Druhá čtvrtina základní části startuje, Piráti do ní vstoupí soubojem s Energií

Napsal 19.10.2013 Libor Kult
C h o m u t o v - Piráti se v neděli 20. října podruhé za sebou představí vlastním fanouškům na ledě SD ARÉNY, kde zakončili úvodní čtvrtinu základní části Tipsport extraligy porážkou s kladenskými Rytíři. Odvety dlouhodobé části zahájí družina Jiřího Čelanského podkrušnohorským derby, v němž Piráti hostí karlovarskou Energii, kterou před úvodním vhazováním hřeje čtyřbodový náskok na chomutovské hokejisty. Vzhledem k přímému přenosu České televize startuje zajímavé střetnutí netradičně v 18:20.
Chomutovská SD ARÉNA uvidí souboj jedenáctého s třináctým, což samo o sobě dokládá důležitost souboje čtrnáctého extraligového kola. Hosté se budou chtít Pirátům vzdálit, ti naopak udělají maximu, aby přerušili sérii šesti nezdarů v jednom sledu.

O soupeři: Nový trenér a návrat Pohla

Nejvýraznější změnou od posledního vzájemného střetnutí je nová trenérská dvojice celku z lázeňského města na břehu řeky Teplé. Už po pátém kole a vysoké domácí porážce se Spartou byl odvolán Richard Žemlička, jehož jméno je poněkud symbolicky nejvíce spjato právě s holešovickým klubem.

Karel Mlejnek vystřídal koncem září na postu hlavního kouče Energie Richarda Žemličku(Foto: Jan Čech - www.hokejkv.cz)

Na pozici hlavního kouče se 24. září posunul Karel Mlejnek, který do té doby zastával post asistenta. Jako nejbližšího spolupracovníka si vybral někdejšího vynikajícího útočníka Jaromíra Kverku, jenž tak mimo jiné spolurozhoduje o nasazování svého syna do bitev mezi tuzemskou elitou.

Pokud jde o hráčský kádr, k tomu se začátkem října znovu připojil Petr Pohl. Sedmadvacetiletý rodák z Kopřivnice přišel na západ Čech před startem uplynulého ročníku nejvyšší soutěže, v němž si během základní části a skupiny o umístění připsal v barvách Energie 55 startů, osm přesných zásahů a devět asistencí. Nyní s mužstvem zatím pouze trénuje, do mistrovských bojů ještě nezasáhl.

Hráči soupeře: Kdo patří oporám?

Jasnou jedničkou mezi třemi karlovarskými tyčemi je Tomáš Závorka. Stále ještě pětadvacetiletý gólman figuruje na pátém místě v celé soutěži, pokud jde o procentuální úspěšnost zákroků (92,04), a mladičkého Vladislava Habala pustil do branky zatím pouze na 33 minut.

Roman Vlach je s pěti góly a šesti asistencemi nejproduktivnějším hráčem Karlových Varů

Podíváme-li se do defenzivy, najdeme v ní nejobětavějšího hráče Tipsport extraligy. Tuto vlastnost sleduje nově Radegast index, v němž zatím dominuje Michal Gulaši (+90), hodnota druhého v pořadí Jana Výtiska je o 24 nižší. Zajímavostí je, že z karlovarských obránců se gólově prosadil zatím jen Jiří Drtina. Nejvíce bodů za čtyři asistence nastřádal velezkušený Radim Bičánek.

V útoku hraje prim jednoznačně Roman Vlach, s pěti trefami a šesti asistencemi nejproduktivnější hráč a nejlepší střelec mužstva. Stejný počet přesných zásahů má na kontě rovněž mladý Petr Koblasa, který v prvním letošním extraligovém klání s Piráty vyrovnával v závěru normální hrací doby na 2:2.

Aktuální forma Energie

Západočeši od začátku sezóny spoléhají zejména na domácí duely. Po nezdarech s Mountfieldem a Spartou si Energie před vlastními fanoušky připsala čtyři výhry v řadě a Liberci, Litvínovu, Kladnu a Slavii nedovolila získat ani bod.

