Rozhovory

„Myšlenky na konec kariéry mi hlavou bleskly, protože jsem se podíval na internet,“ líčí Marek Tomica

Napsal 03.08.2018 Libor Kult
C h o m u t o v - Před startem společné přípravy Pirátů a úvodními přípravnými zápasy se na ledě sklouzl naposledy 22. prosince 2017 doma proti Vítkovicím. Střela jednoho ze spoluhráčů Marka Tomicu na dlouhé měsíce vyřadila ze hry, ale zkušený sedmatřicetiletý útočník se nevzdal a je zpátky. Do nové sezóny, v níž může odehrát jako šestnáctý v historii Tipsport extraligy 1000. zápas, navíc půjde jako kapitán mužstva.

Osudný okamžik z posledního předvánočního duelu předchozího ročníku si Marek Tomica pamatuje velice dobře. „Jeden můj nejmenovaný spoluhráč vystřelil a trefil mě přímo nad brusli, takže jsem měl zlomenou holeň,“ popisuje a hned loví v paměti, jestli byl vůbec někdy tak dlouho bez hokeje.

„Možná je podobné, když jsem dostal koňara a musel na operaci, aby mi vyndali hematom. Jinak se třeba dalo hrát s drátama,“ vzpomíná. „Tohle bylo asi zatím nejhorší. Nejspíš bych nestihl zápas, ani kdybychom se dostali do play-off a v něm daleko, protože posílení nohy trvalo hrozně dlouho a navíc se celá od kolena dolů musela rozhýbávat,“ přibližuje.

Bezprostředně po nešťastném zásahu dokonce koketoval s myšlenkou na konec kariéry. Chmurné myšlenky však rychle zaplašil a nyní se smíchem vypráví, jakou osudovou chybu udělal. „Když jsem se vrátil se sádrou o berlích, hned jako první jsem si sedl k internetu, přestože vím, že jde o největší chybu,“ vypráví. „Vím, že bych to neměl dělat, ale stejně jsem vlezl na nějaké diskuze a četl si, jaké komplikace lidi potkali, když jim zlomenou holeň operovali,“ pokračuje.

„V první chvíli se totiž i v mém případě řešilo, jestli bude potřeba operace, ale naštěstí se to zahojilo i bez ní,“ oddechne si. „Člověk se snaží být pozitivní, ale v určitých momentech to nejde. Naštěstí doktoři odvedli perfektní práci a já jsem zpátky,“ děkuje na dálku lékařům, kteří mu pomohli.

Marek Tomica vypadl ze sestavy během prosincového utkání s Vítkovicemi, v němž strávil na ledě 14 minut a 31 vteřin

Velkou oporou mu byla také rodina a především manželka. „Pro ni jsem byl nějakých pět týdnů třetí dítě v bytě. Se sádrou a berlemi jsem si nemohl ani pochovat mladšího syna. Manželka se mnou měla velkou trpělivost, za což bych jí chtěl poděkovat,“ vrací se na začátek kalendářního roku.

„Chodil jsem i do kabiny, abych si vyčistil hlavu a neležel jen doma. Přečetl jsem pár knížek, seriály jsem sledoval jen v noci, když jsem nemohl spát. Přes den je pánem ovladače náš starší syn,“ směje se. „Já jsem třeba usnul až ve dvanáct, ve dvě se probudil a do pěti nemohl zabrat, tak jsem si pustil televizi.“

Díky návštěvám v šatně měl Marek Tomica ideální přehled, jak tým zvládá boj o proklouznutí do předkola Generali play-off a následně o vyhnutí se baráži. Zápasy však sledoval jen z hlediště. „Každé zranění je nepříjemné a v naší situaci ve druhé polovině loňské sezóny možná o to víc,“ hlásí útočník s 950 starty mezi tuzemskou elitou. „Snažil jsem se kluky podporovat, to jediné se dá v takové chvíli dělat,“ připojuje ještě.

