Domácí derby vyhráli Piráti. Povede se jim obhájit vítězství i na ledě litvínovské Vervy?

Napsala 21.11.2015 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - V rámci dvaadvacátého kola Tipsport extraligy Piráti odjedou k severočeskému derby do nedalekého Litvínova. Verva má za sebou sedm porážek v řadě a vedení došla trpělivost. Piráti budou chtít prodloužit sérii tří výher a znovu vypjatý zápas vyhrát. Utkání můžete sledovat na onlajny.com nebo přijeďte podpořit Piráty přímo na Zimní stadion Ivana Hlinky. Úvodní buly padne na led v neděli 22. listopadu 2015 netradičně již v 15 hodin a 30 minut.

Jednadvacáté kolo:
Piráti v prodloužení udolali lídra tabulky, Litvínov podlehl na třineckém ledě

Piráti proti papírově silnějšímu soupeři nastoupili v SD ARÉNĚ bez respektu a aktivněji. V desáté minutě poslal domácí do vedení David Květoň. Těsné vedení drželi Piráti až do poloviny zápasu, kdy se nechali dvakrát za sebou vyloučit a Liberec obě početní výhody využil. Střelcem obou branek byl Petr Jelínek, jenž otočil vývoj zápasu a dopřál Tygrům hřejivý pocit jednobrankového náskoku do třetí třetiny. Jednatřicet vteřin po úvodní buly závěrečné třetiny se prosadil Brett Skinner, který poslal utkání do prodloužení. Opět rychlý vstup Pirátů. Roman Červenka minutu po zahájení nastaveného času nadvakrát překonal Marka Schwarze a udržel doma druhý bod.

Litvínov nezačal v Třinci dobře, již v sedmě minutě po střele Zbyňka Irgla prohrával 0:1. Odpověď ze strany Vervy přišla až v druhé půlce zápasu, kdy Filip Pavlík propálil od modré vše, co měl před sebou. Na začátku třetí třetiny nechala litvínovská obrana více prostoru na levém křídle, odkud vymetl šibenici Daniel Rákos a vrátil domácím vedení, o které vzápětí přišli. Ondřej Havlíček neměl s dorážkou z bezprostřední blízkosti žádný problém a dal hostům ještě naději utkání otočit a dostat se do vedení. Přišel pravý opak a Litvínov zase ztrácel. Jaroslav Janus neudržel puk a k dorážce se dostal třinecký útočník Tomáš Kopecký. Verva v závěru ubránila třiačtyřicet vteřin ve třech a poté se dostala i do šance, kterou ale Litvínovští neproměnili. V 57. minutě pojistil vítězství Třince Vladimír Dravecký. Třinec výsledkem 4:2 přerušil sérii čtyř proher a Litvínov tu svou navýšil na sedm prohraných zápasů, v kterých získal pouze jediný bod proti Zlínu, když podlehl až v nájezdech.

Piráti Chomutov - HC Verva Litvínov
7. místo
33 bodů
POZICE14. místo
16 bodů
48:49SKÓRE 42:60
180 minutTRESTNÉ MINUTY225 minut

Aktuálně ze severu

Vladimír Růžička se svými asistenty Janem Šťastným a Břetislavem Kopřivou hýbou sestavou. Během reprezentační přestávky doplnili Piráty tři defenzivní hráči. Jednou z posil je slovenský pětatřicetiletý obránce Tomáš Harant, který na začátku právě probíhající sezóny nastupoval v dresu karlovarské Energie. Tudíž ve vzájemných zápasech dvakrát pocítil chuť výhry. V sedmém kole Tipsport extraligy pomohl k vítězství 2:0 Karlovým Varům, které si z SD ARÉNY odvezly tři body. Ve dvacátém kole vybojoval s Piráty vítězství 4:2. „V Karlových Varech jsem strávil rok a půl, takže se tady cítím dobře a na zápas jsem se velice těšil,“ řekl Tomáš Harant po zápase v KV Areně. „Tři body jsou pro nás důležité a mohou nás posunout někam výše,“ konstatoval a uzavřel hodnocení těžkého zisku.

Tomáš Harant se poprvé po třech letech opět objevil v dresu Pirátů

Do Chomutova se vrátil Brett Skinner, jenž v loňské sezóně v pirátském dresu odehrál dvaasedmdesát utkání, vstřelil pět gólů a na sedmatřicet přihrál. Třetí zahraniční posilou je ruský zadák Sergej Pereťagin, jenž v loňské sezóně nastupoval za Amur Chabarovsk a k Pirátům přišel z Viťazu Podolsk, kde odehrál čtrnáct střetnutí se třemi kanadskými body.

Na seznamu odchodů přibylo jméno třiatřicetiletého rodáka z Tábora Lukáše Květoně. Zkušený forvard nastoupil v pirátském dresu k pětasedmdesáti utkáním, ve kterých vstřelil sedm gólů, přidal patnáct asistencí a nasbíral 76 trestných minut. Lukáš Květoň se vrací do prvoligových Českých Budějovic, s kterými na jaře 2008 získal titul druhého vicemistra extraligy.

V Litvínově přituhuje. Vedení klubu se intenzivně zabývalo a zabývá současnou situací. „Vzhledem k dlouhé sezóně, dosaženému úspěchu a náročnému úvodu nové sezóny se startem v Lize mistrů, jsme měli trpělivost s některými slabšími výkony. Dali jsme hráčům důvěru, aby věděli, že za nimi klub a trenéři stojí. Každá trpělivost má své meze,“ napsal generální manažer Robert Kysela na web litvínovského hokeje. Dále vedení klubu jedná o posilách týmu formou hráčských výměn, či snižování finančního ohodnocení hráčských odměn. „K výkonu a hernímu pojetí jako v minulé sezóně nám chybí fyzický fond. Už jsme začali systém pomalinku měnit, budeme muset hrát více do obrany,“ řekl Radim Rulík, hlavní trenér litvínovské Vervy, Tomáši Vrábelovi z redakce iSport.cz.

První derby, aneb deváté kolo Tipsport extraligy

Úvod prvního derby patřil jednoznačně domácím, kteří si od prvních okamžiků vytvářeli šance. Pokusy Michala Vondrky, Antonína Duška a Tomáše Pospíšila zastavoval až skvěle chytající Jaroslav Janus. První chyba, které se zmíněný litvínovský gólman dopustil, byla osudná. Marek Tomica zachytil špatně vyhozený kotouč a přihrál najíždějícímu Davidu Kämpfovi, který lehkou tečí poslal puk do Janusovy branky.

Na začátku druhé třetiny měla Verva největší šanci vyrovnat skóre. V přesilové hře ujel litvínovský kanonýr Viktor Hübl, jenž byl při úniku faulován a sudí nařídili trestné střílení. Chomutovský odchovanec ve službách černožlutých tváří v tvář Janu Strmeňovi neuspěl. V polovině utkání byli hosté blízko k vyrovnání po střele Jiřího Guly, jehož rána se zlehka otřela o tyč chomutovské branky. Později Jan Rutta, který se v přečíslení dostal ke střele, mířil těsně nad.

Třetí perioda přinesla několik zajímavých ale bezgólových situací. Mezi Litvínovskými byl nejblíže k brance František Lukeš, jenž označil horní tyč. Kvůli otevřenější hře hostů se Piráti dostali do zajímavého přečíslení. Roman Červenka přihrál na Tomáše Pospíšila, který nezakončil ideálně. V závěru domácí zvládli i power-play Litvínovských a připsali si tři body za nejtěsnější možný výsledek.