Mladežnický hokej

Maštalířského chytaly křeče kvůli vedru, Szathmáry autorství gólu neřešil

Napsal 24.08.2014 Libor Kult
U f a - Junioři Pirátů vyhráli na Světovém poháru v Ufě i druhý zápas, v němž porazili kanadský Cape Breton. Pochvalu zaslouží všichni hráči, neboť mužstvo podalo týmový výkon. Ovšem velký podíl na úspěchu rozhodně nelze upřít brankáři Tomáši Maštalířskému, který chytil několik samostatných úniků a také trestné střílení, či autorovi dvou finálních přihrávek Šimonu Szathmárymu, který v prvním případě možná mohl být označen za střelce gólu, což však po vítězství absolutně neřešil.

Trenéři mají v brankářskou trojici velkou důvěru, proto se rozhodli, že v prvních třech zápasech se Tadeáš Dvořák, Tomáš Maštalířský a Štěpán Lukeš vystřídají. Proti Cape Bretonu dostal příležitost nejstarší z nich, což jej potěšilo. „Mám Kanaďany rád, protože hodně střílí a člověk se dostane hned do zápasu. Před začátkem byla v kabině pohodová atmosféra, takže na nervozitu jsem neměl ani čas,“ vyprávěl Tomáš Maštalířský po závěrečné siréně.

V tu dobu už se radoval se spoluhráči z druhého vítězství v turnaji, k němuž mladé Piráty nasměrovala šestá minuta. „Podle mého rozhodl právě náš povedený vstup. Sice jsme neměli převahu nebo tlak, ale dali jsme dva góly. To si myslím, že bylo klíčové. Věděli jsme sice, že zbývá do konce ještě hodně času, ale já už jsem věřil, že vyhrajeme,“ prozradil.

Tomáš Maštalířský měl proti Cape Bretonu úspěšnost zákroků 91,9 procent

Vedení chomutovského souboru vyvolalo zvýšený důraz Cape Bretonu, což v závěru osmé minuty na vlastní kůži pocítil také Tomáš Maštalířský. „Ten hráč se mi mohl vyhnout, ale asi mě chtěl rozhodit,“ ohlížel se. „Gólman si takovou situaci nesmí připouštět. Navíc musím pochválit beky, že po tom hráči hned šli,“ děkoval spoluhráčům. „Když Kanaďani prohrávají, naštvou se a ještě přitvrdí, Chtějí tak soupeře dostat pod tlak, aby z toho vytěžili góly,“ doplnil jedním dechem.

Mladý gólman, který aktuálně bojuje o místo v Kadani, čelil několika nepříjemným situacím v podobě samostatných úniků, trestného střílení či nebezpečných střel v závěru zápasu. Jenže nic z toho prý nevnímal jako krizové okamžiky. Na otázku, kdy mu bylo nejhůř, odpověděl hodně nečekaně. „Nejhůř jsem se cítil na začátku třetí třetiny, kdy jsem sice neměl tolik práce, ale kvůli strašnému vedru v hale mě chytaly křeče, i když jsem jen stál v bráně. Proto jsem si přál, ať zbytek zápasu rychle uteče,“ usmíval se.

Po skončení střetnutí pozdravili hráči dva kamarády, kteří sledovali duel z hlediště, a poté se přesunuli na druhou stranu, odkud se po čas zápasu ozývalo povzbuzování v češtině, které nešlo v málo zaplněné aréně přeslechnout. „Celou dobu člověk slyší ruštinu nebo angličtinu, takže zpozorní, když najednou zazní z hlediště čeština. Moc nás to potěšilo,“ děkoval na dálku.

Šimon Szathmáry: Jsem rád, že je ruka v pořádku a jsem zpátky na ledě

Obránce Šimon Szathmáry pomáhal čistit prostor před vlastní brankou, přidal však také nadstavbu v podobě dvou asistencí. „Z naší strany to byl dobrý zápas,“ pochvaloval si. Na ranním rozbruslení s ním trenéři probírali, že není potřeba od modré spoléhat jen na tvrdou ránu. Před gólovými situacemi to vypadalo, že mladý bek si vzal tato slova k srdci. „Musím se přiznat, že při obou gólech jsem na tenhle rozhovor vůbec nemyslel. Řešil jsem ty situace spíš intuitivně,“ pousmál se.

Šimon Szathmáry si proti Cape Bretonu připsal dvě asistence

„Původně jsem taková řešení nezamýšlel, spíš to vyplynulo ze situace. U prvního gólu jsem nahodil, Radek Veselý dobře clonil před bránou, takže gólman nic neviděl a puk skončil až v síti,“ naznačil, že možná mohl být označen jako autor gólu on. „Myslím, že puk tečoval jeden z obránců. Ale vyhráli jsme, takže není vůbec potřeba řešit, kdo dal gól. Nesejde na tom,“ mávl rukou.

Kanaďané se snažili Piráty rozhodit důrazem a tvrdostí, až se člověk občas neubránil pocitu, že se snaží soupeře vyprovokovat, aby narušili jeho koncentraci. „Řekl bych, že v rámci možností jsme jejich ataky zvládli. Souboje dohrávali, snažili se nás rozhodit. Pokud už k něčemu došlo, člověk nesmí uhnout, aby se Kanaďani nedostali moc nahoru,“ popisoval Šimon Szathmáry.

Ten na jaře přišel o mistrovskou jízdu v play-off vinou vážného zranění, účast na Světovém poháru je tak pro něj po těžkém období velkou satisfakcí. „Těší mě, že se ruka dala dohromady a vrátil jsem se k hokeji,“ vypálil bez váhání. „Tenhle turnaj si užívám. Všechno je na vysoké úrovni a parádní,“ liboval si závěrem.