Aktuální zprávy

Mládežnická spolupráce severu a jihu: Piráti podpoří písecké talenty

28.05.2015 Tisková zpráva
C h o m u t o v / P í s e k - Chomutovská mládež má v posledních letech řadu úspěchů, hovoří se o ní s respektem jako o nejlepší v republice. Díky spolupráci všech tří hokejových oddílů v regionu se práce s mladými hokejisty v Chomutově, Kadani i Klášterci nad Ohří posunula kupředu. Zejména mladší dorost a junioři zažívají medailově plodné období. Piráti se však rozhodli, že na poli mládeže budou spolupracovat také s oddíly v jiných regionech. Ve středu 27. května podepsali na písecké radnici spolupráci s tamním klubem IHC. „Vybrali jsme si tento oddíl, protože z něj vychází zajímaví hráči, kteří se uplatňují ve vrcholovém hokeji. Za všechny bych zmínil bratry Kovářovy,“ vysvětluje volbu šéf chomutovské mládeže Jaroslav Liška.

„Kromě toho jsme na mistrovství republiky krajů vypozorovali, že nejlepší hráči jihočeského výběru se rekrutovali právě z Písku,“ pokračuje sám rodilý Jihočech. „Navíc místostarosta je členem výboru klubu a město má zájem, aby mládež v Písku hrála na nejvyšší úrovni, což chceme také my. Rádi bychom, aby mladší dorost Písku hrál i nadále extraligu a starší dorost se do ní vrátil,“ vypráví dále.

„Spolupráce je zatím na jeden rok, neboť naše filosofie je taková, že chceme mít partnera, který bude mít společný cíl - vychovávat špičkové světové hráče. Zároveň chceme zaručit, že hráči nebudou odcházet z rodinného zázemí a jejich akcelerace nebude někdy v osmé třídě, to pro nás není důležité. My chceme vychovávat hráče do profesionálního hokeje a pomáhat českému hokeji tím, že vychováme nejen špičkové hokejisty, ale také kvalitní lidi,“ připojuje ještě.

Jaroslav Liška následně prozrazuje, že se nemusí jednat o poslední dohodu mezi Piráty a jiným klubem. „Jednáme o vytvoření podobného centra také na Moravě, ale zatím bych nerad předbíhal, o jaký klub jde, protože smlouva ještě není podepsána,“ uvádí.

Jak konkrétně bude spolupráce vypadat? „Ekonomicky podpoříme trenéra mladšího dorostu, který je pro nás nejdůležitější, a regionálního skauta. Ten bude vytipovávat talentované hráče z regionu a ty budeme chtít dostat do tohoto našeho centra,“ popisuje. „Pokud se všichni shodneme, že jde o opravdu velký talent, bude kmenovým hráčem Chomutova s tím, že bude zpočátku nastupovat za Písek,“ přidává další podrobnosti.

Tím dojde podle Jaroslava Lišky také k další pomoci. „Klub od nás dostane finanční prostředky za prodej mladého hráče, protože je nehodláme krást, ale normální cestou odkoupit podle přestupního řádu. Samozřejmě pomůžeme Písku také s metodikou, jelikož menší kluby nemohou vzdělávat své trenéry v zahraniční či je posílat na semináře zahraničních kapacit,“ rozvádí další možnosti.

Nikdo se nemusí obávat, že by mladí hráči z Chomutova a blízkého okolí byli odstaveni na vedlejší kolej. „Nejlepší jedinci z Písku by do staršího dorostu přešli do Chomutova, abychom právě v této kategorii vytvořili co největší konkurenční prostředí, které nám pomůže vychovat ještě lepší a profesionálnější hráče. Nepůjde o velké množství hráčů, předpokládáme jednoho až dva za sezónu,“ zmiňuje kategorii, v níž se Pirátům nejméně daří. „Tento krok navazuje na naši koncepci práce s mládeží, kterou chceme tímto posunout o další stupínek výš,“ dodává ještě první muž chomutovské akademie.

Dohoda zatím platí na rok, ale obě strany mají možnost ji prodloužit. „Zatím jsme podepsali roční smlouvu, pak si vše vyhodnotíme a k 1. květnu ji můžeme vždy prodloužit,“ líčí Jaroslav Liška. „Pokud by obě strany nebyly spokojené, spolupráce pokračovat nebude,“ uzavírá.