Mladežnický hokej

Juniory čeká kratší play-off, starší dorostenci si mohou zahrát s rakouským Salcburkem

Napsal 06.07.2017 David Panuška
C h o m u t o v - Systém mládežnických soutěží se do nové sezóny opět změní. U extraligy staršího dorostu se soutěž rozšíří na 25 účastníků, a to díky přijetí rakouského Salcburku. Vítěze pak určí dvoudenní finálový turnaj. Junioři sehrají v základní části o deset utkání méně, hrát se bude nově nadstavba a play-off uvidí méně střetnutí. Výjimky povolují účast tří hráčů ročníku 1997.

DHL extraliga: Nadstavba, kratší play-off i návrat výjimek

Juniorská DHL extraliga začíná 8.9. prvním kolem, chomutovští hokejisté na svém ledě přivítají brněnskou Kometu a utkání by mělo začínat v 17:30. Ve stejný den ovšem začíná i Tipsport extraliga, a tak je možné, že se bude hrát již v 15:00. Základní část skončí 27. ledna a následně budou celky rozřazeny do tří šestičlenných skupin.

Týmy na třinácté až osmnácté příčce si zahrají o umístění, zbytek celků bude bojovat o osm volných míst, které zaručí postup do vyřazovacích bojů. Body ze základní části se do nadstavbových skupin nepočítají, a tak již tato část sezóny nabídne takové malé play-off.

Nadstavbová část nabídne celkem deset kol a začne necelý týden po konci základní části. Do vyřazovacích bojů postoupí čtyři nejlepší z obou skupin. Čtvrtfinálová utkání jsou na programu již v polovině března, nový mistr bude znám nejpozději 8.4.

Čtvrtfinále se bude hrát na tři vítězná utkání, což neplatí o semifinálové, případně finálové sérii. Tady bude na postup, respektive mistrovský titul stačit vyhrát dvojici utkání. Novinkou soutěže je návrat výjimek, které byly loni zrušeny. Od nového ročníku 2017/2018 mohou v DHL extralize juniorů znovu startovat tři starší hráči, kteří musí mít s klubem profesionální smlouvu. Letos výjimka vychází na ročník 1997, nesmí se ovšem jednat o brankáře, případně cizince. Hracími dny zůstávají čtvrtek, pátek a sobota.

Juniorům příprava startuje již na konci července. Mimo extraligových klubů potkají svěřenci Jaroslava Becka s Miroslavem Buchalem například dvojici slovenských celků a přípravu zakončí domácím utkáním s norským Lillehammerem.

NOEN extraliga staršího dorostu: Nováček z Rakouska a nově i finálový turnaj

Zásadní změnu čeká také soutěž staršího dorostu. Do soutěže oficiálně přibyl rakouský Red Bull Salcburk, se kterým Piráti hráli již v minulé sezóně a utkali se s ním i ve finále U18 Red Bulls Hockey Rookies Cupu. NOEN extraliga staršího dorostu tak nyní čítá 25 účastníků.

Soutěž vypukne, stejně jako extraliga mužů a juniorů, v pátek 8.9. Chomutovští dorostenci by měli začínat na domácím ledě, ve stejný den ovšem hrají již zmiňovaní muži i junioři. Základní část nabídne celkem 20 kol.

Všech pětadvacet celků se dle území rozdělí na pět skupin po pěti. Do vyřazovacích soubojů postoupí první a druhé mužstvo, společně s nimi i čtyři nejlepší týmy ze třetích míst. Nadstavbová část, která potrvá od 24. listopadu do 10. března, přinese dalších 26 kol a bojovat se bude o co nejvýhodnější pozici pro play-off. To si zahrají také dva nejlepší mančafty z hůře postavené jedenáctky po úvodní části.

Vyřazovací souboje začnou stejně, jak tomu bylo v minulém ročníku. Osmifinále se bude hrát na tři vítězná utkání, ve čtvrtfinále stačí vyhrát pouze dvakrát. Čtyři vítězové postoupí na finálový turnaj, kde se rozhodne o novém mistrovi. Titul v juniorské i dorostenecké soutěži obhajují hokejisté Plzně.

Ve skupině A čekají na soubor Davida Kočího s Radkem Šípem Litvínov, Karlovy Vary, Kladno a Plzeň. Příprava taktéž startuje na konci července, svěřence Davida Kočího čeká i turnaj v Litvínově a zakončení přípravy s Lillehammerem.

ELIOD extraliga mladšího dorostu: Soboty nahradí neděle, Piráti v desetičlenné skupině

Extraliga mladšího dorostu se změnila ze všech mládežnických soutěží nejméně. Změněno bylo složení skupin a hrací dny. Místo nedělí se bude nově hrát v sobotu. Základní část nabídne osmnáct kol a skončí na začátku prosince. Poté se celky rozdělí do pěti skupin.

Nadstavba nabídne dvacet hracích kol, během kterých se bude bojovat o postup i udržení. Na konci této části sezóny bude znám sestupující, vítěze určí opět závěrečný turnaj. V soutěži uvidíme především hráče ročníku 2002 a 2003.