DOROST - článek

„Gól v reprezentaci je rozhodně víc,“ vrací Daniel Badinka se smíchem úder svému dvojčeti

Napsal 08.10.2021 Libor Kult
C h o m u t o v - Dělí je od sebe jen pár minut, takže logicky prožila dvojčata Badinkova celou dosavadní kariéru v jednom týmu, když si oba bratři vybrali stejný sport. Start v národním týmu si jako první připsal obránce Dominik, jenže útočník Daniel prožil snový debut, neboť hned v premiéře skóroval.

„Štvala mě prohra, ale zase jsem byl rád, že jsem dal gól,“ přibližuje Daniel Badinka smíšené pocity po srpnovém souboji s Američany ve švýcarském Vispu. Reprezentace do 17 let tehdy zámořskému výběru podlehla 2:5, ovšem odchovanec Pirátů si zápas bude pamatovat do konce života i díky cennému suvenýru. „Puk jsem si vystavil na poličku nad postelí,“ prozrazuje.

O den později při vítězství 6:2 nad domácím souborem zapsal šikovný útočník asistenci, čímž předčil sourozence i této disciplíně. Dominik Badinka totiž přihrál na gól „až“ ve třetím klání na turnaji v alpské zemi. Mladý obránce má ale na kontě už start i gól v chomutovském áčku a po premiéře mezi seniory bratra na dálku hecoval.

„Za mě je reprezentační gól jednoznačně víc,“ směje se Daniel Badinka, který tak svému dvojčeti do jisté míry vrací úder. „Bráchu jsem si po gólu v nároďáku trošku dobíral, ale on to bere ze srandy,“ nechává ještě víc nahlédnout do vztahu hokejových dvojčat.

Útočník schopný nastupovat na každém z ofenzivních postů si podobně jako jeho vrstevníci musel na možnost reprezentovat počkat, jelikož předešlou sezónu předčasně ukončila pandemie koronaviru. Namísto v týmu do 16 let debutoval až mezi sedmnáctiletými. „Každý hokejista si přeje hrát v reprezentaci, takže je to velká čest. Užíval jsem si to, i když jsem pozvánku vůbec nečekal,“ přiznává.

Místní rodák si tak podle vlastních slov vyzkoušel úplně jiný hokej a získal důležité poznatky pro svůj další rozvoj. „Nikdo se nevykašle na žádný puk, každý ho chce získat. Hra je rychlejší a tvrdší,“ srovnává. „Člověk zjistí, co potřebuje na tu nejvyšší úroveň. Pak je potřeba přenést si to i do klubu a nepolevit v takovém přístupu,“ uvědomuje si.

Obdivovatel Sidneyho Crosbyho, který se prý nejlépe cítí ve středu útočné formace, stihl po návratu z reprezentační akce pouze jeden mistrovský duel v extralize dorostu. „Chtěl jsem dojet jednoho soupeře, po kterém jsem se natahoval a škobrtnul jsem. Jak jsem spadl, tak jsem si přisedl nohu,“ popisuje, kterak se zařadil na marodku mladšího týmu chomutovské akademie.

Dorost musel kvůli zdravotní kalamitě v kádru odložit hned tři střetnutí, ta odehraná sledoval Daniel Badinka z hlediště. „Občas mě štve, že nemůžu pomoct na ledě, ale zase vidím hokej z jiného pohledu a můžu se poučit z chyb, které vidím,“ hledá na absenci zaviněné zraněním i něco pozitivního.

Mladý útočník vyráží s mužstvem rovněž na venkovní duely, takže přihlížel i bitvě na ledě pražské Hvězdy, která nesouhlasila s odložením duelu kvůli zdravotním lapáliím řady chomutovských dorostenců. „Hráli mladí kluci, kteří se snažili a bojovali, ale s tolika mladými se podle mého hrát nedá,“ ohlíží se závěrem za prohrou, během níž navíc odstoupily opory Adam Titlbach a Dominik Badinka.

TOP foto: Ronald Hansel (Juniorský hokej)