DOROST - článek

Dorost se udržel, teď ho čeká boj o play-off

Napsal 28.11.2019 David Panuška
C h o m u t o v – Prvotní cíl dosáhnut, pirátský dorost se v nejvyšší soutěži udržel a nyní zabojuje o postup mezi šestnáct nejlepších celků ELIOD extraligy. Čtyřiadvacet kol nabídne poprvé souboje i s celky z druhého konce republiky. Jak probíhala první část a jak jí hodnotí trenér Kamil Koláček?

Prvotní cíl splněn, extraliga dorostu udržena

Na základě nového herního systému museli trenéři Petr Jíra a Kamil Koláček počítat s variantou, že je možnost hrát o udržení v nejvyšší soutěži. Čekalo se také na výkony, které budou mladí Piráti předvádět, neboť většina opor z posledního ročníku se rozhodla jít jiným směrem. Dorostenci s Pirátem na hrudi ovšem ukázali, že je s nimi potřeba počítat. Týmu se například povedlo po čtyřech letech v kategorii vyhrát na ledě silné Plzně, postup byl poté jistý zhruba pět kol před koncem základní části. 

„Chceme se udržet v šestnáctce a play-off si zahrát chceme. Ale cíl to není, chceme kluky vychovávat a zlepšovat,“ tvrdí před startem nadstavbové části jeden z trenérů Kamil Koláček.

Vyrovnaná produktivita i úžasný Kulich

Klubovou produktivitu naprosto jasně ovládl mladý Jiří Kulich, který je v ročníku 2004 jedním z nejtalentovanějších hokejistů. Ve čtrnácti duelech vstřelil 19 branek a v jednu dobu byl na první místě celé dorostenecké extraligy. Poté ale i s Tadeášem Svobodou okusili juniorský hokej, kde hrají i proti hráčům starším o čtyři roky. Druhý v bodování byl zmiňovaný Tadeáš Svoboda, následovali patnáctibodoví Tomáš Šilar a Dominik Pavlák.

„Myslím si, že se kluci více semkli a hrálo dobře více lajn. Nakonec nám z toho vygradoval Jirka Kulich, který vedl i bodování. Takže spokojenost je,“ hodnotí první část legendární chomutovský útočník a nyní trenér dorostu Kamil Koláček. „Vloni se hodně spoléhalo na Marcela Štefančíka a když on výjimečně nezářil, tak se to občas nepovedlo. Letos více zabraly jiné lajny, ale zase málokdy zahrály všechny tři najednou. Měli jsme to rozložené na více sil a nějak v polovině první části z toho začal profitovat Kulich a kluci kolem něj,“ dodává. 

Jedničkou týmu byl Lukáš Malant, který odchytal nejvíce utkání ze všech brankářů. Jeho úspěšnost zákroků se zastavila těsně před 90%. Průměrně za zápas inkasoval 2,88 branek, v listopadu si vyzkoušel i jedno utkání v juniorce a s jedním inkasovaným gólem vychytal výhru nad Jihlavou.

Nejlepším střelcem dorostu byl Jiří Kulich, jenž dal devatenáct branek

Čtyřiadvacet kol nadstavby, černého Petra si vybere dvojice týmů 

V základní části Piráti odehráli osmnáct utkání a celkem jedenáctkrát vyhráli, sedmkrát se pak museli před soupeřem sklonit. Se ziskem třiatřiceti bodů a skóre 76:64 to bylo nakonec páté místo. Dařilo se v přesilovkách (17 branek, 3. místo ve skupině) i v oslabení (6 branek, 2. místo ve skupině). Za zmínku stojí výhra v Plzni po nájezdech či výhra na ledě první Energie. 

„Základem bylo, že se neztrácelo se slabšími týmy. Pod sebou jsme chtěli udržet čtyři týmy, což se povedlo. Navíc jsme porazili Spartu, Plzeň na nájezdy a Karlovy Vary. Samozřejmě to bylo důležité, ale důležitější byly body proti těm slabším,“ přibližuje základy úspěchu šestačtyřicetiletý trenér, který nastřílel ve své kariéře více jak 150 branek.

Nový systém, který nabídne čtyřiadvacet kol, rozhodne o týmech, které si zahrají play-off. Piráti se už vyhnou celkům ze základní části, takže žádná Sparta, Kladno, Litvínov, Karlovy Vary a Plzeň. Místo toho svěřence Petra Jíry a Kamila Koláčka čekají duely například i s Havlíčkovým Brodem, Přerovem či Havířovem.

Piráti jsou aktuálně čtrnáctí, což by stačilo na postup do vyřazovacích bojů. Hned v prvním kole vyzvou Piráti na svém ledě Liberec, aby následně pokračovali do Třince. V ROCKNET ARÉNĚ se postupně představí Vítkovice, Kometa či zmiňovaný Havlíčkův Brod. Kompletní rozpis najdete zde

„Tvrdí se, že moravská skupina je kvalitnější, což teprve poznáme. Já se těším, protože uvidíme konfrontaci se zbytkem, protože to tu nikdo nebylo. Jen cestování bude náročnější,“ uzavírá Kamil Koláček s tím, že trenéři chtějí ponechat Jiřího Kulicha, Tadeáše Svobodu i Martina Pöschla v juniorce.