ST. DOROST - článek

Extraligový nováček měřil síly s elitou, Příhoda nejlepším gólmanem

Napsal 17.08.2008 Karel Psohlavec
Tvrdá zkouška čekala na chomutovské dorostence během víkendového turnaje O pohár hejtmana Karlovarského kraje. Extraligový nováček změřil ve dvou dnech síly s úřadujícím mistrem, semifinalistou extraligy i silnými energetiky z lázeňského města. Přestože Severočeši dokázali hned v prvním vystoupení remizovat s Plzní, další utkání už pro sebe rozhodl soupeř. Radost mohl mít alespoň Aleš Příhoda, který byl vyhlášen nejlepším brankářem turnaje.

Individuální ocenění

Nejlepší brankář: Aleš Příhoda (KLH Chomutov)
Nejlepší obránce: Dan Krejčí (HC Slavia Praha)
Nejlepší útočník: Stanislav Erben (HC Lasselsberger Plzeň)
Nejužitečnější hráč: Martin Frk (HC Energie Karlovy Vary)

HC Lasselsberger Plzeň - KLH Chomutov 3:3

Třetiny: 1:0, 1:2, 1:1. Branky a nahrávky: 17. Noga (Mainer), 34. St. Erben (Noga), 59. Culek - 21. Chytrý (Vrkota), 33. Chytrý, 49. Šaržík (Meliga).

Sestavy

HC Lasselsberger Plzeň: Vrtěl (Král) – Karpíšek, Blumentrit, Mrázek, Kvapil, Polívka, Houfek, Culek, Mainer, Noga, Váchal, Černý, Erben, Faschingbauer, Erben, Pejchar, Pitel, Němec, Linhart, Pour, Špaček, Soukup.

KLH Chomutov: Příhoda (Brabec) – Havel, Andres, Kasal, Škrdle, Kolář, Čeček, Fiala, Čížek, T. Procházka, Vrkota, Chytrý, Taraška, Bauer, Klouček, Šaržík, Lehnert, Megila, Mazánek, Kotous, Hučko.

Přestože Plzeň nemohla na karlovarský turnaj dorazit se svou reprezentační lajnou, rozpoutali úřadující mistři ve svém úvodním vystoupení na víkendovém klání pěkný šrumec. Jenže dlouho jim chybělo to nejdůležitější – přesné zakončení. Extraligový nováček z Chomutova se v úvodní třetině prakticky nedostal z obranného pásma a s vynaložením všech sil brzdil nálety silného soupeře. Zarputilost a především výtečný brankář Příhoda ale byli dlouho úspěšní. Před první pauzou netrefil ideální přihrávku před prázdnou branku plzeňský Noga, následně i Culkova rána skončila v brankařově lapačce. Vyrovnaný stav protrhnul až v 17. minutě Noga.

Jenže Chomutov se po přestávce zázračně vzchopil a byl Plzni vyrovnaným soupeřem. Dost k tomu přispělo i rychlé srovnání skóre, když po 55 vteřinách druhé třetiny dotlačil snad třetí dorážkou v řadě puk do sítě Chytrý. A najednou měl více práce plzeňský brankář Vrtěl. Mazánkovu střelu ještě vytěsnil špičkou betonu, ale na další individuální akci Chytrého už odpověď nenašel. Chomutovský forvard zachytil soupeřovu rozehrávku a parádním blafákem poslal Severočechy do překvapivého vedení. To jim ale vydrželo jen chviličku. Stanislav Erben z velkého úhlu švihnul svou holí a nad ramenem Příhody vrátil utkání na začátek.

Odhodlaný výkon Chomutova ale opět slavil úspěch. Ve 49. minutě dotlačili puk za brankovou čáru Meliga se střelcem Šaržíkem a bylo zaděláno na první velké překvapení. Nováček extraligy se pomalu blížil výhře, navíc mu pomohlo i vyloučení soupeře. Jenže ve chvíli, kdy se vyloučený hráč vracel na led, narušil Culek chomutovskou rozehrávku a sám proti Příhodovi nezaváhal. Přestože se Plzeň snažila utkání na poslední chvíli otočit, vyrovnaný stav už vydržel až do poslední sirény.

Ohlasy trenérů:
Miroslav Přerost (trenér Plzně): Po celé utkání jsme měli více ze hry, připravili jsme si i více brankových příležitostí. Problém byl ale s jejich proměňováním. Stále jsme ve fázi zkoušení, z tohoto mužstva nakonec do extraligy nastoupí tak deset kluků. Máme široký kádr, a tak se snažíme dát příležitost všem. Rozdíly v kvalitě jsou ale znát. Hodně nám schází naši reprezentanti, to je v podstatě garance tří branek za utkání. Na turnaj jsme přivezli naší druhou lajnu a bylo vidět, že v zápase dominuje. Zbytek je spíše takový šedý průměr.

Pavel Táborský (trenér Chomutova): Plzeň nám dala lekci, jak se hraje v útočném pásmu. Byla ve všech herních činnostech lepší. Tu remízu jsme nakonec uhráli s odřenýma ušima. Plzeň je excelentní mužstvo a jeden získaný bod je pro nás obrovský úspěch. Přesto musím říct, že náš mančaft nešlapal tak, jak měl.

