Aktuální zprávy

Jaroslav Beck hodnotí úspěšný turnaj juniorů v Rakousku

Napsal 27.11.2012 Petr Horčička, Antonín Domanický
C h o m u t o v - Naši junioři se z turnaje v rakouském Salzburgu, nesoucím název Red Bulls hockey cup 2012, vrátili jako vítězové. Turnaj, sehraný 20., 21. a 22. listopadu 2012, a výkony svých svěřenců hodnotil trenér chomutovských juniorů Jaroslav Beck. Jeho svěřenci na tomto turnaji vyhráli všechny tři zápasy a odjížděli domů jako celkový vítěz celého turnaje.

„Čekali jsme, že jedeme na poměrně náročnou akci, která byla náročnější, než jsme si mysleli. Bylo dobře, že jsme tam byli v nejsilnější možné sestavě, kterou jsme měli k dispozici. Nejeli jsme ale do neznáma, neboť sílu některých soupeřů jsme znali, “ zhodnotil turnaj chomutovský trenér.

V rakouském Salzburgu chomutovští mladíci odehráli tři těžké zápasy se zahraničními soupeři. „Byla tam americká akademie Shattuck St. Mary’s. To je mimochodem akademie, kde vyrůstal Crosby a podobní zámořští talenti. Dále tam byl domácí Salzburg, jehož sílu dobře známe, doplněný hráči ze zámoří. Je to taková, řekl bych, středoevropská hokejová akademie. Dále se turnaje zúčastnil výběr švýcarského Zugu s Davosem, který na turnaji měl základ reprezentace U20.“ líčil své soupeře Beck.

Piráti v Rakousku všechny zápasy vyhráli a pochopitelně tak odjížděli jako vítězové. „Třikrát jsme vyhráli. Samozřejmě, že ke všemu potřebujete i trochu štěstí. Náš úspěch byl podložen solidními výkony gólmanů a trochou toho štěstí. Mančaft měl i motivaci, předvést se na mezinárodní úrovni a povedlo se to. Turnaj jsme odehráli týmově, kluci hráli výborně, i když nám ostatní moc šancí nedávali, tak jsme ho vyhráli. Pro nás je důležitější kvalita hry. To, že jsme se byli schopni postavit na úroveň ostatních týmů a někdy je i předčít, to je pro nás cenné. Samozřejmě víme, na čem musíme zapracovat. Je to produktivita zakončení, agresivita zakončení, agresivní bruslení, dynamika. Tam pořád máme rezervy. Kluci pochopili, že bez srdce a nasazení by šanci neměli. Pokaždé, když takovouto akci vyhrajete, tak je to pro celý klub dobrá vizitka jak pro hokejovou akademii v Chomutově, tak pro celý klub.“

Turnaj byl organizován lidmi Red Bullu na profesionální úrovni tak, jak to v Salzburgu umějí. „Tam jsou profesionálové ve všem, ať už dělají formuli, nebo hokej. Prostě cokoli dělají, tak dělají s finančním a ekonomickým zázemím a ti lidé to umějí využít. Celý turnaj včetně ubytování byl na špičkové úrovni.“ Turnaj řídili i špičkoví rozhodčí, kteří v minulosti pískali v NHL. „To jsou takové ty střípky, kterými to dokážou okořenit, a v rámci místního hokejového hnutí to mělo popularitu.“

