Aktuální zprávy

Další pocta pro Miroslava Klůce, v rodné Nesuchyni byla odhalena jeho pamětní deska

Napsal 15.07.2017 Klub
N e s u c h y n ě/C h o m u t o v - Jméno téhle malé obce na Rakovnicku, kde aktuálně žije necelých tisíc obyvatel, zná každý fanoušek chomutovského hokeje, který se jen trochu zajímá o historii klubu. Právě v Nesuchyni se totiž před 95 roky narodil Miroslav Klůc, jenž se v tamním Sokole věnoval hokeji a po příchodu do Chomutova se zapsal mezi zdejší hokejové legendy. Jak moc si svého rodáka váží, ukázalo nejen vedení obce třetí červencovou sobotu, kdy byla na nesuchyňské sokolovně odhalena pamětní deska vynikajícího útočníka, jenž odešel do hokejového nebe krátce po devadesátých narozeninách.

Letošní rok se nese ve znamení 110 let nesuchyňského Sokola a 40 let tamního oddílu stolního tenisu. Hlavní část oslav připadla na 15. července a výroční odpoledne zahájilo odhalení pamětní desky místního rodáka a vynikajícího hokejisty Miroslava Klůce. Slavnostního aktu se ujali předseda TJ Sokol Nesuchyně Václav Šebek a syn legendárního útočníka Miroslav.

Rodinu hráče, který má místo v chomutovské i české síni slávy, zastupovala také dcera Monika, synovec Miroslav a řada dalších příbuzných. „Pro nás je ctí, že otec bude mít tady v Nesuchyni pamětní desku. I já osobně si toho moc vážím, protože jsem tu prožil rané dětství a ty vzpomínky ožívají vždycky, když sem přijedu,“ shrnul za všechny syn Miroslava Klůce.

Jak je známo, Miroslav Klůc nepřišel po druhé světové válce do Chomutova sám. Spolu s ním nastupoval v útoku jeho bratr Josef, v obraně pak hrál jejich bratranec Blahouš. Také jména těchto dvou chomutovských hokejistů před slavnostním odhalením pamětní desky zazněla.

Samotný Miroslav Klůc je dodnes nejlepším střelcem chomutovské historie, když nasázel téměř 1200 gólů. Pro milovníky přesných čísel jich bylo 1194. Své schopnosti ukázal hned při vstupu mezi tehdejší československou elitu na podzim 1951. První zápas proti Spartaku Sokolovo sledovalo našlapané hlediště a fanoušci se mohli radovat z výhry 5:4. Miroslav Klůc se trefil čtyřikrát.

V nejvyšší soutěži nasázel víc gólů (222), než si připsal startů (220), a celkem čtyřikrát získal korunu pro nejlepšího střelce. Místnímu hokeji pomohl ke dvěma medailím – stříbru v roce 1956 a bronzu o rok dříve. Když po sezóně 1957/1958 odcházel do sousedního Litvínova, byl vyměněn za 20 tréninků, neboť v Chomutově se v té době zastřešoval stadion.

V národním týmu odehrál ale pouze čtrnáct utkání, přesto stihl světový šampionát 1953 ve Švýcarsku, kde se hrálo v Curychu a Basileji, nebo olympijský turnaj 1956 v italské Cortině d’Ampezzo. V prosinci 2011 pak byl Miroslav Klůc uveden do Síně slávy českého hokeje. V té době už jeho dres visel i stropu stadionů v Chomutově i Litvínově. Číslo 8 už nikdo z Pirátů neoblékne.