Rozhovory

„Kdybych s Jánkem nezačínal, pozici jedničky bych těžko zvládl,“ přiznal Štěpán Lukeš

Napsal 26.03.2018 Michal Luxa
C h o m u t o v – Začal sezónu v pozici brankářské dvojky, mnohdy vypomáhal ve WSM Lize Kadani. O vánočních svátcích bylo jasné, že trenérský tým kolem Vladimíra Růžičky bude na Štěpána Lukeše vsázet. Dvaadvacetiletý gólman začal prožívat sezónu snů. Ročník v Tipsport extralize, kdy poprvé okusil roli pirátské jedničky. Fanoušci si jej rychle zamilovali a místo Jánko Laco olé olé, se ozývalo Štěpán, Štěpán. Mladý brankář jim to v závěrečných děkovačkách vždy oplatil.

Šlo o první ročník Tipsport extraligy, který okusil Štěpán Lukeš. Mladý gólman v několika zápasech pomáhal partnerské Kadani, jenže v prosinci přišel zlom. Dvaadvacetiletý brankář nahradil na pozici týmové jedničky Jána Laca. Slovenský brankář se výměnou za Tomáše Dvořáka a Jiřího Smejkala stěhoval do Prahy, konkrétně na Spartu. S odstupem času se zdá, že to byl geniální manévr Vladimíra Růžičky a jeho kolegů.

Chomutovský lodivod se rozhodl vsadit vše na jednu kartu nebo spíše na mladé brankáře. Do role pirátské dvojky se posunul věkem ještě junior Dominik Pavlát, jenž před tím uchvátil i WSM Ligu. Dále pak dostal několik příležitostí Tadeáš Dvořák. Ten je chomutovskému publiku dobře znám, vždyť se mu podařilo vychytat juniorský titul.

„Hrozně moc jsem si to užíval. Po celou základní část jsem se snažil užít si každý zápas. To se dařilo a tím se dařilo i mně, což jsem si užíval,“ uvedl spokojeně brankář s devětadvacítkou na zádech. „Když přišlo play-out, tak to bylo na psychiku trochu něco jiného. Tam se mi zápasy moc nepodařily, ale celkově si myslím, že sezóna to byla dobrá. Důležité je, že jsme zachránili extraligu,“ pokračoval v odpovědi.

I přes záchranu v nejvyšší soutěži měli Piráti vyšší ambice, ovšem nepodařil se je naplnit. Chomutovská organizace vyhlásila boj o předkolo play-off, tudíž nejhůře skončit desátí. Do posledních kol Piráti válčili, ale po duelu ve Zlíně bylo jasné, že místo radosti a nadšení, přijde boj mezi poraženými celky.

Kde hledat neúspěch? Začněme domácími zápasy! Vždy se říká, můj dům – můj hrad. Ovšem v podání Chomutova to neplatilo. Pirátům v tomto ohledu patřilo až desáté místo, když získali čtyřicet bodů. Ovšem pouze sedmkrát vyhráli svěřenci Vladimíra Růžičky v normální hrací době a stejný počet přidali v nastaveném čase, potažmo v nájezdech. Dalším problémem byly nezvládnuté koncovky zápasů, ať to bylo v Plzni nebo doma s Litvínovem.

Zatímco loni se Severočechům dařily početní výhody, letos to týmu vedeným Michalem Vondrkou prostě nelepilo. Piráti využili 13,88 % nabídnutých početních výhod, čímž se pasovali až na třináctou pozici, horší byla už pouze Olomouc. „Myslím si, že to byly hlavně závěry zápasů, v nichž jsme ztratili hodně bodů. To bylo asi to hlavní, proč jsme každý zápas hráli o desítku a je škoda, že se nám to nepodařilo,“ litoval sympatický maskovaný muž.

„Jak už jsem říkal, vůbec jsem si to nebral, že to bude stát na mně nebo nebude. Snažil jsem se všechno si užívat, a jak jsem si to užíval, tak prostě jsem si tlak vůbec nepřipouštěl,“ vracel se ještě k posunu na post gólmanské jedničky.

Štěpán Lukeš, ale také Dominik Pavlát mohli v předchozí sezóně sledovat fantastické výkony Jána Laca. Slovenský fantom předával mladším kolegům zkušenosti a působil trochu jako mentor. Že jich má šestatřicetiletý rodák z Liptovského Mikuláše spousty, o tom není sporu. Vždyť pamatuje například stříbrné období národního týmu na mistrovství světa. „Když jsem se bavil třeba s trenérem brankářů nebo i s tátou, tak jsem jim řekl, že kdybych s Jánkem tady nezačínal, tak tu pozici asi těžko zvládnu,“ nehledal výmluvy.

Složení barážové skupiny je jasné. O dvě vstupenky mezi tuzemskou smetánku se porvou Karlovy Vary, Kladno, Litvínov, ale také Jihlava. Proti všem zmíněným měl Štěpán Lukeš možnost v ještě probíhajícím ročníku šanci nastoupit. Je jasné, že mladý gólman bude přát bratru Františkovi a tedy i celému Litvínovu. „Myslím si, že bude hodně vyrovnaná. Týmy z první ligy jsou na vítězné vlně a Jihlava je hodně nepříjemná. Litvínovu přeji záchranu,“ neschovával se dvaadvacetiletý gólman.

Ještě týden po posledním duelu s Jihlavou bude první tým v tréninkovém nasazení. Poté už se hráči rozjedou do svých domovů ve všech koutech republiky, na Slovensko nebo do Kanady. Zatímco hráči budou chvíli odpočívat, trenérský tým začne skládat mužstvo pro následující sezónu. „Nyní vůbec netuším, jak budou následující týdny vypadat. Zatím vůbec nemám žádný plán, jak by mohly vypadat,“ odpověděl překvapeně.

Dne třináctého března dostal otec bratří Lukešů nevšední dárek. Po domluvě se sestrou vymysleli Štěpán a František přepůlení chomutovského, potažmo litvínovského dresu. Obě poloviny následně sešili a vznikla z toho nová kombinace barev. Pirátský brankář okomentoval celou situaci slovy: „Ať se lidé neptaj, komu fandí.“ „Byl to ségry nápad nebo jejího manžela, prostě to přišlo z její strany,“ vypálil. „Táta za to byl šťastný,“ dodal závěrem.