Do Chomutova míří oblíbený soupeř! Porazí Piráti Zlín i potřetí v letošním ročníku?

Napsal 05.01.2017 Michal Luxa
C h o m u t o v - Tipsport extraliga nabrala kvapíkové tempo a již v pátek je na programu další utkání. V rámci šestatřicátého kola přivítají Piráti před vlastním publikem Zlín, duel v SD ARÉNĚ startuje v tradičních 17 hodin a 30 minut. Navážou Chomutovští na předešlé povedené výkony s Berany?

Pozice Beranů není nikterak lichotivá

Při pohledu na tabulku zjistíme, že Zlín se nachází na desáté pozici Tipsport extraligy, když získal čtyřiačtyřicet bodů. Ovšem v posledních utkáních se zdá, že Valachům přeci jen forma stoupá. Berani se totiž v posledních pěti duelech hned třikrát radovali z vítězství. Desátá příčka PSG zatím zaručuje postup do předkola play-off, jenže moravský celek má na Plzeň náskok pouhého bodu.

Největší slabinou Beranů je jistě hra do obrany, jelikož inkasovali už 107 branek. Toto číslo je třetím nejhorším v celé Tipsport extralize. V posledním venkovním duelu Zlín vyhrál na ledě pražské Sparty a navíc od jednoho z aspirantů na titul neinkasoval.

Rošáda na trenérské lavici i výměna se Znojmem

Martin Hamrlík se po ukončení aktivní kariéry dočkal nabídky v podobě asistenta trenéra.

Třiadvacátého listopadu zareagovalo vedení Zlína na špatné výsledky výměnou trenérů. Z trenérské lavičky bylo odvoláno duo Rostislav Vlach a Juraj Jurík, na jejichž místo byli jmenováni Robert Svoboda s legendou Martinem Hamrlíkem.

Odvolaný Rostislav Vlach působil v týmu Beranů od roku 2008, kdy vystřídal Ernesta Bokroše. Další tři sezóny působil tento sympatický muž v pozici asistenta, kdy byl při ruce Zdeňku Venerovi. Od sezóny 2011/2012 byl Rostislav Vlach posunut do pozice hlavního kouče a na jaře 2014 se radoval se Zlínem ze zisku titulu. Čtyřiapadesátiletý rodák z Přerova byl v sezónách 2012/2013 a 2013/2014 vyhlášen českým trenérem roku.

Robert Svoboda před vedením A-týmu vedl zlínskou juniorku a v hráčské kariéře byl skvělým obráncem. Devětačtyřicetiletý trenér se stal pro letošní sezónu asistentem u českého výběru do devatenácti let. Druhým z dvojice kormidelníků PSG je Martin Hamrlík, jenž v České republice nenastupoval v jiném klubu než ve Zlíně. Vyhlášený obránce je mistrem tuzemské nejvyšší soutěže z roku 2003/2004.

Necelých čtyřiadvacet hodin před Štědrým dnem se Zlín domluvil se Znojmem na výměně hráčů. Do rakouské EBEL putoval Antonín Bořuta. Naopak z jihu Moravy zamířil do města obuvi Dalibor Řezníček. Oba celky se domluvily na výměně do konce sezóny s následnou opcí.

Vzájemné zápasy ve znamení Pirátů

Sestava Pirátů:

Laco – Kudělka, Flemming, Skinner, Valach, Dlapa, Mrázek, Chalupa – Tomica, Huml, Vondrka – Poletín, Kämpf, Koblasa – Skokan, Račuk, Hřebejk – Lauko, Šťovíček, Krejčiřík – Hlava.

Sestava Zlína:

Kašík – Marušák, Bořuta, Kotvan, Horák, Holomek, Žižka – Bukarts, P. Holík, Říčka – Šťastný, R. Vlach, O. Veselý – J. Ondráček, Maruna, Kubiš – Honejsek, Chytil, Goiš – Gago.

Piráti Chomutov vs. PSG Zlín 6:3

První souboj obou soupeřů se datuje ke dni 7. října, kdy utkání sledovala SD ARÉNA. Již ve třetí minutě otevřel skóre hostující Robert Říčka, jenž předvedl důraz v předbrankovém prostoru. O minutu později bylo znovu vyrovnáno. Přes tři bránící hráče se dostal do samostatného úniku David Kämpf, který našel mezírku mezi betony Tomáše Štůraly. V čase 7:42 se Chomutov poprvé ujal vedení, jelikož vyražený puk zamířil na hůl Vladimíra Růžičky. Ovšem Berani se nevzdali a v osmnácté minutě bylo znovu vyrovnáno, když se prosadil v přesilové hře Petr Holík. Jenže pár vteřin před první sirénou z pravé strany vystřelil Michal Poletín, jenž vrátil Chomutov do vedení. Na začátku druhé dvacetiminutovky zaujal místo v brankovišti Valachů Libor Kašík, který nahradil Tomáše Štůralu. Jenže ani náhradní brankář neudržel čisté konto dlouho, protože ho po třech minutách propálil David Kaše. V polovině utkání napodobil svého mladšího kolegu také Ivan Huml a Chomutov už vedl 5:2. Na světelné kostce svítil čas 44:06, když byl faulován David Šťastný a hlavní sudí neváhal nařídit trestné střílení. K tomu se rozjel právě faulovaný mladíček, jenž chladnokrevně nedal šanci Jánu Lacovi. O konečnou úpravu skóre se v přečíslení postaral svou druhou brankou v zápase Vladimír Růžička.