HC Slavia Praha - KLH Chomutov 8:2

Třetiny: 2:0 , 4:1, 2:1. Branky a nahrávky: 3. Cikánek (Jaškin), 17. Tomek (Jaškin), 28. Chlapík, 37. Kebrdle (Burša), 38. Hertl (Janoušek), 40. Kotyra (Cikánek), 44. Cikánek (Jaškin), 55. Janoušek (Hertl) – 24. Andrea (Vrkota), 58. Šaržík (Megila).

Sestavy:

HC Slavia Praha: Dlouhý (Mouček) – Krejčí, Růžička, Semrád, Novák, Hruška, Tverďák, Jeník, Hejna, Müller, Chlapík, Hellar, Veber, Hertl, Janoušek, Tomek, Kotyra, Jaškin, Burša, Cikánek, Kebrdle.

KLH Chomutov: Brabec (od 41. Příhoda) – Havel, Andres, Kasal, Škrdle, Kolář, Čeček, Fiala, Čížek, T. Procházka, Vrkota, Chytrý, Taraška, Bauer, Klouček, Šaržík, Lehnert, Megila, Mazánek, Kotous, Hučko.

Proti bojovnému Chomutovu začali slávisté potvrzovat své kvality od prvních okamžiků vzájemného duelu. A hned ve 3. minutě mohli slavit. Cikánek dostal na kruhy od Jaškina přesnou přihrávku a střelou nad beton otevřel účet střetnutí. Urputně bojující Severočeši se trochu paradoxně uklidnili a soupeřovy útoky poměrně spolehlivě likvidovali. Když už se ale zdálo, že by mohli z některého protiútoku pomýšlet na vyrovnání, opařil je po vzorově vyřešeném přečíslení Tomek.

Chomutovští se tak své trefy dočkali až po přestávce. V prostoru mezi kruhy se nejlépe zorientoval Andres a vrátil svůj tým na dohled dalšímu překvapivému bodovému zisku. Jenže Pražané přivezli do Karlových Varů výborně připravený tým. Po necelých čtyřech minutách od Tomkova úspěchu vymyslel další přesnou střelu Chlapík. A když těsně před přestávkou nasypali do chomutovské branky v rychlém sledu tři puky Kebrdle, Hertl a Kotyra, bylo o výsledku rozhodnuto.

Třetí třetina jen potvrdila, co dvě předchozí naznačily. Slavia nadále ukazovala hokejovou kvalitu a zásluhou výborně zvládnutého bruslařského souboje a přesné střele v podání Cikánka nadále zvyšovala skóre. Další korálek na gólovou šňůrku přidal v 55. minutě po pěkném forhendovém blafáku Janoušek. Chomutovští se dočkali jen kosmetické korekce.

Jiří Čelanský (trenér HC Slavia Praha): S výsledky i produktivitou musíme být spokojení. Samozřejmě ještě vidíme nějaké chyby, ale to snad stihneme do začátku extraligy vypilovat. Teď si musíme užívat vítězství a hrát nadále jednoduchý hokej. Kluci mají šanci se ukázat, a kdy jindy by se měli dobře projevit, než v zápasech, kdy se daří celému mužstvu.

Pavel Táborský (trenér Chomutova): Slavia nám uštědřila pořádnou lekci z hokeje, musíme dál pracovat na posílení kádru.

HC Energie - KLH Chomutov 5:1

Třetiny: 4:0, 0:1, 1:0. Branky a nahrávky: 7. Vrána (Formánek, Gombár), 10. Frk (Vachovec, Kverka), 13. Frk, 17. Frk (Vachovec), 60. Záhora (Frk) – 25. Andres.

Sestavy:
HC Energie Karlovy Vary: Nechvátal (Rauscher) – Vilhelm, Gombár, Valeš, Urbančok, Kovář, Lintemer, Liška, Troška, Kverka, Vachovec, Frk, Zadražil, Formánek, Vrána, Svoboda, Záhora, Kubáč, Winkler, Hudák, Brodský.

KLH Chomutov: Příhoda (Matoušek) – Havel, Andres, Kasal, Škrdle, Kolář, Čeček, Fiala, Čížek, T. Procházka, Vrkota, Bacovský, Taraška, Huňady, Klouček, Šaržík, Lehnert, Megela, Mazánek, Kotous, Hučko, Svoboda.

Karlovy Vary vlétly do prvního nedělního utkání jako uragán a zakřiknutého soupeře zatlačily do těžké defenzivy. Chomutovský brankář Matoušek mohl jen těžko odolat. Už v 7. minutě se trochu kostrbatá přesilovková kombinace zastavila na brankovišti u Vrány, který mohl přesnou dorážkou bouřlivě oslavit vedení Energie. Zelená bouře dále nabírala na síle a hlavní slovo měl mladičký talent Martin Frk. Nejprve zakončil bekhendovým blafákem dokonalou souhru s Vachovcem a Kverkou, po chvíli rychlým švihem trefil horní růžek branky a čistý hattrick během necelých osmi minut zakončil střelou k tyči. Na posledním zásahu měl ale hlavní podíl Vachovec, který se natlačil do pásma a lahůdkovou zadovkou na Frka překvapil všechny bránící hráče soupeře.

