Aktuální zprávy

Legendární chomutovský hráč Miroslav Klůc byl uveden do síně slávy

Napsal 16.12.2011 Daniel Pavlík
C h o m u t o v - V 50. letech řádil jako chomutovský útočník, později působil jako trenér. Za svou kariéru odehrál 473 utkání a v nich nastřílel neuvěřitelných 1 194 gólů. Ano, řeč je o Miroslavu Klůcovi, který byl 15. prosince uveden do elitní společnosti síně slávy. Před utkáním reprezentace si svou cenu převzal osobně před zraky vyprodané arény. Dalším členem síně slávy se stali Vlastimil Sýkora a zesnulí hráči: Jan Marek, Josef Vašíček a Karel Rachůnek.
Foto: cslh.cz

Pan Miroslav Klůc nedávno oslavil již devětaosmdesáté narozeniny. Včerejším dnem se však tomuto výbornému hráči, nejen chomutovského mužstva, dostalo obrovské pocty, když byl uveden do síně slávy českého hokeje. Klůc patří k největším legendám, které kdy oblékaly chomutovský dres. V roce 1946 přišel z malé obce Nesuchyně kousek od Rakovníka, kde také s hokejem začínal. V 50. letech minulého století pravidelně sbíral ocenění za nejlepšího střelce ligy. Tuto cenu získal celkem čtyřikrát v letech 1952, 1953, 1955 a 1956.

I když se Miroslav Klůc ukazoval jako velmi talentovaný útočník, pozvánku do reprezentace si vysloužil až v roce 1953, kdy hrál na mistrovství světa ve Švýcarsku. V roce 1956 reprezentoval Československo i na olympijských hrách v Cortině, kde se mu však nedařilo tak, jako v Chomutově.

O dva roky později Chomutov opustil a odešel do nedalekého Litvínova, ale hned o čtyři roky později se rozhodl pro návrat. Tentokrát však na lavičku jako trenér tehdejšího VTŽ Chomutov.

I přes svůj vysoký věk si neváhal plaketu převzít osobně. Do jubilejních 90 let mu zbývá pouhý rok. Když si na stadionu před zápasem přebíral cenu, tleskalo mu celé publikum, což pro něj hodně znamená. „Pro mě to je obrovská čest, v chomutovském týmu jsem prožil dohromady pěkných 10 sezón."

Jeho příspěvek chomutovskému hokeji je výrazný, proto byl už dříve registrován jako člen síně slávy chomutovského hokeje, kde strávil většinu své úspěšné kariéry. Za to mu patří velký dík a gratulace k ocenění. Přejeme mu proto hodně štěstí!

Český hokej nepřibral do síně slávy pouze chomutovskou legendu. Své místo získala i další čtveřice osobností. Jednou z nich je Vlastimil Sýkora, který v polovině minulého století trénoval Kladno, s nímž v roce 1959 získal ligový titul.

Jako další členové síně slávy byli uvedeni mistři světa, kteří se této pocty bohužel nedočkali. Karel Rachůnek, Jan Marek a Josef Vašíček patřili k nejlepším českým hokejistům současnosti. Jejich rodiny potkala rána, která otřásla i širokou veřejností. Celý tým Kontinentální Hokejové Ligy Lokomotiv Jaroslavl pohřbily trosky zříceného letadla. Na znamení úcty se svaz rozhodl, že i oni budou mezi českými legendami. Upřímnou soustrast všem pozůstalým.