Pod slova trenéra Rybáře, že návraty bolí, se podepíšu. Čtrnáct dní jsem měl „svalovku“

Nyní už vyhlíží začátek základní části a s úsměvem se ohlíží za individuální letní přípravou na suchu. „Byla hrozná,“ odtuší bez váhání. „Začal jsem zkraje května a tréninky se trochu přizpůsobily mému stavu, ale stejně jsem byl čtrnáct dní zavařenej, měl svalovou horečku a bylo mi špatně,“ rozpovídá se posléze. „Měl jsem totálně přehřátý organismu a vzpomněl jsem si na slova trenéra Rybáře z biatlonu, že návrat bolí o to víc. Jednoznačně se mi to potvrdilo,“ doplňuje.

Po sedmi měsících znovu vyjel k hokejovému utkání, když vedl družinu kouče Růžičky do úvodních přípravných duelů proti soupeřům z KHL. „Spíš to beru jako test, jak na tom noha je a jak bude reagovat na zápasovou zátěž tělo. Neřekl bych, že jsem z toho vydřenej, jak se říká,“ usmívá se po bitvách s Kunlunem a Jekatěrinburgem.

Na dresu ostříleného harcovníka se objevilo písmeno „C“ na znamení, že právě on bude nástupce Michala Vondrky na pirátském kapitánském můstku. „Vůbec jsem to neřešil, šlo to úplně mimo mě,“ reaguje. „Na Slavii jsem občas za zraněného kapitána zaskočil, ale celou sezónu budu kapitánem poprvé,“ uvádí. „Myslím, že se to v kabině nebude moc lišit od předchozích let. Když se mi něco nebude líbit, ozvu se. Snažím se všechno řešit v klidu, ale výjimečně umím být i nasranej,“ naznačuje následně.

Během dlouhé extraligové kariéry zažil řadu kapitánů, jejich příkladem se však Marek Tomica úplně řídit nehodlá. „Spíš to vezmu podle vlastního pocitu,“ vypálí bez váhání. „Samozřejmě nějaká komunikace směrem k rozhodčím bude, ale nehodlám někde brečet, fňukat a neustále za nimi jezdit. Oni toho stejně moc nezmění. Maximálně vám něco vysvětlí nebo vás pošlou pryč,“ plánuje. „Teď se k tomu stavím takhle, ale může se stát, že člověk ztratí nervy. Občas k tomu dojít může,“ chechtá se.

Jak sám připouští, odpovědnost za výsledky se u něj nezmění. „Myslím, že to pro mě bude stejné. Jsem sice dost flegmatik, i když porážky koušu blbě celou kariéru. Naštěstí nás zkušených je tu víc,“ konstatuje s tím, že za roky ve Slavii a tři sezóny v Chomutově zná všechny hráče v kabině.

Mužstvo se znovu obměnilo. Více než měsíc před startem základní části se špatně odhaduje její průběh. Objevují se hlasy, že Piráti to budou mít s postupem alespoň do předkola možná nejsložitější od rychlého návratu do nejvyšší soutěže v roce 2015. „To bych teda chtěl slyšet, která moje chomutovská sezóna byla jednoduchá,“ zaševelí Marek Tomica rozverně. „Každá sezóna je svým způsobem těžká. Letos jsme přišli o Michala a bude složité ho nahradit. Na Slavii jsem taky zažil postupné odchody opor do ciziny, ale vždycky se je povedlo nahradit. Vyšvihl se někdo jiný,“ hledá recept na úspěch.

Tím by mohlo být i týmové pojetí. „Věřím, že vylítne někdo, komu se třeba doteď střelecky tolik nedařilo. Musíme si navzájem přát a táhnout za jeden provaz. Když to někomu nepůjde, nemůže chodit po kabině uražený, ale makat, aby se zlepšil,“ uzavírá Marek Tomica.

×
Dnes v 17:30 | Muži
Piráti Chomutov
HC Frýdek-Místek