Rozhovory

„Jsem připravený, že na mě bude tlak,“ hlásí Jakub Lauko před startem šampionátu osmnáctek

Napsal 19.04.2018 Libor Kult
Č e l j a b i n s k/C h o m u t o v - Na jaře 2013 odstartovala sérii účasti mladých Pirátů na světovém šampionátu hráčů do osmnácti let hokejová dvojčata David Kämpf - Ondřej Kaše, nyní na ně naváže Jakub Lauko. Chomutovský odchovanec si navíc stejně jako oba zmínění hokejisté válící momentálně v NHL zahraje na obou mládežnických šampionátech v jednom roce. Útočník druhým rokem patřící do kádru extraligového áčka to dokonce zvládne během jediné sezóny podobně jako v ročníku 2014/2015 David Kaše, jenž byl na svých druhých „osmnáctkách“ dokonce kapitánem týmu. Jakub Lauko bude mít na dresu „A“ na znamení pozice zástupce kapitána Libora Zábranského mladšího. „Celá reprezentační sezóna směřovala k tomuhle turnaji, když nepočítám překvapující dvacítky,“ konstatuje před necelým měsícem plnoletý forvard.

Jméno někoho z Pirátů se objeví na šampionátu dorostenců pošesté za sebou. Kromě již zmíněných borců se na něm představili také Radek Veselý, Daniel Novák, Ondřej Buchtela nebo Daniel Bukač. Dominik Pavlát plnil loni na Slovensku roli brankářské trojky, ale do žádného střetnutí nezasáhl. Jakubu Laukovi patří jeden primát, neboť až on vyrazí na dubnový turnaj už se zkušenostmi z mistrovství světa.

Na přelomu letopočtů totiž absolvoval šampionát dvacítek, na němž zasáhl do šesti ze sedmi duelů a otevřel skóre závěrečného vystoupení českého týmu v základní skupině proti Švýcarsku. „Byl to pro mě první velký turnaj s větší pozorností, takže teď už vím, do čeho jdu a jsem rád, že jsem na ‚dvacítkách‘ hrál,“ libuje si. „Tehdy jsem byl před prvním zápasem s Ruskem poprvé v kariéře nervózní, to se mi teď už nestane,“ ohlíží se a slibuje zároveň.

Jenže tentokrát bude role Jakuba Lauka diametrálně odlišná. Vzhledem ke zkušenostem z Tipsport extraligy by měl patřit k lídrům, což potvrzuje pozice asistenta kapitána a účast na nominační tiskové konferenci. „Vím, že se očekává, že ofenziva bude stát na nás, kteří už jsme nakoukli do extraligy. Právě od nás se čekají góly a já jsem připravený, že budu dost sledovaný,“ reaguje.

Jedním dechem pak majitel dvanácti letošních kanadských bodů v seniorské nejvyšší soutěži hovoří o tom, že účast na setkání s novináři tak trochu předpokládal. „Čekal jsem, že pojede kapitán a asistent,“ usmívá se. „Nebylo to dlouhé a na klasické rozhovory, které byly po skončení, jsem zvyklý,“ culí se dále.

Nejmladší střelec v historii chomutovského A-týmu a Libor Zábranský mladší nemají podle Jakuba Lauka proslovy v kabině rozdělené. Odchovanec místního hokeje prý nejvíc mluví do výběru muziky. „Nejvíc ji pouští Petr Čajka a Matěj Blümel, jenže ty jejich americké rapy se nedají poslouchat, takže jim to vypínám a pouštím Imagine Dragons, Linkin Park a podobné kapely, které se dají poslouchat,“ směje se.

Svěřenci Davida Bruka s Tomášem Martincem se v základní skupině v Čeljabinsku postupně střetnou se Slovenskem, domácím Ruskem, Francií a Finskem. „Nejvíc se těším na domácí Rusy, protože mě zápasy proti nim baví. Na každém větším baráku i větší křižovatce vidíme reklamu na šampionát, takže by mohlo na ten zápas přijít i hodně lidí,“ vypráví Jakub Lauko a varuje před podceněním výběru „země galského kohouta“. „Na zápas s Francií se musíme zkoncentrovat ještě víc, abychom si nepřidělali problémy,“ burcuje na dálku.

Střelec čtyř gólů a majitel osmi asistencí ve 48 letošních extraligových duelech by podle vlastních slov měl vytvořit útočnou trojici s brněnským Adamem Gajarským a Petrem Čajkou, jenž nastupuje za švýcarský Zug, v jehož dresu už nakoukl i do druhé nejvyšší seniorské soutěže. „Vypadá to právě na tyhle dva kluky,“ prozrazuje Jakub Lauko s tím, že druhý jmenovaný rodák z Kadaně je jeho spolubydlícím na pokoji. „Jasně že mám hlavní slovo já,“ rozchechtá se.

Mužstvo po pátečním nočním letu postupně vstřebává tříhodinový posun oproti České republice a zvyká si na prostředí, v němž Traktor Čeljabinsk hraje Kontinentální hokejovou ligu. „Hala je moc pěkná a má super zázemí. Město jsme zatím viděli hlavně při cestách na zimák. Na ruské poměry je hezké a modernější,“ popisuje mladík, který loni o šampionát přišel kvůli účasti Pirátů v semifinále Generali play-off.

Reprezentační „osmnáctka“ skončila v srpnu stříbrná na Memoriálu Ivana Hlinky, nyní volí Jakub Lauko opatrnější slovník. „Chceme jít postupnými kroky a dostat se přes čtvrtfinále,“ přeje si. Osobní cíle dává stranou. „Vůbec neřeším, že mám šanci se ukázat před draftem. Pokud je úspěšný tým, vzejdou z něj úspěšní jednotlivci,“ uzavírá.

×
Dnes v 15:30 | Muži
Piráti Chomutov
HC Oceláři Třinec