DOROST - článek

Dorost v přípravě objevil nové šikuly. „Chceme vyhrávat, aby byli kluci v klidu,“ říká Petr Jíra

Napsala 10.09.2019 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Dorostenci mají za sebou celou letní přípravu včetně generálky, takže už jenom ladí nejmenší detaily na nový ročník. Vzhledem k citelným odchodům nečeká trenéry Petra Jíru a Kamila Koláčka snadná práce, o to více, že sestoupit může z ELIOD extraligy až osm týmů. Čas přichází ale pro mladé místní talenty. Jak se ukáží, to uvidíme.

Dorostenci v přípravě odehráli sedm přátelských zápasů, v nichž třikrát slavili tříbodové vítězství. Nejlepší výkony však předvedli na dvou tuzemských turnajích, které ovládli. „Přípravné období se nám povedlo, vyhráli jsme i dva turnaje, takže doufám, že to takhle půjde i do soutěžního období a bude se nám dařit,“ přeje si na úvod Petr Jíra.

Piráti dvakrát mimo vícedenní akce nestačili na kladenské Rytíře, padli v omlazené sestavě proti norskému Lillehammer a těsně podlehli pražské Hvězdě. Následně však složili Třemošnou i Kobru a vynulovali v generálce Hvězdu.

„Každý zápas je pro nás těžký. Například Hvězdu jsme doma přestříleli, ale měli dobrého gólmana, takže jsme prohráli. V celku nás připravily dobře zápasy i turnaje. Většina zápasů je vyrovnaná a bývá to i o štěstí,“ líčí kouč.

A jak to vidí jeden z hráčů? „Po týmové stránce jsem byl s přípravou spokojený hodně, všichni makali. Z osobní stránky to nebylo úplně ono, ale přijde mi, že se do toho čím dál více dostávám. Určitě bych chtěl překonat hranici bodů, které jsem měl v minulé sezóně. Hlavně chci ale pomoci klukům, aby dávali góly, takže hrát kombinačně,“ praví Tadeáš Svoboda, jenž v minulém ročníku dosáhl na 54 kanadských bodů.

Přestože odešla z dorostu zaběhnutá jména a lídři, trenérský štáb to nevnímá vůbec negativně. „Kluci, kteří loni nebyli vytěžování, nás s kolegou Koláčkem mile překvapili. Vnesli do hry trochu jiné prvky než ty, které jiní odnesli. Jsou to 2004, kterým doufám, že to vydrží,“ říká šéf mládeže.

Odchody se promítnou i na hře, kterou se budou mladíci z Chomutova prezentovat. „Letos budeme trochu hokejovější, protože někteří kluci na tom nejsou tak dobře silově, ale zase hokej trochu lépe vidí. Myslím, že by nám to mohlo pomoci,“ hledá pozitiva.

V minulém ročníku byl jasným lídrem Marcel Štefančík, ten odešel, a tudíž ho bude potřeba nahradit. Žádnou individualitu ale organizace Pirátů nepřivedla a raději sází tým. „Máme tři vyrovnané pětky, které můžou dát gól. Právě tím bychom mohli soupeře překvapit, protože například třetí lajna ve složení Šilar, Ekrt a Čech se prosazuje a hraje výborně,“ chválí formaci drobnějších hráčů.

Mužstvo je složené převážně z místních hokejistů, nejvzdálenější posilou je slovenský forvard Dominik Pavlák. „Už do týmu nebudeme zasahovat. Jsou tady kluci, kteří prošli sportovními třídami a měli by dostat větší prostor. Doufám, že se s tím poperou,“ povzbuzuje Petr Jíra.

„Na konci přípravy jsme tým posílili pouze o Dominika ze Slovenska. Vypadá dobře, má chuť do hokeje a snad se mu bude dařit. Je jiný typ než Marcel, je více kombinační a týmový. Marcela asi nenahradí, ale určitě nám hodně pomůže,“ srovnává.

Přestože je Dominik Pavlák v mužstvu nový, rozhodně se v přátelských zápasech bodově neztratil. „Říkali jsme mu, že zatím zastupuje Marcela. Vypadá, že je na tom psychicky dobře. Snad se mu bude dařit. Je s ním legrace a je komunikativní, takže v pohodě kluk,“ culí se patnáctiletý Svoboda.

Zajímavý bude vývoj kolem brankoviště. Jedničku budou dorostenečtí trenéři vybírat spolu s trenérem brankářů Antonem Lukinem. „Brankáře necháváme na trenérovi gólmanů. Máme tam trio Malant – Bajgar – Ciple. Všichni tři dostali šanci v přípravě, podávali výborné výkony, takže máme z čeho vybírat,“ uvádí.

Před dorostem je nyní jedna z nejtěžších sezón. Přestože zůstaly ročníky, mužstvo opustilo několik opor a navíc z elitní soutěže může sestoupit až osm týmů. „Určitě to pro nás strašák je, ale nedá se na to myslet takhle od začátku. Budeme chtít vyhrávat, aby se kluci uklidnili a byli v pohodě,“ přibližuje Jíra.

Dílčím krokem by tedy měl být postup do lepší skupiny, to znamená umístit se po základní části do šestého místa. „Osobně cíle nemám. Jen bych chtěl, aby kluci posbíraní z okolí ukázali, že můžou hrát extraligu dorostu. Určitě je pro mě cíl, abychom extraligu udrželi a ukázali, že nemusíme tahat hodně hráčů z jiného regionu,“ prozrazuje kouč.

Klíčovým faktorem bude finální fáze akcí, v níž se zatím svěřenci Petr Jíry a Kamila Koláčka trápí. „Jsou to mladí kluci, takže se pořád mají co učit. Na všem musíme pracovat a hlavně na koncovce, protože se strašně nadřeme na góly. To mají ale vesměs všechny týmy,“ domnívá se jednačtyřicetiletý lodivod týmu.

„Budeme se chtít dostat do play-off a ne do horší skupiny. Jsme dobrý tým a kolektiv, což by nám mělo pomoci. Jen musíme trochu zlepšit zakončení,“ uzavírá Tadeáš Svoboda.