Čtvrtfinále je tady! V pátek a sobotu čekají Chomutov dvě bitvy s Hradcem

Napsal 18.02.2011 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Čtvrtfinálová bitva, jejíž vítěz se zařadí mezi čtveřici nejlepších, odstartuje už zítra. Chomutovské flotile se do cesty postaví hokejisté Hradce Králové. Ti jsou už řádně rozjetí a nabuzení z předkola, kde přejeli Třebíč. První dva zápasy vyřazovacích bojů uvidí chomutovský led v pátek a v sobotu vždy od tradičních 17:30 hodin.

Hradec v dlouhodobé části? Špatná nadstavba a protesty fanoušků

Hradec patří k týmům, které neokupují od začátku do konce sezony přední příčky, ale ve vyřazovacích bojích se s nimi tak nějak automaticky počítá. Hradec měl po odehraných 30 kolech nakročeno rovnou do čtvrtfinále, ale… to by se nesměla hrát čtrnáctikolová nadstavba.

V ní dokázal vyhrát v základní hrací době jen 2 zápasy a klesl až na předposlední místo ve skupině A. Ono s dvanáctibodovým ziskem to ani jinak nešlo. Navíc žádný z prvních osmi týmů nedostal v nadstavbě tolik branek jako právě Hradec. Těch bylo nakonec 57 a horší obranu neměl z elitní osmičky nikdo.

Když k matným výkonům přičtete ještě odchod na hostování nejproduktivnějšího hráče Jaroslava Roubíka, nemůže vám vyjít nic jiného než velká nespokojenost fanoušků. Ti před zápasem s Jihlavou dokonce uspořádali smuteční tryznu, kde hradecký hokej symbolicky pohřbili, a následně svým odchodem z kotle vyjádřili jasný nesouhlas s tím, jak je klub vedený.

Sedmé místo a předkolo s Třebíčí

„Možná nám nezdary v dlouhodobé části pomohly, neměli jsme co ztratit,“ říkal po závěrečném čtvrtém zápase v Třebíči hradecký trenér Mička. „Série byla hodně těžká a základem postupu nakonec byly dva vyhrané domácí zápasy.“ Hradec tedy předkolo play off bez větších problémů zvládl. S Třebíčí mu stačilo odehrát jen čtyři zápasy a po výsledcích 3:1, 5:2, 1:4 a 4:2 postoupil dál.

A to i přesto, že do prvních tří zápasů nevstoupil ideálně a musel vždy dotahovat gólové manko. Pozici nejproduktivnějšího hráče si vystřílel Martin Záhorovský (3+1). Vít Budínský, který byl po Jaroslavu Roubíkovi druhý nejlepší střelec dlouhodobé části, za ním zaostává jen o jedinou asistenci.

Play off – celkem pravidelná stopka od Ústí

Série s Třebíčí byla vlastně jen opakováním loňského čtvrtfinále. Třebíč tehdy v sérii hrané na 4 vítězné zápasy dokonce vedla 2:1, ale pak Hradec 3 výhrami v řadě nakročil do dalších bojů. V nich mu ale celkem jasnou stopku vystavil Slovan. Ten přetavil ve dvě výhry výhodu domácího prostředí a do Hradce jel s celkem luxusním vedením 2:0 na zápasy.

Jenže i Hradec dokázal doma dvakrát vyhrát. Série se tak vrátila do Zlatopramen arény, kde Hradec dostal devítku a doma už se z ní nedokázal oklepat. Celou sérii nakonec prohrál 2:4, když ve třech zápasech v Ústí dostal celkem 24 branek.

I v sezoně 2008/2009 skončil Hradec v semifinále a i tehdy to bylo na hokejkách Ústí a poměrem 2:4. Co bylo hradeckých hokejistům platné, že předtím dokázali vybojovat postup z předkola přes Kadaň a ve čtvrtfinále porazili Vrchlabí.

Vyřazovací boje s Chomutovem, aneb když Chomutovští utíkají hrobníkovi z lopaty

Naposledy jsme se s Hradcem v play off potkali v sezoně 2006/2007. Ze současných hráčů Chomutova ji pamatují jen tři – Petr Jíra, František Bombic a Alexandr Hylák, ten ale hájil branku Východočechů. Semifinálová série se hrála jen na tři vítězné zápasy a Chomutov první zápas na ledě Hradce ztratil, prohrál vysoko 3:7.

V tom druhém musely rozhodnout až samostatné nájezdy. Pokud by je Chomutov nezvládl, měl by Hradec před zápasy na severu Čech mečbol. Rozhodující nájezd ale naštěstí proměnil Ladislav Boušek a do Chomutova se jelo za stavu 1:1. Třetí zápas vyhrál Chomutov 3:2 – brankou, která padla necelých 90 vteřin před koncem třetí třetiny. Zlomený Hradec nakonec čtvrtý zápas prohrál 5:1 a v Chomutově se mohlo slavit.

Velká část fanoušků si potom určitě pamatuje play off sezony 2004/2005, kdy se čtvrtfinálová série hraná také na tři vítězství přesouvala do Chomutova za stavu 2:0 pro Hradec. Třetí zápas pak rozhodně nebyl podívanou pro kardiaky. Chomutov vedl v sedmé minutě už 2:0, ale Hradec otočil na 3:2. Na 3:3 vyrovnával Jan Šulc ve 48. minutě.

Do konce třetiny pak Chomutov ustál dvě dvojnásobná oslabení a zápas šel do prodloužení hraného na náhlou smrt, kde by jediná chyba znamenala předčasný konec celé sezony. Tím, kdo rozhodl, byl nakonec Petr Polodna, trefil se v čase 68:13 a jeho branka zlomila celou sérii. Zbylá dvě utkání Chomutov vyhrál (4:1, 5:3) a postoupil mezi nejlepší čtyři.