Rozhovory

„Je to pro mě velká pocta,“ říká Mark Bomersback o pozici v top 50 juniorské AJHL

Napsal 05.05.2014 Libor Kult
C h o m u t o v - V českých luzích a hájích je ze zámořských juniorských soutěží mnohem známější systém CHL, do nějž spadají Ontario Hockey League, Western Hockey League a Quebec Major Junior Hockey League. Tato organizace funguje od roku 1975, ještě bohatší historii však má Alberta Junior Hockey League, která letos slaví padesát let existence. U této příležitosti bylo vybráno padesát nejlepších hráčů v historii této soutěže. Na první pohled pro fanoušky Pirátů téměř bezcenná informace. Jenže v předposlední dekádě byl mezi elitní desítku zařazen Mark Bomersback, jenž působil od listopadu loňského kalendářního roku právě v Chomutově.

Jednatřicetiletý rodák z Rochesteru právě v kanadské provincii Alberta se za roky 1994 až 2003 objevil ve velmi vybrané společnosti, v níž figurují například také Dany Heatley, Mike Comrie či Scott Hartnell. V předchozích dekádách najdeme i další známá jména. Mezi padesát nejlepších hráčů historie AJHL se dostali například také Mark Messier, Glen Wesley či Mike Vernon.

„Je pro mě velká čest a něco speciálního, že jsem se ocitl mezi tolika skvělými jmény,“ konstatuje Mark Bomersback při pohledu na desítku, do které byl zařazen. „Když se podíváte, kdo všechno byl vybrán, zjistíte, že spoustu z těch kluků hraje pravidelně NHL a řada z nich patří mezi hvězdy,“ hodnotí své souputníky.

„Možná si lidé položí otázku, kdo je Mark Bomersback, když se podívají, v jaké společnosti za svou dekádu jsem. Všichni ostatní hrají NHL, jen já v ní doteď nenastoupil,“ culí se a jedním dechem se zamýšlí, proč se v nejprestižnější soutěži světa neprosadil. „Těžko říct. Hodně lidí říká, že jsem nedostal šanci, ale to já nechci úplně posuzovat,“ reaguje.

TOP 10 AJHL 1994 - 2003

  • Dany Heatley (na snímku - 863 zápasů v NHL a 73 ve Stanley Cupu)
  • Mike Comrie (589 a 32)
  • Curtis Glencross (436 a 6)
  • Rene Bourque (560 a 16)
  • Chris Phillips (1143 a 114)
  • Fernando Pisani (462 a 33)
  • Mark Bomersback
  • Scottie Upshall (490 a 26)
  • Scott Hartnell (953 a 91)
  • Steve Reinprecht (663 a 50)

„Věci se zkrátka někdy stanou tak, jak si člověk nepřeje. Rozhodně ale nepatřím k lidem, kteří by tvrdili, že jsem si zasloužil hrát NHL. Spousta skvělých hráčů ji nikdy nehrála. Vždycky je to o tom, aby byl člověk ve správnou chvíli na správném místě,“ konstatuje smířeně.

Po odchodu z týmu Canmore Eagles prošel Mark Bomersback univerzitním hokejem a farmami v AHL i ECHL, aby se v létě 2009 vydal do Evropy. Na starém kontinentu oblékl postupně dres Plzně, ruského Novokuzněcku, finské Raumy, švýcarského Langnau a Pirátů. „Pořád hraju hokej na hodně vysoké úrovni. Beru to tak, že každá sezona v jakékoliv soutěži je taková moje malá NHL,“ hlásí.

Mark Bomersback strávil v barvách Bow Valley Eagles, kteří se v roce 2001 přejmenovali na Canmore Eagles, celkem čtyři sezony, během nichž nastřádal ve 250 zápasech téměř čtyři stovky bodů. V ročníku 2002/2003 byl kapitánem mužstva a zaznamenal 114 bodů za 46 gólů a 68 asistencí. „Hodně jsem toho odehrál proti Curtisi Glencrossovi. Vzpomínám si, že můj bratr hrál proti Comriemu s Heatleym, který dokázal dát i sedmdesát gólů za sezonu,“ vybavuje si podrobnosti o hráčích ze své dekády.

Kanadský útočník se následně pouští také do srovnání AJHL a systému CHL. „Největší rozdíl je v tom, že v AJHL dostáváte na jednotlivých školách stipendia, o která přijdete, pokud nastoupíte byť jen na minutu v OHL, WHL nebo QMJHL a vrátíte se do AJHL,“ zmiňuje zajímavou skutečnost. „Každý si musí sám rozhodnout, jestli chce jít na školu a za vzdělání platit nebo ne,“ doplňuje ještě.

Pokud jde o hru jako takovou, zmíněné soutěže se podle Marka Bomersbacka nijak zásadně neliší. „Z pohledu hokeje si nemyslím, že by mezi soutěžemi byl nějak velký rozdíl. V CHL mají týmy možná více peněz, hezčí dresy a stadiony, ale jinak je to podle mého stejné,“ míní.

Poté autor tří gólů a pěti asistencí ve 43 startech za Piráty prozrazuje, že sám možnost odejít do systému CHL odmítl. „Mohl jsem hrát WHL, ale rozhodl jsem se zůstat v AJHL a mít stipendium,“ uvádí. „Když se člověku daří, dalším krokem je angažmá v americkém systému NCAA,“ uzavírá útočník, který v letech 2003 až 2007 hájil barvy týmu Ferris State University v Central Collegiate Hockey Association.