Aktuální zprávy

„Máme na to hrát do desátého místa,“ říká chomutovský junior Jaroslav Kůs

Napsal 24.10.2008 David Matula
C h o m u t o v - Chomutovští junioři odehráli první sérii utkání s celky z moravské části a o uplynulém víkendu zahájili odvetné zápasy. Do Chomutova přijely celky Poruby a Vítkovic. Zatímco z hostujícího ledu odvezli Bílomodří dva body, v Chomutově zůstalo bodů všech šest. I díky tomu okupují svěřenci Milana Kašpárka desáté místo. „Doufám, že jsme nezklamali. Věřím, že jsme spíš překvapili. Proto bych řekl, že se nám vstup do sezóny povedl,“ říká nejproduktivnější hráč týmu Jaroslav Kůs.

Po odehraných čtrnácti kolech jsou chomutovští junioři na desáté příčce z čtyřiadvaceti celků, což jim prozatím zaručuje nejen jistotu záchrany v premiérovém ročníku, ale také možnost zahrát si závěrečné boje playoff. „Doufám, že jsme nezklamali. Věřím, že jsme spíš překvapili. Proto bych řekl, že se nám vstup do sezóny povedl. Některé zápasy nám úplně nevyšly, ale zatím to vypadá dobře,“ říká chomutovský odchovanec.

Výsledky juniorů:
Poruba – Chomutov   3:4p
Vítkovice – Chomutov 5:1
Chomutov – Šumperk  6:1
Chomutov – Opava   2:5
Olomouc – Chomutov  6:2
Kometa – Chomutov   1:2
Chomutov – Havířov  2:0
Chomutov – Třinec   4:5sn
Třebíč – Chomutov   1:3
Znojmo – Chomutov   4:5sn
Chomutov – Zlín	   4:5
Chomutov – Vsetín   4:8
Chomutov – Poruba   8:2
Chomutov – Vítkovice 3:2

„Tým, který tu máme má na to, aby hrál do desátého místa. Nehráli jsme sice ještě proti celkům z české části soutěže, ale věřím, že na to být do desátého místa, máme,“ říká odhodlaně. Při pohledu na soupisku na které nalezneme reprezentanty Hollého, Semráda, Ruttu, Jaška či Chloubu se rozhodně tento cíl jako nereálný nezdá. Zvláště když k tomu přičteme kvalitní výkony Kaššáka, Kůse, Mikloviče, Bečváře nebo například Mazance.

Po vítězných duelech na ledě Třebíče a Znojma, přijely do Chomutova celky Zlína a Vsetína. Po vyrovnaném utkání se Zlínem přišel následující den kolaps s hráči Vsetína. Poprvé tak vyšli chomutovští junioři během víkendového dvojzápasu bodově naprázdno. „Se Zlínem to bylo nesmírně vyrovnané utkání, kde nám utekl úvod, ale potom jsme dokázali srovnat. V závěru jsme ale inkasovali hloupý rozhodující gól a prohráli. Se Vsetínem jsme to měli dobře rozehrané, ale potom jsme přestali hrát a nakonec z toho byla ostuda. Byl to hrozný zápas,“ ohlíží se zpět nejproduktivnější hráč týmu.

V již zmíněném utkání s Valachy ze Vsetína se ne poprvé v sezóně podařilo chomutovským mladíkům ztratit dobře rozehrané utkání. Například v Olomouci vedli svěřenci Milana Kašpárka 0:2, nakonec však prohráli 6:2. „Vyhrajeme první třetinu, utkání máme pod kontrolou, ale potom si začneme myslet, že už to máme vyhrané, polevíme a soupeř nás za to dokáže potrestat. Musíme se toho vyvarovat a hrát po celé utkání koncentrovaně a naplno,“ uvědomuje si domácí útočník.

Bodové rozložení:
1. – 2. kolo	2 body
3. – 4. kolo	3 body
5. – 6. kolo	3 body
7. – 8. kolo	4 body
9. – 10. kolo	5 bodů
11. – 12. kolo	0 bodů
13. – 14. kolo	6 bodů

Dalším mínusem pro Bílomodré je velký počet obdržených branek. Horší už jsou jen celky Kladna, Šumperka a ze dna tabulky trojice Poruba, Vsetín a Třebíč. „Dostáváme hodně branek a pracujeme na tom, abychom inkasovali méně. Na každém tréninku nacvičujeme obranný systém, herní situace, rozebíráme chyby.“ Pozitivem i přes několik obdržených branek jsou početní výhody, ve kterých se chomutovským daří. „Snažíme si něco nacvičit, zejména při trénincích před zápasem, zkoušíme různé varianty a kombinace a prozatím to funguje.“

