Ohlasy po utkání

„Je to zásluha naší přesilovky,“ komentuje Jan Rutta pozici nejlépe střílejícího beka

Napsal 09.01.2015 Libor Kult
C h o m u t o v - V podstatě už pátou sezonu nastupuje pravidelně v áčku Pirátů, ovšem tak vydařenou základní část v seniorském hokeji ještě nezažil. Obránce Jan Rutta skóroval v Litoměřicích poosmé v letošním ročníku a mezi obránci se tak dotáhl na čelo pořadí střelců, na němž společně s ním figurují prostějovský David Roupec, třebíčský Jakub Bartoň, jihlavský Zdeněk Čáp a litoměřickým Jakub Šulcem, jenž se v posledním vzájemném střetnutí také zapsal mezi střelce stejně jako Jan Rutta.

Čtyřiadvacetiletý odchovanec píseckého hokeje nastřílel víc gólů v dlouhodobé soutěži pouze v sezoně 2010/2011, kdy se za juniorský tým Pirátů trefil čtrnáctkrát. Letos však podobně úspěšně pálí ostrými mezi dospělými. „Samozřejmě mě to těší, ale je to zásluha naší přesilovky,“ nenechává si všechny ostruhy.

„Myslím, že ji hrajeme docela dobře a všichni si dokážeme vytvořit spoustu šancí na gól,“ vysvětluje a jmenuje spoluhráče z přesilovkové formace, kterou tvoří ještě Marek Hovorka, Štěpán Hřebejk, Nikola Gajovský a Brett Skinner. „Občas tam prostě nějaký ten gól padnout musí,“ culí se s nepřímým odkazem na teorii pravděpodobnosti.

Aktuálně Piráti vévodí prvoligovým početním výhodám s využití 22,25 procent. Druhé České Budějovice proměnily v gól 21,22 procent přesilových her. „Jsme rádi, že nám přesilovky šlapou,“ libuje si Jan Rutta. „Je super, že si jimi můžeme pomoct. Ne každý zápas se nám povede úplně optimálně, ale víme, že nějakou tu přesilovku dostaneme a můžeme v ní zápas zlomit, což už se několikrát stalo,“ loví v paměti bez konkrétního příkladu. „Nicméně musíme na přesilovkách pořád pracovat, aby neuvadly a abychom z nich těžili i nadále,“ doplňuje chvatně.

Jan Rutta se společně s Nikolou Gajovským raduje z jednoho ze svých osmi dosavadních gólů v letošní sezoně

Pro úplnost dodejme, že Piráti mají také nejlepší oslabení v první lize. Ubránili jich 89,05 procent, zatímco druhé Benátky nad Jizerou „jen“ 86,87 procent. Když padla zmínka o přesilovkách, naposledy v Litoměřicích proměnili Piráti dvě a hodně si tím pomohli k vítězství 3:1. „Výsledkově a gólově asi rozhodly,“ přitakává Jan Rutta.

„Ale i ve hře pět na pět jsme si vytvořili dostatek šancí, abychom dali góly v rovnovážném stavu hráčů,“ vypráví dále s tím, že podle jeho názoru byla na týmu znát delší zápasová pauza. Mezi bitvami v Prostějově (29.12.) a Litoměřicích (7.1.) uplynulo osm dní bez utkání. „Hlavně v úvodu utkání nebylo vůbec lehké se dostat do rytmu,“ ohlíží se mladý obránce.

„I v dalším průběhu zápasu se objevovaly pasáže, ve kterých bylo poznat, že jsme delší dobu nehráli zápas, zatímco Litoměřice hrály, pokud se nepletu,“ pátrá velmi dobře v paměti, neboť Stadion hrál i 3. ledna. „Nicméně jsme nepřestávali bruslit a zápas jsme odmakali. Tři body nás samozřejmě moc těší,“ připojuje ještě.

Litoměřice figurují na pátém místě a pyšní se sedmou nejproduktivnější ofenzivou, v níž nastupuje třetí nejlepší střelec celé soutěže Vítězslav Bílek a nejlepší nahrávač Jaroslav Kalla. Přesto Stadion vstřelil Pirátům během čtyř bitev základní části pouze tři góly. Další severočeský tým se třikrát prosadil jedním přesným zásahem, jednou neskóroval vůbec.

„Čert ví, proč to tak je,“ usmívá se Jan Rutta s lehkým pokrčením ramen. „Taky jsem si říkal, že zrovna proti Litoměřicím vedení docela v pohodě bráníme, když se do něj dostaneme,“ prozrazuje. „Opravdu nevím. Možná hrajeme systém, který ruší ten jejich, protože se nám opravdu daří hlavně defenzivně,“ přemítá.

Nyní čeká družinu Břetislava Kopřivy s Alešem Totterem po třech venkovních soubojích domácí utkání s Mostem. V SD ARÉNĚ odehraje A-tým Pirátů první utkání od 17. prosince loňského roku. „Doma se hraje vždycky super. Zvlášť v první lize je na některých stadionech venku docela zima. Navíc se těšíme na naše fanoušky. Věřím, že to bude super zápas,“ uzavírá Jan Rutta.