Ohlasy po utkání

„Jánko měl dost práce a chytal fantasticky,“ hledal hlavní příčinu úspěchu Jan Rutta

Napsal 15.03.2017 Michal Luxa
T ř i n e c / C h o m u t o v – Po Mladé Boleslavi na Piráty čekal ve čtvrtfinále Generali play-off Třinec. V úvodním duelu série se z vítězství radovali Chomutovští. Trenér Vladimír Růžička nechal sestavu téměř stejnou jako v rozhodujícím duelu předkola, a tak se v prvním obranném páru objevil Jan Rutta. Reprezentační obránce byl u obou přesilovkových gólů. Navíc strávil na ledové ploše úctyhodných 23 minut 50 vteřin.

V prvním duelu čtvrtfinálové série zajížděli Piráti do dalekého Třince. Slezané byli v zápase aktivnější, když vyslali na branku Jána Laca osmatřicet střel. Ovšem účel světí prostředky, když Chomutovští ze dvanácti pokusů dvakrát překonali Šimona Hrubce. „Třinec byl ze začátku určitě aktivnější. Chtěli jsme jejich nápor přežít a to, co se nám nepovedlo v prvních zápasech s Boleslaví, se nám podařilo tentokrát. Počkali jsme si na přesilovku a dali jsme z ní gól. Následně už jsme to nějak dohráli,“ hodnotil náročný zápas reprezentační obránce.

Obě branky vsítili Severočeši v přesilových hrách, v čemž předčili soupeře. Byly to právě přesilovky, které rozhodly také duely v předkole a jsou klíčem k úspěchu ve vyřazovací části sezóny. „Přesilovky jsme měli dobré celý rok. Možná jsme někdy měli hluché okamžiky, ale to se stává. Na přesilovkách jsme nic neměnili a prostě nám to tam padlo,“ pochvaloval si.

Ve vyřazovacích soubojích Piráti prohráli pouze dva zápasy, po kterých obrátili sérii s Bruslaři. Nálada v kabině se uvolnila a hráči jsou jako polití živou vodou. „Snažíme se hrát trochu jednodušeji. Nechceme moc vymýšlet, ale chceme být nepříjemní. Napadáme soupeře ve středním pásmu a zatím nám to vychází,“ hledal hlavní příčiny úspěchu hráč s číslem devadesát na zádech.

Jan Rutta byl důležitým faktorem v prvním duelu s Oceláři. Rodák z Písku se dvakrát zapsal do statistiky, když asistoval. Právě po jeho kulišárně se ke kotouči dostal mezi kruhy Michal Vondrka, jenž dal první branku utkání. Ve druhém případě do jeho střely vložil hůl Michal Poletín, který tečí stanovil výsledek utkání. „V prvním momentu to byla z nouze ctnost. Akorát jsem nahazoval puk do útočného pásma a Linhart ho trochu podskočil. Michal Vondrka byl rychlý a na správném místě. U druhého gólu jsme vyhráli vhazování a byl tam tlak do brány. Takhle to přesně chceme hrát,“ popisoval nejdůležitější situace v duelu.

Chomutovští v novodobé historii ještě v Třinci nevyhráli. Severočeši přepsali historii v jednom z nejdůležitějších momentů. Vždyť díky první výhře se ujali vedení ve čtvrtfinále Generali play-off. „Před utkáním jsem to četl na internetu,“ odpovídal s úsměvem na rtech. „Je to skvělé, ale pořád je to pouze jedna výhra v sérii. Nějak bych ji nepřeceňoval, prostě jsme udělali jeden zápas a následující den hrajeme znovu,“ pokračoval v odpovědi.

Třinečtí zaznamenali osmatřicet střel, ovšem směrem dozadu to od třetího utkání s Mladou Boleslaví Chomutovu funguje. Hlavním hrdinou v zápase s Oceláři byl Ján Laco, jenž předvedl několik bravurních zákroků. „Nevím, jestli nám obrana úplně vyšla. Myslím si, že Jánko měl docela dost práce a chytal fantasticky. Trochu jsme mu pomohli s dorážkami, ale nic to nemění na tom, že Jánko chytal famózně,“ řekl závěrem šestadvacetiletý elitní obránce Chomutova.