Ohlasy po utkání

Lukáš Vantuch vyhecoval dočasného kapitána a sám rozhodl. „Byl to dáreček,“ liboval si

Napsal 03.01.2019 Libor Kult
C h o m u t o v - Piráti potřetí v letošním ročníku Tipsport extraligy skórovali v závěrečné minutě normální hrací doby, ovšem poprvé jim „last minute“ gól zajistil všechny tři body. V prvním duelu roku 2019 je družině kouče Vladimíra Růžičky vystřelil Lukáš Vantuch, pro něhož se jednalo o třetí přesný zásah v probíhající sezóně. „Myslel jsem, že puk dojde za čáru už po střele Radka Dudy,“ přiznal po závěrečné siréně.

Nestalo se, takže do akce se musel vložit vysoký útočník, který přetlačil Tomáše Pavelku a doklepl kotouč do sparťanské sítě. „Kobla výborně zatáhl puk do pásma, přihrál Radkovi, který vystřelil. Já se přetahoval s obráncem a jen jsem viděl, jak puk vypadl za gólmanem a zůstal na brankové čáře,“ popisoval Lukáš Vantuch.

„Byl to takový dáreček za všechny souboje v předbrankovém prostoru, ve kterých jsem od obránců schytal spoustu ran,“ vyprávěl dále. „Viděl jsem, že se puk zastavil, tak jsem se musel dostat přes obránce, protože nás hodně blokovali. Vymanil jsem se ze souboje a sebral jsem si dáreček, který mi tam ležel,“ opakoval.

Časomíra v okamžiku gólu ukazovala 9,1 vteřiny do třetí sirény. Jen Pavel Klhůfek se začátkem prosince v Třinci trefil ještě později, když sebral Hrubcovi čisté konto 6,8 vteřiny před koncem. „Nejsem nějaký velký střelec, ale z hlavy si nevybavím, jestli už jsem někdy dal gól takhle v závěru,“ přemítal Lukáš Vantuch. „Důležité góly jsem určitě dal, ale v posledních vteřinkách jich asi moc nebylo,“ lovil dál v paměti.

Lukáš Vantuch se před brankou Sparty rval jako lev o každý kousek prostoru, za což byl 9,1 vteřiny před koncem odměněn vítězným gólem
(Foto: Jan Beneš – HC Sparta Praha)

Piráti i díky příspěvku jihlavského rodáka vstoupili po návratu mezi tuzemskou elitu do nového kalendářního roku i počtvrté vítězně, jen k tomu tentokrát potřebovali čtyři góly místo tří jako v předešlých případech. „Začali jsme výborně a hodně tomu pomohl Vláďa Růžička, který se se mnou hádal o místo v kabině,“ prozradil se smíchem. „Byl trochu naštvaný, že si musel vybrat jiné. Trochu nadával, ale možná ho to vyhecovalo,“ usmíval se Lukáš Vantuch dál.

„Když dala jeho lajna v první třetině tři góly, pokřikoval jsem na něj, že jsem ho nastartoval,“ chechtal se na znamení, že vlastní slova bere jako určitou nadsázku. „S kapitánským céčkem nám ukázal leadership,“ doplnil ještě vážně.

Družina kouče Růžičky podruhé v sezóně vyhrála úvodní třetinu 3:1 a znovu se tak stalo venku. Jenže na rozdíl od konce října a první venkovní výhry v Olomouci tentokrát o dvougólový náskok přišla. „Bohužel jsme trochu přestali hrát a Sparta se zvedla,“ zdůvodnil Lukáš Vantuch vyrovnání domácích na 3:3. „Ve třetí třetině jsem věřil, že už vedení udržíme, jenže jsme dostali gól. O to sladší je ale konec, díky kterému máme tři cenné body,“ radoval se.

Právě třetí trefa Pražanů přišla po situaci, kdy Piráti měli kotouč pod kontrolou a dostali se s ním do středního pásma, jenže sudí přerušili hru, protože Justin Peters přišel ve skrumáži před brankou o lapačku. Vhazovalo v obranné třetině Pirátů a Sparta hned po buly skórovala. „Zápasů, kdy jsme v závěru ztratili výhru nebo body, už letos bylo hodně,“ ohlížel se autor vítězného gólu. „Před třetí třetinou jsem říkal, že je nový rok, takže musíme zapomenout, co bylo, a jít si pro tři body, což nakonec vyšlo,“ těšilo jej.

Lukáš Vantuch po souboji v O2 areně doufal, že druhá venkovní výhra v řadě mužstvu hodně pomůže. „Každý v naší kabině si přeje, aby nás tohle nakoplo,“ vypálil bez váhání. „Ale na druhou stranu říkám, že je to o každodenní práci. Prostě přijít na zimák a odmakat každý trénink i zápas, protože v současné extralize si nemůžeme vybírat soupeře. Pořád leží v banku hodně bodů,“ uzavřel.