JUNIOŘI - článek

„Den před zápasem jsem skoro nespal,“ prozrazuje Lukáš Malant po juniorské premiéře

Napsal 20.11.2019 Libor Kult
C h o m u t o v - Nejstarší tým pirátské akademie zvládl třetí listopadový víkend v ROCKNET ARÉNĚ za šest bodů, k čemuž přispěl i brankář Lukáš Malant, jenž se v souboji s jihlavskou Duklou stal vůbec prvním gólmanem narozeným v roce v 2004, který zasáhl do juniorského utkání. „Dva dny před zápasem mi trenér brankářů řekl, že budu chytat za juniory, což mi udělalo velkou radost,“ popisuje.

Patnáctiletý maskovaný talent měl tedy čas přemýšlet nad tím, že bude čelit i o čtyři roky starším útočníkům, což jeho hlavu zaměstnalo. „Nevím proč, ale v noci před zápasem jsem skoro nespal. Těžko říct, jestli jsem byl nervózní nebo jsem se tak těšil,“ usmívá se Lukáš Malant.

Určité chvění cítil rodák z hlavního města České republiky podle vlastních slov v úvodu střetnutí 19. kola turnaje O Pohár DHL. „Prvních pět minut jsem byl trochu nervózní, ale pak to ze mě spadlo. Hodně mi pomohli kluci v poli, protože hráli opravdu výborně,“ děkuje na dálku.

„Byl jsem rád, že jsme dali hned v první minutě gól, protože bývám klidnější, když vedeme,“ připomíná Pechovu trefu už v jedenácté vteřině. „Soupeř totiž maximálně srovná, když dostanu gól, který ale samozřejmě dostat nechci,“ culí se následně.

Ve své dorostenecké kategorii zasáhl do třinácti duelů a podílel se na devíti výhrách. Nyní zažil premiéru v duelu týmů do 20 let. „Byl to úplně jiný hokej,“ vypálí bez váhání. „Dorost je stokrát pomalejší, taky střely jsou v juniorech tvrdší. Bylo to podobné jako zápas s reprezentací proti Rusku,“ srovnává člen národního týmu do 16 let. „Kluci hráli hodně zodpovědně dozadu. Mluvili o tom i trenéři před zápasem. Možná i proto, že jsem 04,“ připojuje ještě.

Lukáš Malant si s Jihlavou připsal třicet úspěšných zákroků, za jeho záda se dostal jediný puk v 53. minutě. Vychytaná nula tak nebylo moc daleko. „Vůbec neřeším, že jsem kvůli jednomu gólu přišel o čisté konto. Důležité jsou tři body a já to aspoň budu mít levnější, i když kluci zatím nic neříkali, kolik by mě měl stát první zápas v juniorech,“ reaguje se smíchem.

Odchovance hokeje v Letňanech překonal jako jediný jihlavský Dvořák ve hře čtyři na čtyři po velké skrumáži před brankou. „Chyběl mi kousek a puk bych měl. Kdybych natáhl druhou ruku, možná bych to chytil,“ ohlíží se. „Soupeř zakončoval z levé strany na moji lapačku, ale trefil mi pravý beton, takže se puk odrazil na druhou stranu. Já byl mimo bránu, tak jsem skočil a snažil se puk zastavit vyrážečkou,“ popisuje.

Mladičký brankář se po počáteční nervozitě cítil mezi juniory podle vlastních slov velmi dobře. „Je to zkušenost, za kterou jsem moc rád,“ libuje si. „Chytalo se mi líp než v dorostu. Mám to takhle odmala. Vždycky jsem chytal mezi staršími a cítil jsem se tam líp,“ hlásí gólman, který v aktuální sezóně opět absolvoval jedno dopolední rozbruslení před zápasem s A-týmem.

Do pole už v turnaji O Pohár DHL naskočila pětice hráčů ročníku 2004, mezi brankáři je však Lukáš Malant vůbec prvním. „Určitě brzy budou chytat i další kluci, protože na to mají, takže to neřeším,“ hlásí na téma primátu, který si připsal.

Jedním z bruslařů ročníku 2004 je i pirátský útočník Jiří Kulich, s nímž se Lukáš Malant potkal na ledě také během bitvy s Duklou. „Povzbuzovali jsme se a já mu říkal, ať dá gól. Mně pak říkal Hynek Petržílka, že si mám dávat dobrý pozor, protože hra je mnohem rychlejší a střílí se v podstatě ze všech pozic, což se potvrdilo,“ přibližuje závěrem obdivovatel Jonathana Quicka.