Zápasy se Zlínem a Vsetínem zakončily úvodních dvanáct kol a pořadatelství jednotlivých utkáních se otočilo, a tak v rámci 13. a 14. kola zavítali hokejisté Poruby a Vítkovic do Chomutova. Chomutovští junioři chtěli odčinit týden starý neúspěšný dvojzápas. To se svěřencům Milana Kašpárka a Michala Jägera podařilo a po jednoznačném vítězství nad hokejisty Poruby 8:2, porazili o den později i aktuálně nejlepší celek celé soutěže Vítkovice, kterým uštědřili první porážku v sezóně.

Zranění:
Obdobně jako „A“ mužstvo dospělých trápí od úvodních kol juniory zranění. Několik utkání tak museli vynechat Chlouba, Heindl, Hauer, do hry potom ještě vůbec nezasáhl Csanyi.

„Poruba mne zklamala. Když jsme hráli u nich, tak to bylo úplně jiné utkání. Možná, že své sehrál fakt, že se jednalo o první kolo, to nevím, ale u nás mne zklamali a moc toho nepředvedli. Vítkovice to je úplně o něčem jiném. Považuji je za nejlepší mužstvo v této soutěži. Podali jsme super výkon po všech stránkách. Podržel nás brankář Kaššák, dokázali jsme zvítězit, takže jsme velmi spokojení,“ nechal se slyšet bezprostředně po utkání Jaroslav Kůs.

O tom, že jsou vítkovičtí mladíci ve skvělé formě a patří k největším favoritům soutěže netřeba spekulovat, což potvrzuje i talentovaný útočník. „Vítkovice byly prozatím jednoznačně nejsilnějším soupeřem. Nehrál jsem proti Třinci, který je určitě také silný, ale Vítkovice hrají opravdu dobře. Kvalitu ale mají i ostatní celky a vyloženě slabého mužstva není. Dobře hrál i Zlín, nebo Vsetín i když je dole, měl něco do sebe.“

Chomutovský odchovanec je s třinácti body nejproduktivnějším hráčem svého týmu. Na svém kontě má i jednu vzácnou trefu. V rámci třetího kola totiž vstřelil branku Šumperku ve dvojnásobném oslabení. Střela do levého horního rohu byla takříkajíc výstavní. „Něco podobného se mi nikdy nepovedlo, bylo to poprvé,“ říká spokojeně a celou situaci následně popisuje, „Naskočil jsem ze střídačky a všiml jsem si, že gólman chce kotouč rozehrát. Přihrávku jsem zachytil a následně vystřelil kolem beka a byla z toho branka,“ říká střelec jenž kromě chomutovského dresu oblékl i dres sousedního Litvínova.

Bodování hráčů:
Jaroslav Kůs	 (5+8)
Roman Chlouba	 (6+4)
Martin Kalinovič (5+5)
Jiří Bečvář	 (5+4)
David Hauer	 (4+5)

Junioři Chomutova se mohou pochlubit prakticky stejným bodovým ziskem na svém ledě jako na ledě svých soupeřů. Na ČEZ stadiónu v Chomutově získali třináct bodů, v roli hostujícího týmu potom přivezli bodů deset. Mladíci tak potvrzují předsezónní slova trenéra Milana Kašpárka, že to co hráči umí, musí předvádět doma stejně jako venku. S tím souhlasí i Jaroslav Kůs. „Je to pravda. Co umíme, musíme předvádět doma i venku bez rozdílu. Pochopitelně bychom rádi vyhrávali hlavně doma, abychom potěšili diváky, ale rozdíly v tom neděláme.“

Osmnáctiletý útočník měl možnost v jednom přípravném utkání nahlédnout do „A“ mužstva dospělých a po boku Haška a Jeslínka si nevedl špatně. Při zranění několika hráčů dostal talentovaný hráč prostor i při utkání v Mostě. „Jsem za to velmi rád. Mockrát jsem se sice na led nedostal, ale zkušenosti jsou zkušenosti a ještě jednou zopakuji, jsem za to velmi rád.“ Každá odehraná minuta mezi dospělými jistě dodává patřičné sebevědomí a dostatek zkušeností. „Určitě, to by asi přidalo každému hráči. Už jen být součástí týmu, ve kterém nastupují hráči jako Hlinka či Skořepa,“ netají se závěrem.

×
Dnes v 16:30 | Dor.
Piráti Chomutov
HC Litvínov