V Plzni získali Karlovarští jediný bod z venkovních duelů letošního ročníku Tipsport extraligy (Foto: Lucie Mužíková - www.hcskoda.cz)

Zato venkovní zápasy Energii nesvědčí. Ze šesti pokusů vydolovala pouze jediný bod, když v nájezdech podlehla v západočeském derby na ledě Plzně. Naposledy karlovarský tým nestačili na brněnskou Kometu.

Při podrobnějším pohledu na týmové statistiky zjistíme, že nejbližší soupeř Pirátů střílí s průměrem 22 ran na utkání nejméně ze všech účastníků Tipsport extraligy a zároveň si nejhůře počíná v oslabeních. Energie jako jediná ubránil méně než 80 procent početních nevýhod (79,63 procent).

První letošní vzájemný zápas

Oba soupeři na sebe narazili hned v prvním kole a lépe vstoupili do duelu domácí. Energii poslal do vedení v sedmé nutě Balán. Jenže dvě přesné a krásné přihrávky pomohly Pirátům otočit skóre ještě do přestávky, pasy Kubinčáka se Svobodou přetavili v góly Račuk s Balejem. Piráti drželi těsný náskok velmi dlouho, na 2:2 vyrovanl až v čase 55:36 už zmíněný Petr Koblasa. Prodloužení nerozhodlo, vítěze tak musely určit až samostatné nájezdy. Ten rozdílový proměnil Stanislav Balán.

Sestavy

HC Energie Karlovy Vary: Závorka - Bičánek, Šmach, Drtina, Parýzek, Grman, Gulaši, J. Látal - Dlouhý, R. Hruška, Hovorka – Doležal, Vlach, Zucker – T. Rohan, Balán, Tomeček – Koblasa, Vachovec, J. Kverka

Piráti Chomutov: Hanuljak - Malec, Lakos, Pulpán, Mrázek, Bartejs, Kučný, Šulák - Bartečko, J. Svoboda, Balej – Kubinčák, Divíšek, D. Hruška – Šagát, Síkora, Hřebejk – Račuk, Kämpf, O. Kaše

Tabulka po 13 kolech

poř. tým Z V VP PP P skóre B
11. HC Energie Karlovy Vary 13 4 1 1 7 32:37 15
13. Piráti Chomutov 13 2 0 5 6 31:46 11

Poslední zápas Energie

Západočeši v moravské metropoli dlouho odolávali, ale nakonec potvrdili, že v aktuální sezóně se jim na cizích kluzištích zatím opravdu nedaří.

HC Kometa Brno - HC Energie Karlovy Vary 3:1

Pod Špilbekrem se diváci dočkali otevíracího gólu až v úvodu prostředního dějství. Ve 23. minutě se jako první prosadil domácí Vilém Burian, na něhož krátce před polovinou střetnutí navázal Jan Hruška. Roman Vlach sice ještě do přestávky snížil, ale ve 46. minutě vrátil Kometě klidnější dvougólové vedení Hynek Zohorna. Třiadvacetiletý útočník využil početní výhodu a stanovil konečnou podobu výsledku.

„Neřekl bych, že jsme hráli špatně. Měli jsme tam dobré pasáže, kdy se nám bohužel nepovedlo vstřelit branku. Rozhodly přesilovky. Kometa proměnila dvě, naopak nám tam nespadlo vůbec nic,“ zhodnotil duel asistent Jaromír Kverka.

Sestava Energie

Závorka – Bičánek, Kubka, Drtina, Šmach, Gulaši, Parýzek, Schusser – Zaťovič, R. Hruška, Hovorka – Doležal, Vlach, Koblasa – Dlouhý, Vachovec, Zucker – Kytnár, Balán, Tomeček

O zápase

Chomutov i Energie budou chtít ukončit série neúspěchů, o nichž už padla zmínka. Piráti touží po třetí výhře v sezóny, Karlovy Vary naopak stále vyhlíží venkovní vítězství. Mimo jiné i tyto skutečnosti dávají podkrušnohorskému derby ještě větší náboj. Úvodní buly bude před kamerami České televize vhozeno v neděli 20. října v 18 hodin a 20 minut.