Mladežnický hokej

„Máme i cirkusáky,“ culí se trenér Radek Svoboda. I brankáři hodně bruslí

Napsala 18.06.2021 Redakce
C h o m u t o v - Po těžké době v pandemii se konečně na led vrátili i mládežničtí gólmani, kteří se připravují pod vedením trenéra Radka Svobody. Nejenom hráči v poli, ale i brankáři nyní hodně bruslí, koordinaci ve vztahu ruka – oči pilovali doma s tenisáky, které zapojily i do společné suché přípravy.

Trenére, co teď kluci na trénincích dělají?
„Rok jsme nejeli a nebyla celá sezona, takže se zase zaměřujeme na bruslení, protože ruce se dali nahradit tenisáky, koordinačními cvičeními a podobnými věcmi. Konkrétně třeba dneska se soustředíme na bruslení v brankovišti, bruslení dopředu – dozadu, postavení na tyčkách, vyjetí proti hráči a na kontrolu střeleckého úhlu.“

Jak se tréninky liší v jednotlivých třídách?
„Ono se to nezdá, ale liší se to hodně. U malých tříd se to musí hodně hlídat, aby si kluci neudělali špatné návyky. Potom u vyšších tříd se spoléhá na bruslení a zapojuje se hodně brankoviště, aby v něm byli dobře orientovaní. Zároveň už se tam věci hodně pilují do detailů. U malých dětí se to musí učit konkrétně – vyjíždění po brusli, posun přes hranu brusle a podobně. Musí se to u těch nejmenších učit hodně pomalu, starší kluci už to umí, takže už to zapojujeme do hry a do příkladných cvičení.“

Je vlastně možné vzít brankáře na skatemill – kvůli bruslení?
„Tenhle problém jsme kdysi řešili. Jsou na to rozdílné názory. Brankář tam toho moc neudělá, protože bruslí neustále s nohami na ledě, nejde třeba nepřešlapovat, takže jsou tam spíš ve statickém postavení a sledují puk. Já osobně chci, aby i malí gólmani do čtvrté třídy bruslili hodně, takže chodí na led i jako hráči, aby se naučili bruslit, protože v betonech se ty malé děti bruslit nenaučí. Je to takové sporné, mně gólmani na skatemill nechodí.“

Mají mladí gólmani možnost trénovat nějak navíc?
„Využíváme pro brankáře patnáct až dvacet minut, které mi dávají trenéři na zapracování, to je úžasný. Jsou navíc brankářské tréninky, kde se dělá jenom bruslení, protože jich tolik nemáme a máme hodně gólmanů. Jelikož už trénujeme několikátý týden a kluci za tu dobu dost bruslili, teď jsme zvolili v rámci týmového tréninku jiná cvičení, takže jsme dělali koordinaci oko – ruka při střelbě na lapačku, nebo na vyrážečku.“

Zmínil jste, že se koordinace rukou a očí dala trénovat i doma v době pandemie. Měl jste do kluků dobrou zpětnou vazbu?
„Dělali jsme to tím způsobem, že já jsem jim dal cvičení, která byla stažená z youtube anebo od svazu, kluci nahrávali, co udělali, a poslali mi to. Měl jsem dobrou zpětnou vazbu. Pak jsme měli suchou, kde jsme ty věci ladili. Pracovali jsme hodně s tenisáky kvůli koordinaci, aby věděli, že mají ruce před sebou a pracují spolu s nimi i oči. Hodně jsme žonglovali, dělali jsme postřehová cvičení a podobně.“

Máte v klubu nějaké žongléry, kteří by mohli do cirkusu?
(culí se) „Žonglování je jedno ze cvičení, které chci, aby kluci dělali před tréninkem, protože si tím srovnají soustředění. Při žonglování se třemi míčky musí hodně pracovat a hodně to vnímat. Kluci umějí základní žonglování nahoru, ale já ještě chci, aby žonglovali i o stěnu a taky o zem, což je docela problém, umí to i málo gólmanů v NHL. Děláme to hlavně proto, že puky létají od země, tak aby si sahali i dolu. Mohli by být cirkusáci. Ke klasickému žonglování přidávají kleknutí na kolena, sednutí na zadek a pořád jedou. Není to u všech, ale od sedmé třídy nahoru už by to měli umět. Konkrétně bych mohl jmenovat Matyáše Bajgara z juniorky, u mladších například Máťa Hrůza a třeba Honzík Králů.“

×
Dnes v 16:00 | Jun.
VHK ROBE Vsetín
Piráti Chomutov