Vysoké vedení po první třetině domácí poněkud ukolébalo a ke hře se dostal i Chomutov. Hodně sebevědomí mu dodal především šťastný gól Andrese, jehož nahození od modré čáry propadlo Rauscherovi mezi betony. Severočeši se pak mnohem častěji prosazovali do střeleckých pozic a jen zásluhou pohotového Rauschera nedošlo ke zdramatizování duelu. Pěkně pálil například v přesilovce Škrdle, Hučkovu ránu z kruhů pak domácí gólman srazil jen těsně vedle své levé tyče.

V poslední minutě zápasu se ještě Záhorovi podařilo dorážkou Frkovy akce zvýšit na konečných 5:1. Přesto Energie v závěru příliš aktivní a útočnou hru nepraktikovala, ke druhému vítězství na turnaji došla především pozornou obranou. Chomutovské musí mrzet velký výpadek v úvodní třetině, v dalších fázích hry se Severočeši dokázali svému soupeři celkem dobře vyrovnat.

Karel Mlejnek (trenér HC Energie): Po první třetině jsme se soupeři přizpůsobili a hráli s ním vyrovnané utkání. Chomutov dal trochu šťastnou branku, ale pak už si moc šancí nevypracoval. Jenže my také ne. Z naší strany vidím v tom přizpůsobení se hře soupeře velkou chybu.

Pavel Táborský (trenér Chomutova): Kluci dneska spali jen šest hodin, to je při tak náročných turnajích a v jejich věku strašně málo. Ostatní týmy měly odpočinek o hodně delší, což určitě nějakou roli hrálo. Začátek byl tedy z naší strany takový vlažný, pak jsme se ale srovnali a byli Varům vyrovnaným soupeřem. Bohužel se nám jejich náskok nepodařilo stahovat. Ale čtyřicet minut to byl z naší strany hezký hokej.

HC Litvínov – KLH Chomutov 4:0

Třetiny: 0:0, 2:0, 2:0. Branky a nahrávky: 28. Steklý (Švarc), 38. Matai (Jurčík), 43. Rychtařík, 45. Bedecs (Švarc).

Sestavy:
HC Litvínov: Brýl (Mahdal) – Bittner, Česal, Brettschneider, Strejček, Řádek, Mašek, Hejhal, Jiřák, Průša, Řehulka, Smolka, Jurčík, Rychtařík, Steklý, Bedecs, Švarc, Matai, Písařík, Mareš, Ptáčník.

KLH Chomutov: Příhoda (Matoušek) – Havel, Andres, Kasal, Škrdle, Kolář, Čeček, Fiala, Čížek, T. Procházka, Vrkota, Bacovský, Taraška, Huňady, Klouček, Šaržík, Lehnert, Megela, Mazánek, Kotous, Hučko, Svoboda, Chytrý.

Severočeské derby se na základě předchozích výsledků proměnilo v souboj o konečné čtvrté místo. Chomutov až do poloviny zápasu potvrzoval vzestupnou tendenci svých výkonů. A dokonce mohl jít i několikrát do vedení. Jenže Vrkota zakončil svůj únik jen do brankářových betonů, dlouhou dvojnásobnou přesilovku pak mohl zužitkovat Kasal, jenže gólman Litvínova byl opět na místě.

Zápas se zlomil ve své polovině. Chvilkový tlak využil k přesné ráně Steklý. Z protiútoku mohl srovnat Megela, jenže se vyskytla opět pevná překážka v podobě Brýlova betonu. Před pauzou přidali chemici druhý zásah, což vrátilo na chomutovské hokejky chmurnou náladu. Po Jurčíkově individuální akci se puk dostal efektní zadovkou na najízdějícího Mataie, jehož rychlé zakončení pod horní tyčku nemělo chybu.

Poslední třetina už byla ve znamení trvalého tlaku povzbuzených hráčů z Litvínova. Minuta a půl stačila Rychtaříkovi a Bedecsovi, aby našli skulinku mezi chrániči brankáře Příhody. Závěr tak i přes snahu Chomutova po korekci výsledku nemohl osud utkání jakkoliv změnit.

Jan Svitavský (trenér Litvínova): Na závěr se nám podařilo celkem jednoznačně zvítězit, dařily se nám přesilovky, výborně zachytal gólman. Takže jsem spokojený. Turnaj byl výborně obsazený, na kvalitě bylo také poznat, že už se blíží začátek soutěže.

Pavel Táborský (trenér Chomutova): Myslím, že jsme nehráli špatně. První dvě třetiny jsme soupeře výrazně přestříleli, ale bohužel jsme nedali gól. Určitě vidím jako pozitivní zlepšení našeho pohybu. Zkusili jsme si nové varianty, víme, že máme ještě další tři kvalitní hráče doma. Nezbývá nám, než posílit obranu a nadále na sobě pracovat.