V prvním utkání se střetli s americkou akademií Shattuck St. Mary’s, kteří se na turnaji umístili na druhém místě. Ještě na začátku třetí třetiny byl pro chomutovskou lavičku nepříznivý stav, když prohrávali o dvě branky, nula dva. Piráti ale ve třetí třetině vstřelili kontaktní branku a nakonec zápas otočili a zvítězili pět tři. „Myslím si, že jsme na tom byli kondičně lépe, než soupeř. Možná, že nás i malinko podcenili, protože jejich tým byl opravdu kvalitní a v řadě individuálních ukazatelů byli lepší, než my. Taková ta kolektivní motivace a týmová síla se ukázala. Máme tam pár hráčů z U18 a U19, takže také nejsme žádní „nazdárci“. Když vstřelíte kontaktní branku na dva jedna, tak se ten tým dokáže chytit. O tom jsme se přesvědčili o pár dní v Českých Budějovicích. Povedlo se nám to. Američany jsme zaskočili, oni si mysleli, že my už dále nemůžeme a naši mladíci z U18 předvedli neskutečnou akci, vstřelili branku a my jsme poté zápas otočili,“ líčil první zápas trenér chomutovských mladíků, kterému jako asistenti pomáhají Petr Martínek a Luboš Sláma.

Odehrané zápasy Pirátů

Piráti Chomutov - Shattuck St. Mary’s 5:3
Piráti Chomutov - Salzburg 3:1
Piráti Chomutov - EV Zug 3:0

V dalších dvou zápasech Piráti postupně porazili domácí tým Salzburgu tři jedna a později i švýcarský výběr Zugu s Davosem tři nula. „Pro švýcarský tým je zápas s Čechy velmi prestižní. Je to pro ně úkol dne, protože i kdyby turnaj vyhráli, ale prohráli s Čechem, tak by to pro ně nebylo vůbec zajímavé. Bylo to prestižní se vším všudy. Vztahy se švýcarským týmem jsou už takové „okořeněné“ z minulých střetnutí. Hrál se atraktivní hokej. Zápas byl velmi prestižní a to ve všech aspektech, ať už například na hranici tvrdosti. Byl to ale vynikající zápas. Tohle bych si nedovolil hodnotit já, ale hodnotil to prezident MHL a lidé, kteří ten zápas viděli a říkali, že to byl špičkový zápas této mládežnické kategorie. My jsme ho vyhráli a bylo to skvělé,“ prozradil s radostí Beck.

V utkání se švýcarským týmem se bylo na co koukat. Diváci se museli tímto zápasem bavit, když mohli vidět nejen góly, ale i vzájemné potyčky hráčů. V utkání se vylučovalo celkem osmapadesátkrát! „To bylo opravdu pestrobarevné utkání. Švýcaři neporazili nikoho. S každým těsně prohráli, i když hráli výborně. Chtěli si na nás, jak se říká, vylít zlost. Dali jsme gól hned v první minutě a od té první třetiny to začalo. Byla to nepřetržitá řada bitek a trestů. Byl to opravdu kuriózní zápas, ve kterém se jednotlivci, dvojice i celé pětky rvali, někdy až do krve. Zápas naštěstí pískal rozhodčí s dlouholetými zkušenostmi z NHL a AHL, který ho brilantně zvládl s úsměvem na tváři, parádně se bavil. Celkový součet byl osmapadesáti vyloučených, z toho deset hráčů dostalo trest do konce utkání. Zápas se v pohodě dohrál a my jsme ho zvládli. Švýčaři nám sice po zápase nepodali ruce, ale na společné večeři se nám omluvili a uznali, že jsme byli hokejovější a lepší v pěstních soubojích, hodnotil zápas chomutovský trenér.“ a následně s úsměvem dodal:„Takové utkání už jsem dlouho nezažil,“

Na turnaji ale nebyly k vidění jen tradiční zápasy. Diváci mohli sledovat i dovednostní disciplíny, předváděné jednotlivými hráči. „Dynamické a bruslařské soutěže jsme nevyhráli, nebo jsme byli spíš v té druhé polovině. Naopak jsme vyhráli zakončení, brankáře a tvrdost střely. Něco to říká. Jsme chytří, ale i trošku vláční,“ říkal s úsměvem na tváři muž, kterému se v loňské sezóně podařilo s chomutovskou juniorkou slavit prvenství v NOEN extralize juniorů.

