Rozhovory

„Hlavně abychom vyhrávali jako tým,“ přeje si nová posila Miroslav Hlinka

Napsal 14.08.2008 David Matula
C h o m u t o v - Měl by se stát jedním z dalších es, které vytáhlo vedení klubu pro letošní sezónu, v níž by rádo zaútočilo na mety nejvyšší. Dvojnásobný slovenský mistr, k tomu mistr české a československé ligy přichází do Chomutova na přestup z pražské Sparty. Miroslav Hlinka se zároveň zúčastnil i čtyř mistrovství světa a doma má kompletní sbírku medailí, které dokázali slovenští reprezentanti získat. Nyní jej čeká nová výzva, a sice pomoci svému novému klubu k velkému cíli.

Foto: Zdeněk Špinka a hcsparta.cz

Už už se zdálo, že posledním předsezóním příchodem bude návrat Jiřího Gombára, ale opak je pravdou a další posilou, která by měla Bílomodrým pomoci v boji o postup do nejvyšší soutěže, je Miroslav Hlinka. Šestatřicetiletý útočník již v Chomutově absolvoval několik úvodních tréninků. „V pohodě, všechno je v klidu. Klasické přípravné období, takže vše běží bez jakéhokoliv problému,“ odpovídal s úsměvem na otázku ohledně nového působiště.

Před koncem přestupního období v loňské sezóně se slovenský reprezentant přesunul z Pardubic do Sparty, kde i strávil celou letní přípravu a s týmem začal trénovat i na ledě. V nabitém holešovickém klubu ovšem letošní extraligovou sezónu nezahájí. „Je všeobecně známo, že Sparta přes léto hodně posílila, zejména v útoku, takže přetlak útočníků je značný. Proto jsem se rozhodl pro tuto variantu a věřím, že bude správná,“ říká o svém přesunu na sever Čech.

„V kontaktu jsme byli pár dní a spíše jsme dolaďovali podmínky přestupu, žádné velké tahanice v tom nebyly,“ dodává k samotnému průběhu jednání. A co nakonec rozhodl o tom, že útočník jenž má zkušenosti například s finskou či švédskou nejvyšší soutěží zakotvil v Chomutově? „Klub má velké ambice, ale já osobně o nich nerad mluvím nahlas. Po něčem se tu touží, něco se tu u nějakou dobu chce, proto jsem se rozhodl pro Chomutov. Určitě je pro nás všechny dobře že víme o co jde, jelikož je to něco, co nás bude tlačit dopředu. Vím, že je tu kvalitní mužstvo a myslím si, že se tu hokej může posunout zase výš.“

O postupu do nejvyšší soutěže se v Chomutově velmi nahlas mluví již několik uplynulých měsíců, o tom, že to nebude vůbec jednoduchý úkol, nepochybuje ani mistr světa z roku 2002. „To je přesně to slovo (postup), které jsem nechtěl říci nahlas, abych to nezakřiknul. Pochopitelně to nebude jednoduché a myslím si, že v cestě nebude stát jen Kometa a Ústí, budou zde i jiné kluby. Pracovat na tom budeme celou sezónu a rozhodující bude playoff,“ uvědomuje si a vzápětí dokazuje jak moc hokejové dění v první lize sleduje. „Sleduji internet, takže přehled o tom, kteří kam hráči přišli mám a vím, že Ústí se oproti loňsku moc kádr nezměnil. Hokej se ale hraje na ledě a soupisky nerozhodují. Důležité bude co předvedeme v sezóně, zejména v playoff.“

Sezónu naruby má za sebou autor čtrnácti reprezentačních tref v dresu Slovenska. Nejprve coby kapitán pardubického Moelleru prožil nepovedený vstup svého týmu do ročníku, který již Východočeši nestačili dohnat. Před koncem přestupního termínu byl poslán do Sparty, ale ani s ní se úspěchu nedočkal, jelikož Pražané nestačili na Liberec již ve čtvrtfinále playoff. „Je to hokej a jednou to vychází a podruhé bohužel ne. V Pardubicích jsme jednu sezónu hráli finále a další jsme se nedostali do playoff. Možná víc jak jinde platí v hokeji známé: Jednou jsi nahoře, podruhé zase dole. Uplynulá sezóna nebyla povedená z pohledu nikoho, co se týče Pardubic a na Spartě playoff bohužel nevyšlo. Říkám je to sport a každá sezóna je jiná,“ vypráví.

Účastník čtyř mistrovství světa je univerzálním typem hráče, který může bez jakýkoliv potíží nastoupit na pozici centra, popřípadě levého křídla. „Nemám problém hrát centra nebo levé křídlo, takže kde budou potřebovat trenéři, tam naskočím. Osobně si nevybírám kde a s kým budu hrát. Ať budu hrát na křídle nebo centra, tak se budu snažit hrát co nejlépe pro všeobecnou spokojenost.“ Prozatím jej trenérská dvojice Pešout – Rech postavila na levé křídlo k Dominovi a Fábrymu. „Oba dva jsou velmi šikovní a mladí útočníci. Po většinu své kariéry jsem měl spíš bránící úlohy, takže se budu snažit hrát to, co jsem hrával a můj styl neměnit. Hlavní pro mne bude, abychom vyhrávali jako tým a rozhodně to není žádná prázdná fráze. Pokud budeme vyhrávat, tak bude i v týmu pohoda, a od toho se bude všechno odvíjet hlavně směrem k playoff, které bude nejdůležitější,“ má jasno autor 101 branek v tuzemské nejvyšší soutěži.

Poslední vzpomínku na chomutovský hokej má Miro Hlinka z baráže v sezóně 2000/2001, kdy coby hráč karlovarské Becherovky hájil extraligovou příslušnost lázeňského města. V sérii hrané na šest utkání nakonec mohl se svými spoluhráči slavit, jelikož Západočeši uspěli 4:2 na vítězné zápasy v celé sérii. „Opět to byla jedna ze sezón, která se týmu a hráči nevydaří. Hned v prvním kole jsem si zlomil nohu a následně jsem tři měsíce nehrál a nakonec jsme jako tým skončili v baráži. Celou sezónu jsme se trápili a Chomutov nás pořádně potrápil i v baráži. Hráli velmi dobře, byli sebevědomí, bylo to z nich cítit a asi jsme měli více štěstíčka a nakonec extraliga ve Varech zůstala,“

Dvojnásobný mistr slovenské extraligy by se měl zařadit po bok Janeho Lundella nebo Zdeňka Skořepy a měl by patřit k jedné z marketingových tváří klubu. „Podobným věcem se nevyhýbám, ale rozhodně se nepovažuji za žádnou hvězdu a snažím se k lidem a spoluhráčům chovat tak, jak bych chtěl, aby se chovali ke mne. Marketingové věci vyplynou z možných situací v sezóně, pro mne osobně je teď důležitá příprava a samotná sezóna,“ líčí závěrem.