky, třetí zásah přidal ve druhé části Zohorna. V poslední části domácí ještě navýšili svůj náskok, čtvrtý a zároveň poslední gól zápasu vstřelil Jan Hruška.

Poslední střetnutí s Brnem se Chomutovským nevydařilo, navíc se jim v Kajot aréně nepodařilo ani skórovat. Velkou zásluhu na tom, že utkání neskončilo vyšším rozdílem, měl brankář Milan Řehoř, jenž kryl 42 zákroků. „Pro gólmana je lepší, když je pod palbou, než když jen stojí a po půl hodině přilétne jedna šmudla,“ vysvětluje Milan Řehoř.

Pirátům se znovu nepovedl začátek utkání, kdy darovali domácím dvojnásobnou přesilovku. Dvouminutový trest obdržel spolu s Bartejsem právě Řehoř, jenž při rozehrávce, za svou brankou, hrál vysokou holí. Domácí tuto příležitost nekompromisně trestali. V komunikaci mezi brankářem a hráči, v tak bouřlivé atmosféře, jako byla v Brně, Řehoř nevidí žádný problém. „Lidé v Brně jsou skvělí, taková atmosféra každého hráče nabudí. A pokud jde o komunikaci na ledě, v některých případech ji to ztěžuje. Na druhou stranu nehrajeme spolu první zápas, takže víme, co od sebe čekat,“ popisuje Řehoř.

Mikuláš Antonik: „Chtěli jsme hrát aktivní hokej, bohužel jsme si to v některých situacích zbytečně komplikovali. Pokud jsme měli nějakou šanci, tak nám chyběl klid v koncovce a přímočarost. Kometa vyhrála zaslouženě.“