Radek Havel
Chomutovský obránce Radek Havel vyslal na branku nejtvrdší střelu ze všech. (150 km/h)

Jednou z dovedností byla tvrdost střely, kterou s přehledem vyhrál chomutovský obránce Radek Havel. Jeho střela překonala hranici sto padesáti kilometrů za hodinu. Světový rekord, sto sedmdesát pět kilometrů za hodinu, drží slovenská hvězda Zdeno Chára. „Myslím si, že Radek má potenciál hodně vysoko. Má slušné postavení i v reprezentaci a myslím si, že spolupráce s Petrem Martínkem ho může posunout ještě dál. Myslím si, že Radek bude v budoucnu nastupovat v extralize, ne-li někde výš,“ chválil svého osmnáctiletého beka Beck.

Nejlepším brankáře turnaje byl vyhlášen chomutovský brankář Tomáš Maštalířský, který na turnaji zaznamenal úspěšnost 97,78 %. Odchytal stejně jako jeho brankářský kolega, Michal Dovina, jeden a půl zápasu. „Když je někdo nejlepší gólman turnaje, tak chytal asi dobře (smích). Mašta na to čeká, je trpělivý, pracuje na sobě a opravdu mu turnaj sedl. Já si osobně myslím, že dvojice Dovina – Maštalířský by mohla být časem vyvážená. Samozřejmě každý má i svá slabá místa, na kterých se společně s trenéry brankářů pracuje. Já věřím, že oba budou příští rok opory týmu.“

Tomáš Maštalířský
Nejlepší brankář turnaje

Produktivita se rozložila mezi celý tým. Z každé formace bodovali dva až tři hráči, včetně obránců. „Ono to moc nevypovídá o naší špatné koncovce. Dali jsme nejvíce gólů, ale přes to všechno si myslím, že to není o tom tu bránu trefit nebo dát gól z nějaké akce. Je to o té dravosti, o té razanci zakončení, tlaku do brankoviště či sledování všech puků. Jsme rádi, že nám to tam padalo. Také v extralize máme nejvíce vstřelených branek. Kéž by nám to tak vydrželo i nadále,“ řekl s přáním. „Takovéto turnaje posunují hráče individuálně. Neprojevuje se to hned, ale nasčítá se to. Ať jsou to turnaje se skandinávskými, kanadskými týmy nebo týmy z ruské MHL, ve kterých kluci rozhodně nepropadli. O Vánocích nás čeká konfrontace se špičkovými ruskými týmy - Petrohradem a Ufou. Určitě se to projeví u hráčů, kteří si tímto projdou, a jejich přínos se dostaví. Proto to děláme,“ prozradil chomutovský kouč.

Chomutovští junioři si v letošním ročníku NOEN extraligy juniorů nevedou vůbec špatně. Po dvaceti kolech jsou třetí a na první dvojici mají ztrátu pouhého bodu. Minulé utkání v Budějovicích prohráli tři čtyři, ale již tento čtvrtek je čeká další soupeř – tým Jihlavy. „Tak, jak se změnil historický vývoj, se k tomu musíme postavit. Jihlava sem přijede bojovat a dobře ví, že letos máme poměrně mladý tým. Spoléháme pouze na kluky, které máme k dispozici, a těch není mnoho. Spousta hráčů se zotavuje po zranění. Minulou sezónu jsme se drali na čelo tabulky my a poráželi jsme i papírově lepší soupeře. Letos jsme odstartovali lépe a samozřejmě se chceme držet v té první čtyřce.“

„A“ tým Pirátů dnes odehraje své poslední utkání European Trophy na ledě rakouského týmu HC Vienna Capitals. Do Rakouska odcestovala i jedna pětka chomutovské juniorky. „Samozřejmě, že jim takovýto zápas může zvednout sebevědomí. Když jim zápas vyjde a zvládnou ho dobře, určitě jim to pomůže. Bezesporu každému hráči v takovém utkání sebevědomí naroste. Osobně si ale myslím, že tam bude obrovská únava.“ Zápas začíná dnes v devatenáct hodin a patnáct minut.