Ohlasy po utkání

„Do play-off půjdeme s čistou hlavou,“ říká pirátský kapitán Milan Kraft

Napsal 22.02.2012 Jan Řápek
C h o m u t o v - Základní část 1. hokejové ligy je u konce. Zápas Chomutova s Pískem, který začínal netradičně v 18.00, byl ovšem dlouho nerozhodný. Celé dvě třetiny se hráči nemohli prosadit ani na jedné straně. Na začátku třetí třetiny dali o sobě dvěma brankami vědět hosté. Chomutovským tedy nezbývalo nic jiného, než zavelet k obratu. Kdo jiný by se podobného úkolu měl zhostit, než kapitán Milan Kraft, který snižoval na 2:1. Chomutov nakonec udolal Písek 3:2 po samostatných nájezdech.

Zápas začal pozvolným tempem. Ani v první a ani v druhé třetině se nepodařilo týmům skórovat. Iniciativy se museli na začátku třetí třetiny chopit Písečtí. Písecká obrana byla velice stabilní a hosté hráli o všechno. Pouze výhra jim mohla zajistit postup do vyřazovacích bojů. To vše ztížilo Pirátům cestu ke vstřelené brance. „Sešlo se to všechno dohromady. Pomohlo i to, že jsme se při všech náznacích šancí nesnažili rvát puk do brány, ale až příliš jsme kombinovali. Vždy jsme se snažili tu přihrávku ještě nějak vylepšit. Kolikrát jsme se šancí nenaložili tak, jak bychom měli,“ připomněl Kraft jeden z Chomutovských neduhů. V chomutovské hře se ovšem stále nachází pár chyb, které bude muset tým okolo Milana Krafta vylepšit. „Hokej je hrou chyb. Chyby se dělají pořád a vyhraje ten, kdo jich udělá míň. Musíme se na to podívat, soustředit se na soupeře v play-off a připravit se nejlépe, jak můžeme,“ připustil útočník.

Milan Kraft
Milan Kraft

Piráti najednou museli otáčet stav 0:2. To se ovšem podařilo. „Je to vydřená výhra. Písek sem jel s tím, že má šanci na play-off a jen výhra je posune dál. My jsme si byli vědomi toho, že ačkoliv jsme před tím vyhráli asi 6:0, tak to žádná sranda nebude. První dvě třetiny to byl spíše nervóznější zápas. Písku se podařilo dát dva góly, odskočit nám. Říkali jsme si, že je to příprava na play-off a budeme hrát do konce. Jsem tedy moc rád, že se nám podařilo otočit to nepříznivé skóre v náš prospěch a vyhrát na nájezdy,“ popsal chomutovský kapitán zápas a v zápětí dodal: „Před zápasem jsme si řekli, že neprohrajeme a uděláme vše pro výhru. Na konci už je jedno, jestli máme tři nebo dva body. Důležitá je výhra.“ Předsevzetí se tedy naplnilo.

Zápasem proti Písku se zakončila základní část ligy. Pro Chomutov to byla dost zvláštní část sezóny. „Během sezóny jsme měli různé výkyvy a v poslední době ty výsledky nebyly ideální. Doma jsme vyhráli a pak jsme venku opět odehráli špatný zápas,“ přiznal útočník. Při ohlédnutí za odehranou částí se mu vybavily i některé zajímavé zápasy. A který z nich byl ten nejlepší? Na tuto otázku nemusí podle Krafta existovat jednoduchá odpověď. „Nejlepší zápas nemusí nutně znamenat, že to bude 14:2 v Mostě. Ten výsledek je sice obrovský, ale cennější jsou spíše vítězství typu 2:0 doma s Olomoucí, kde tým musel makat na všechny obrátky, hodně šancí bylo, ale zároveň jsme nedostali žádný gól. Takovéhle zápasy jsou hodně cenné. Naopak ty porážky, co jsme v poslední době utržili, ty bolí, protože jsme předvedli špatný výkon. Na druhou stranu začíná play-off, o kterém se říká, že je úplně jinou soutěží, což je pravda. Záleží zde na každém zápase. Vše se musí odpracovat,“ připomněl Kraft blížící se play-off.

Nová sezóna byla plná změn. Jaký je ovšem hlavní rozdíl mezi týmem teď a přesně před rokem? „Nevím co takhle najednou vypíchnout. Samozřejmě bylo jiné složení týmu, jiná hala a jiní trenéři. Věcí je hodně a až čas, respektive toto play-off ukáže, jak jsme se s tím vypořádali,“ připomněl kapitán několik důvodů. Jedním z nich je tedy i nová hala, kterou si tým nemůže vynachválit. „Každý stadion má něco svého. Když jsme byli ve Varech na staré hale, tak to bylo něco neuvěřitelného. Vary tam tenkrát vyhráli titul a další rok v nové hale jim to už nešlo. Do naší staré haly se mančaftům jezdilo hůř. Byla zima, mantinely byly staré. Nová hala je ovšem výborná. Již jsme si na ni zvykli i atmosféra je tu dobrá.“

Milan Kraft
Milan Kraft

Jednou ze změn bylo i obsazení nového kapitána. Nebyl jím zvolen nikdo jiný než zkušený Kraft. „Hraje se s tím moc dobře. Kluci mi před sezónou dali důvěru a já jsem se snažil plnit role. Nijak jsem neřval nebo dělal dusno. Občas ovšem přijde situace, kdy člověk musí zvýšit hlas, postavit se a pár slov říct nebo komunikovat s trenéry. Jsou to věci, které jsem okoukal například od Maria Lemieux nebo Jaromíra Jágra, který též měl v Pittsburghu kapitánské céčko,“ připomněl své kapitánské mentory hokejový cestovatel, před kterým stojí poslední zkouška. Dovést tým k vítězství v 1. lize. „V play-off rozhodují maličkosti. Hranice mezi úspěchem a neúspěchem je dosti tenká. Již bude jedno, jestli vyhrajete na nájezdy nebo v základní hrací době. Počítají se pouze výhry.“