PSG Zlín – Piráti Chomutov 1:2

Také ve druhém vzájemném utkání letošní Tipsport extraligy se z vítězství radoval Chomutov. Už po devětačtyřiceti vteřinách dostal přihrávku na střed hrací plochy reprezentační útočník David Kämpf, jehož bekhendový pokus skončil přesně pod horní tyčkou. Těsně po polovině duelu se Severočeši radovali podruhé, když v přesilové hře výborně pracoval na brankovišti Michal Poletín, jenž doslova procpal kotouč za brankovou čáru. Naději vykřesal devět vteřin před druhou sirénou Tomáš Žižka, jehož pumelice z levého kruhu propadla chomutovskému brankáři až do branky. Další pokusy obou celků již pochytali brankáři, a tak se stav utkání už nezměnil.

Obránce Ondřej Dlapa o soupeři

„Zlín vyměnil trenéry, takže si myslím, že změnil trochu hru. Čekám, že bude aktivnější, ale zároveň je to pořád Zlín. Takže to bude těžký zápas,“ popisoval soupeře obránce s dvaasedmdesátkou na zádech.

„Pro nás je v tomto období každý bod důležitý, nehledě na situaci. Týmy, které jsou blízko nás, musíme porážet,“ řekl Ondřej Dlapa den před utkáním s Berany.

Oba soupeři v posledním kole

PSG Zlín – HC Oceláři Třinec 4:2

Kašík – Marušák, O. Horák, Řezníček, Kotvan, Blaťák, Žižka, Gazda – Chytil, P. Holík, Říčka – Okál, R. Vlach, Kubiš – Šťastný, Popelka, O. Veselý – J. Ondráček, Sedláček, Bukarts – Gago.

V posledním ligovém utkání přivítali hráči Zlína na vlastním ledě Třinec. Na konci dvanácté minuty se z hranice brankoviště prosadil Zdeněk Okál, jenž našel kotouč u betonu Petera Hamerlíka. V osmnácté minutě si premiérovou branku v extralize přispal do statistik Pavel Sedláček, který našel místečko u vzdálenější tyčky. Další branka padla až na konci druhé dvacetiminutovky, kdy v oslabení Ondřej Veselý sebral kotouč obránci a následně našel mezeru mezi betony třineckého gólmana. Osmatřicet sekund po začátku posledního dějství se prosadil Roberts Bukarts a vypadalo to, že Berani kráčí k pohodlnému vítězství. Jenže Oceláři se nevzdali a dvěma slepenými góly ještě duel zdramatizovali. O první třineckou branku se postaral David Nosek, jehož o dvacet vteřin později napodobil Zbyněk Irgl.

HC Olomouc – Piráti Chomutov 1:3

Sestava Chomutova:

Laco – Flemming, Dlapa, Valach, Skinner, Rutta, Mrázek, R. Havel – Vondrka, Huml, Tomica – Skokan, Raška, Sklenář – Koblasa, Kämpf, Poletín – Hlava, Šťovíček, Lauko.

Již ve druhé minutě otevřeli Chomutovští skóre utkání, když se po vyhraném vhazování dostal k bekhendovému pokusu Michal Poletín, jehož zakončení propadlo Branislavu Konrádovi za brankovou čáru. Stejně jako úvod duelu se Pirátům povedl konec první periody, kdy se individuální akcí dostal až před olomouckého brankáře Michal Vondrka, který jej zakončením mezi ruku a tělo překonal. V čase 46:14 se v přesilové hře od modré čáry napřáhl Brett Flemming, jehož ránu výtečně tečoval Dávid Skokan. Když už to vypadalo, že by se Ján Laco mohl dočkat druhého čistého konta v sezóně, dostal v kruhu pro vhazování příliš mnoho času Tomáš Mikúš. Jeho zakončení zamířilo přesně k zadní tyči a stanovilo konečný výsledek zápasu.

O zápase …

Zlín se v letošní sezóně stal pro Chomutov oblíbeným soupeřem, vždyť Severočeši oba zápasy s Valachy zvládli. Zatímco Piráti bojují o přímý postup do play-off, Berani usilují o předkolo vyřazovacích bojů. Tabulka je kolem desáté příčky hodně našlapaná, a tak zlínští hokejisté potřebují nutně bodovat v každém zápase. Duel startuje v pátek 6. ledna a úvodní vhazování je naplánované na 17 hodinu 30 minutu. Pokud se nedostanete do ochozů SD ARÉNY, můžete napínavý zápas sledovat na portálech hokejka.cz nebo www.onlajny.com.