Kdo odchytá derby? Specialista Jan Strmeň nebo do pohody se dostávající Ján Laco?

Napsal 27.10.2016 Libor Kult
C h o m u t o v - Jakmile se přiblíží derby s Litvínovem, jako bumerang se od loňské sezóny vrací otázky a spekulace, zda dostane v brance Pirátů znovu příležitost Jan Strmeň. Nejinak tomu bude i před první letošní odvetou s Vervou. Dostane přednost opravdu čtyřiadvacetiletý gólman, který na geograficky nejbližšího extraligového soupeře Pirátů umí nebo se do branky postaví jako většinou v tomto ročníku Ján Laco? I to je jedna z otázek před druhým derby, které startuje v neděli 30. října v 15 hodin a 30 minut.

Když se loni blížilo první derby s Litvínovem, vystupovali do něj Piráti se třemi porážkami v zádech. S ohledem na tuto skutečnost leckdo kroutil hlavou, když zjistil, že trenéři nasadili do bitvy Jana Strmeně, pro něhož se jednalo o teprve druhý start v Tipsport extralize. Od začátku pak chytal vůbec poprvé.

Výsledek? Chomutovské vítězství 1:0, které mladý gólman hlídal od 17. minuty, kdy se trefil David Kämpf. V odvetě na ledě Litvínova se od začátku postavil do branky Miroslav Kopřiva, který však v desáté minutě po dvou inkasovaných gólech odjel na střídačku a přenechal místo Janu Strmeňovi.

• prvních 147 minut a 41 vteřin bez inkasovaného gólu ze hry

Havířovský rodák už ze hry gól nedostal, spoluhráči vyrovnali a získali tak bod za prohru v nájezdech. Další dvě derby už juniorský mistr republiky 2012 odchytal kompletně. Připsal si prohru v prodloužení a výhru v normální hrací době.

Letos čeká Piráty už třetí derby, ale teprve druhé extraligové. Do první vzájemné konfrontace v rámci přípravy nastoupil Tomáš Král, který sedmkrát inkasoval a porážce po nepovedeném výkonu celého mužstva nezabránil. Generálku na vstup do základní části odchytal zkušený Ján Laco. Slovenský gólman pustil jediný gól a úspěšnost zákroků měl 94,74 %.

Následně vicemistr světa z roku 2012 vychytal tři výhry v úvodních kolech nejvyšší soutěže, ovšem na čtvrtý duel přepustil místo Janu Strmeňovi. Ano, uvažujete správně. Jednalo se o vítězné derby v Litvínově, po němž Ján Laco žádného z konkurentů až do devátého kola mezi tři tyče znovu nepustil.

Naposledy doma s Vítkovicemi vychytal čtyřiatřicetiletý maskovaný muž čisté konto, což by mohlo realizační tým přesvědčit k jeho nasazení i do derby. Nyní záleží na trenérech, komu dají přednost.

Derby se znovu blíží, ale Jan Strmeň na to podle svých slov nemyslí. „Nijak to neřeším. Každý zápas je jiný, Litvínov má kvalitu, takže uvidíme, koho trenéři postaví do branky,“ hlásí a přemítá nad tím, proč právě Verva je soupeřem, na kterého umí. „Vůbec netuším,“ vyhrkne.

„Pravdou je, že můj první odchytaný zápas v Chomutově ještě za juniorku byl právě proti Litvínovu, který jsme porazili 4:3,“ vzpomíná a prozrazuje další zajímavost. „Od té doby se mi s Litvínovem daří, za což jsem rád. Na druhou stranu bych byl rád, kdyby mi to takhle šlo i proti jiným týmům,“ uzavírá žhavý kandidát na pozici jedničky pro nedělní derby.