Mladežnický hokej

Junioři jsou v čele NOEN extraligy: „Je to příjemný pocit,“ liboval si Jaroslav Beck

Napsal 26.10.2013 Petr Horčička
C h o m u t o v – Junioři Pirátů prožili snové dva dny, respektive čtvrtek a pátek. Oba dny se představili na domácím kluzišti. Čtvrteční odpoledne sice nezačali tak, jak by chtěli, ovšem i přes to se radovali ze zisku tří bodů. S Třincem sice prohrávali rozdílem jedné branky, ale tento duel dokázali zvrátit na svou stranu a radovali se tak z vítězství. To v pátek je čekal o poznání těžší soupeř – do SD ARÉNY totiž přijel úřadující mistr z Vítkovic. Svěřenci trenéra Jaroslava Becka nic neponechali náhodě a soupeře z Ostravy přejeli v poměru 3:0. Za tyto dva dny tak mladí Piráti získali šest bodů, čímž se vyhoupli do čela tabulky.

Druhý Zlín má sice o jeden zápas méně, Piráti mají však lepší skóre. Ve 13 zápasech zaznamenali 43 branek, 29 jich pak obdrželi. Zlín nastřílel soupeřům o osm branek méně, ale o pět branek méně obdržel. Piráti se tak vyhřívají na prvním místě pouze o skóre, ovšem jak bylo již zmíněno, na ševce teprve zápas čeká. „Samozřejmě, že být nahoře je příjemný pocit,“ říkal krátce po skončení zápasu s Vítkovicemi hlavní trenér juniorů. „Naším cílem ale bude spíše dostat do kvalitní hry co nejvíce hráčů a pracovat na určitých věcech. A to jak na systému, tak na věcech individuálních, protože v lednu se vše nuluje,“ uvědomoval si Jaroslav Beck. „Samozřejmě, že si chceme udělat co nejlepší pozici, ale také musíme dbát na kvalitu,“ dodal následně s upozorněním.

ČTĚTE VÍCE: Piráti Chomutov - HC Oceláři Třinec 3:1

Páteční utkání proti Vítkovicím, čili mistru loňského ročníku NOEN extraligy juniorů, se mu hodnotilo daleko lépe, než trenérovi soupeře. „Získali jsme tři body, s čímž jsme samozřejmě spokojeni. Tohle utkání nám zkrátka sedlo, ponaučili jsme se ze čtvrtečního utkání s Třincem a pokračovali ve výkonu, který jsme předvedli v poslední třetině čtvrtečního zápasu. Řekl bych, že vítězství je naprosto zasloužené, protože jsme byli lepším mužstvem,“ říkal bezprostředně po skončení pátečního klání s Vítkovicemi hlavní trenér chomutovské juniorky.

Dalším faktorem, který může trenéra Jaroslava Becka těšit je ten, že Piráti mají nejvíce využitých přesilových her ze všech účastníků NOEN extraligy juniorů. Mladí Piráti totiž dokázali využít hned 15 početních výhod. Využité přesilovky Seveřanů se momentálně pohybují na 28,30 procentech. „Věnujeme se jim, ale vždy je to na samotném rozhodnutí toho hráče,“ popisoval Beck. „Myslím si, že by to mohlo být ještě lepší, ale kluci už o sobě začínají vědět a pouze to chce najít tu odvahu a správný čas ve spolupráci na střelu. Ta by měla být častější, a pokud tento trend udržíme, tak to bude jenom dobře,“ pochvaloval si šéf chomutovské střídačky.

Jaroslav Beck, coby trenér juniorů Pirátů, působil v uplynulém ročníku tuzemské nejvyšší soutěže i jako asistent seniorského týmu, kdy se společně s jeho kolegy Jiřím Čelanským a Zdeňkem Skořepou podílel na setrvání Pirátů v tuzemské nejvyšší soutěži.

Velký prostor dostávají v posledních zápasech především mladíci David Kaše (16 let) a sedmnáctiletý reprezentant Radek Veselý. Ani jeden z nich se rozhodně v utkání proti Vítkovicím neztratil. „Rozhodně se neztratili. Své místo budou mít v sestavě i nadále,“ prohlásil Beck.

Kämpf i Kaše plní mé očekávání. Chybí jim jen branky

Ten v uplynulých ročnících nejvyšší juniorské soutěže trénoval oba benjamínky v seniorském týmu Pirátů. Správně, řeč je především o Davidu Kämpfovi a Ondřeji Kašem. „Určitě předvádí to, co jsme s Petrem Martínkem čekali,“ pousmál se zkušený mládežnický trenér. „Na kotouči jsou silní, udrží ho v pásmu a zatlačí soupeře. Akorát to mají těžké v koncovce. Častější střelba a především branky jim zatím chybí. Ovšem na svůj věk a fyzickou konstituci, neboť oba jsou lehcí hráči, určitě odvádí perfektní práci,“ pochválil oba hráče. „Ale jak říkám, trochu se musíme zamyslet nad tím, aby v takové té hokejové praxi a v tom zakončení, náladě a sebevědomí třeba nešli dolů,“ varoval.

Na zápas s Vítkovicemi se přijel podívat i reprezentační trenér hráčů do osmnácti let. Ještě aby nepřijel, když společně s reprezentací trénuje i juniorku ostravského celku. Jak Radek Veselý, tak i David Kaše měli v tomto klání o motivaci postaráno. „Oba to na ledě jistojistě vnímali. Myslím si, že se oběma hráčům tento zápas vyvedl,“ řekl na závěr Beck.

Jakub Petr: Kaše a Veselý byli v utkání hodně vidět

Toho následně doplnil i reprezentační trenér výběru U18 Radek Petr, které oba chomutovské benjamínky chválil. „Sice nikdy nehodnotím jednotlivce, ale faktem je, že tito dva hráči jsou v juniorce premianty a v takovýchto zápasech jsou hodně vidět,“ uvedl Radek Petr. „Pro reprezentační osmnáctku je to určitě dobře a já věřím, že to oba na nejbližších akcí potvrdí, třeba už teď v Kanadě. Pevně věřím v to, že David Kaše dostane před mistrovstvím světa také ještě šanci,“ pokračoval Petr.

ČTĚTE VÍCE: Piráti Chomutov - HC Vítkovice Steel 3:0

Ten se na závěr pustil i do hodnocení souboje Chomutova s Vítkovicemi, který dopadl lépe pro domácí celek. „Myslím si, že z pohledu domácího týmu byl páteční zápas jednoznačnou záležitostí,“ vypálil bez váhání hlavní trenér Vítkovic. „Přijeli jsme s pozměněnou sestavou, tudíž jsme zápas chtěli pojmout trochu defenzivněji. V první třetině jsme byli vyrovnaným soupeřem, ovšem v té druhé rozhodla naše individuální chyba, po které se zápas zlomil. Nedokázali jsme pořádně udržet kotouč a troufám si říct, že tohle byl nejhorší výkon, který jsme v letošní sezóně předvedli. Tímto bychom chtěli domácím pogratulovat k zaslouženému vítězství,“ zakončil Petr.