DOROST - článek

„Kluci se smáli a nerozuměli mi,“ vysvětloval Marcel Štefančík, proč mluví česky

Napsal 11.10.2018 Libor Kult
C h o m u t o v - V osmém kole ELIOD extraligy dorostu hostili mladí Piráti na vlastním ledě karlovarskou Energii, s níž ještě ve 39. minutě prohrávali 1:3. Jenže pak Marcel Štefančík ukázal, proč je nejlepším střelcem celé soutěže týmů do šestnácti let. Dvěma góly pomohl k obratu, který slovenský útočník dokonal v nastavení při přesilovce Západočechů. „Jsem rád, že jsme vyhráli,“ liboval si v útrobách ROCKNET ARÉNY po závěrečné siréně.

Svěřenci Petra Jíry s Kamilem Koláčkem protivníka v zahajovacím dějství přestříleli, jenže o přestávce svítily na kostce nad ledem dvě jedničky na znamení remízy. Ve 25. minutě to bylo ještě horší, v té chvíli Piráti prohrávali už 1:3. „Nezačali jsme moc dobře, náš start byl takový vlažný,“ uvědomoval si patnáctiletý forvard. „Postupně jsme se do toho ale dostali a vyrovnali,“ těšilo jej.

Stalo se tak během jednadvaceti vteřin závěrečné minuty druhé třetiny. „Je fajn, že dvoubrankové vedení soupeře nás nepoložilo, ale spíš nakoplo. Chtěli jsme prostě zápas otočit,“ ohlížel se Marcel Štefančík. „Hodně důležité bylo, že jsme vyrovnali ještě ve druhé třetině. Za stavu 1:3 bychom museli výsledek ve třetí třetině nahánět,“ doplnil následně.

Třetí hrací období žádný gól nepřineslo, v jeho závěru se na ledě dost jiskřilo po dvou ostrých zákrocích na Ondřeje Čecha s Adamem Frollem. „Už to bylo hodně o dohrávání a nakonec z toho vyplynula ta rvačka, protože jsme se nechtěli nechat bít a Varům jsme to trochu vrátili,“ usmíval se rodák z Brezna nad celkovými 103 trestnými minutami.

Pětadvacet z nich vyfasoval v čase 55:56 Ondřej Príhoda, jenž odešel po píchnutí špičkou hole předčasně do kabin. Piráti tak nakonec zápas dohrávali v oslabení. „Bylo to náročné hlavně fyzicky, protože ve třech v prodloužení síly ubývaly hodně rychle,“ vracel se Marcel Štefančík o několik minut zpět.

Autor už třinácti přesných zásahů však v sobě ještě zbytky sil vydoloval, když zvládl start na vlastní modré a samostatný únik zakončil druhým vítězným gólem sezóny. „Obránce do mě napálil puk, já si ho hodil dopředu a chtěl jsem dát gól mezi nohy. Gólman mi to chytil, ale z dorážky jsem to tam poslal,“ přibližoval nakonec klíčovou akci duelu z vlastního pohledu.

Z hlediště to vypadalo, že jediný zahraniční hráč v pirátském dorostu kotouč nedostihne včas, což samotný hráč potvrdil. „Když jsem si puk hodil před sebe, koukal jsem na něj a říkal si, že si pro něj vyjede brankář. Měl jsem pocit, že k němu má blíž, ale naštěstí pro nás se nerozhodl dobře,“ smál se.

Dorostenci tak vyhráli popáté v řadě a podruhé za sebou v prodloužení. Předchozích šest nadstaveb, které se nově hrají, vyhráli. Jako jediní ještě v nastavení po rozhodnutém střetnutí nepadli. „Asi máme ve hře tři na tři dobré přechody do útočného pásma,“ zamýšlel se Marcel Štefančík. „Ale těžko říct,“ krčil rameny hned vzápětí.

V produktivitě se před mladého Piráta v osmém kole dostali o bod královéhradecký Šimon Marha, jenž zapsal čtyři body, a vítkovický Alex Kotásek, který zaznamenal bodů sedm. Mezi střelci se však všichni dorostenci dívají šikovnému Slovákovi na záda. Nejblíže jsou desetigóloví Jakub Brabenec z Komety Brno a Martin Kubík z Vítkovic. „Chodím si přidávat hlavně střelbu, ale důležitější je, že se nám daří jako týmu,“ mávl rukou autor šesti finálních přihrávek. „Celou dobu hraju s Tadesem Svobodu. Oba máme hlavy nahoře a vyhovíme si i s tím, kdo s námi zrovna hraje,“ připojil ohledně přínosu spoluhráčů.

Ti by mu mohli pomoci na listopadovou akci slovenské šestnáctky, která vyrazí na turnaj do Minsku. V běloruské metropoli se představí ještě ruská šestnáctka společně s lotyšskou a domácí sedmnáctkou. „Jako každý bych rád hrál za národní tým, jenže v létě se mi nepovedly testy, tak uvidíme, jestli budu povolaný,“ prozradil. „Udělal jsem málo shybů, takže s kondičním trenérem pracujeme na síle rukou,“ přidal obdivovatel Alexandra Ovečkina podrobnosti. „Je přímočarý a má tah na branku, ať se mu postaví do cesty kdokoliv nebo cokoliv. Už teď je to legenda,“ vysvětlil volbu svého vzoru.

Celou dobu odpovídal Marcel Štefančík velmi dobrou češtinou, kterou měl v pirátském dresu v minulosti například Jozef Balej, jenž pocházel z česko-slovenského pohraničí. Talentovaný útočník se však narodil nedaleko Nízkých Tater kousek od biatlonového areálu v Osrblie. „Jako malý jsem koukal na české pohádky, což se mi teď hodí,“ pravil a rozhovořil se, proč češtinu začal používat. „Abych se přiznal, klidně bych mluvil slovensky, jenže pár kluků se mi pak smálo a nerozumělo mi, což mi vadilo. Tak jsem se slovenštinou v kabině seknul a začal jsem mluvit česky,“ uzavřel s úsměvem.