Mladežnický hokej

Další Pirát vyráží do zámoří, Jakub Dobeš bude chytat za juniorský tým St. Louis Blues

Napsal 11.06.2017 Libor Kult
C h o m u t o v - David Kämpf i Jan Rutta mají v kapsách smlouvy s týmem NHL, svému snu o startu v NHL se o něco víc přiblížil také další člen chomutovského klubu. Tentokrát jde o mladého brankáře Jakuba Dobeše, jenž loni nastoupil za všechny tři týmy pirátské akademie a nyní byl vybrán do organizace NHL. Šestnáctiletý gólman bude od příští sezóny nastupovat za juniorský tým St. Louis Blues v kategorii do osmnácti let.

Jakub Dobeš přišel loni v létě z Vítkovic, stal se oporou mladšího dorostu, v jehož dresu vychytal tři čistá konta. Kromě toho v pěti zápasech naskočil za starší dorost, jednou velmi úspěšně pomohl juniorům a dostal se do širšího kádru reprezentační šestnáctky, za kterou odchytal jedno mezinárodní utkání.

Nyní bude svůj talent rozvíjet v juniorských týmech St. Louis, které hraje NHL od roku 1967. „Těším se na novou sportovní i životní výzvu, kterou budu chtít maximálně využít. Po sportovní stránce bych se rád probojoval do NHL a taky věřím, že se naučím pořádně anglicky,“ líčí Jakub Dobeš.

Jakub Dobeš patřil v sezóně 2016/2017 do kádru reprezentační šestnáctky a chytal proti Rusům

Ten bude působit v americkém klubu a všichni ví, že právě americký mládežnický systém je velmi oceňovaný a úspěšný. Navíc mladý gólman bude na očích lidem z organizace NHL. „Jsem rád, že jsem se dostal právě do St. Louis, kde budu působit v nejvyšší kategorii,“ zmiňuje fakt, že bude v týmu AAA, což je elitní zámořská mládežnická společnost. „Konkurence bude velká, ale já budu makat, abych zaujal skauty z USHL a NHL,“ plánuje.

Znovu po roce tak Jakub Dobeš zamíří ještě dál od rodné Ostravy a bude se muset úplně osamostatnit, rodina totiž zůstává v Evropě. „Nebojím se toho, ale respekt tam je,“ reaguje mladý gólman. „Už loni jsem si zvykal na odchod z domova v Chomutově a věřím, že s pomocí americké rodiny to zvládnu i tentokrát,“ doplňuje s tím, že rodiče za ním budou létat.

Jakub Dobeš tak po jediném roce opouští Piráty, za které odchytal 27 zápasů v mladším dorostu, pět duelů ve starším dorostu a jednou naskočil za juniory, mezi nimiž si připsal 36 minut s úspěšností přes 96 procent. „Úplně se neloučím, protože tu mám kamarády a pořád jsem hráčem Chomutova,“ hlásí maskovaný muž.

„V Americe budu vzpomínat jen v dobrém, protože angažmá u Pirátů mě posunulo vpřed sportovně, mentálně i lidsky. Jsem vděčný, že díky majitelům klubu jsem mohl strávit několik dní v IFK Helsinky a skvělou sezónu u Pirátů. Poděkovat bych chtěl také všem trenérům týmů, za které jsem hrál nebo s nimi trénoval, i trenérovi brankářů Strharskému. Všichni se mi věnovali opravdu hodně a díky nim jsem se dostal do reprezentace,“ uzavírá brankář, který za národní tým odchytal jeden zápas proti Rusku na turnaji čtyř ve Velikém Novgorodu.