Rozhovory

„Co prý bych dělal, kdybych den šéfoval NHL,“ prozrazuje Jakub Lauko jednu z otázek

Napsal 31.05.2018 Libor Kult
B u f f a l o / C h o m u t o v - Po necelém půlroce se znovu vydal do Buffala. Mladý útočník Jakub Lauko vyrazil do míst, kde na přelomu letopočtů nastupoval za dvacítku na juniorském světovém šampionátu. Do USA odletěl opět za hokejovými „povinnostmi“, neboť se jeho jméno objevilo mezi 104 pozvanými hráči před červnovým draftem NHL. Chomutovský odchovanec absolvuje podobně jako bratři Kašovi NHL Scouting Combine, kde jej mohou vyzpovídat zástupci všech organizací nejslavnější soutěže světa. „Čeká mě přes pětadvacet pohovorů,“ prozrazuje v rozhovoru pro klubový web.

Jakub Lauko patří mezi šedesát pozvaných útočníků a přiznává, že by raději poznal jiné místo. „Je nás tu devět Čechů, ale skoro na nic čas nemáme. Jen v neděli jsme se prošli kolem hotelu, jinak máme program hodně našlapaný. Byl bych raději, kdyby se akce konala někde, kde jsem ještě nebyl,“ usmívá se.

V sobotu sedl do letadla a po relativně volné neděli se v podstatě nezastaví. „Hned v pondělí jsem měl sedm pohovorů, které pokračují. Ve středu jsme měli zdravotní prohlídky, od čtvrtka nás čekají fyzické testy,“ nastiňuje plán. „V pátek máme VO2 max, v sobotu wingate,“ přidává další podrobnosti.

Necelý měsíc před draftem mají kluby možnost osobně poznat a proklepnout si adepty nejbližší dražby mladých talentů. Jakub Lauko krátce před odletem nevyzvídal u bývalých spoluhráčů, jak to chodí, ovšem speciální přípravu nepodcenil. „Už dřív jsem se o tom bavil s Davidem Kašem,“ reaguje teprve nedávno osmnáctiletý útočník.

„Říkal, že měl trochu problémy s benčem, protože nějak nepochopil pípání, ale každý rok je to jiné. Po mistrovství světa jsem začal před dvěma týdny trénovat v Chomutově a jednou týdně jsem jel do Prahy, abych si zkusil wingate. Anglicky se domluvím i bez překladatele, takže to problém taky není,“ přibližuje.

Jednotlivé organizace testují hráče pomocí leckdy nevšedních otázek. Akil Thomas například odpovídal, jestli by raději hrál NHL rok a dobyl Stanley Cup nebo deset let bez poháru. Kevin Bahl pak čelil dotazu, co nenávidí na hokeji. Ani Jakub Lauko neunikl všetečné otázce. „Měl jsem deset vteřin, abych odpověděl, co bych udělal, kdybych byl jeden den Garym Bettmanem,“ hlásí. „První mě napadlo, že bych NHL rozšířil na 34 týmů,“ připojuje. Oficiální web soutěže pak mladého Piráta cituje v souvislosti s městy Seattle a Houston.

Se třemi góly a šesti asistencemi nejproduktivnější hráč do osmnácti let poslední základní části Tipsport extraligy figuruje v posledním odhadu draftu na dvacátém místě mezi evropskými hráči v poli, svého favorita podle vlastních slov nemá. „Co se má stát, stane se,“ konstatuje forvard, jehož bilance v nejvyšší soutěži čítá 85 startů, šest přesných zásahů a osm přihrávek.

Některé indicie však naznačují, že by mohl přijít na řadu nejdříve ze všech chomutovských hokejistů, kteří draftem prošli. „Letím do Dallasu i s rodiči, které pozvala moje agentura. To by mohlo znamenat, že bych mohl přijít na řadu relativně brzy, ale uvidíme, jak to nakonec bude,“ nechce si stavět vzdušné zámky.

V roce 2014 byl Anaheimem jako 205. v pořadí vybrán Ondřej Kaše, o rok později ukázala Philadelphia na jeho mladšího bratra na 128. pozici a loni si Boston jako 204. zamluvil obránce Daniela Bukače, jenž s chomutovským mladším dorostem vyválčil na jaře 2015 bronz. Odchovanci Pirátů David Hájek a Viktor Hübl prošli draftem na přelomu milénia. Prvního jmenovaného si v roce 2000 jako 239. v pořadí zamluvilo Calgary, druhý přišel na řadu o rok později jako 284. a vybral si jej Washington. Nejvýše to z chomutovských rodáků dotáhl v červnu 1983 Petr Klíma, jehož draftoval Detroit na 85. příčce.

Jak dopadne Jakub Lauko, bude jasné poslední kompletní červnový víkend. Tehdy se ukáže, jak moc mu pomohly tři góly a tři asistence v sedmi duelech na světovém šampionátu osmnáctiletých v Rusku. „Mám z toho turnaje s odstupem takové smíšené pocity,“ ohlíží se.

„Čtvrté místo je sice hezké, ale odehráli jsme jen jeden dobrý zápas, který naštěstí připadl na čtvrtfinále. Ruku na srdce, jinak se nám turnaj nepovedl. V semifinále jsme podle mého neměli šanci, v zápase o třetí místo jsem takhle nekvalitní Švédy ještě nezažil, ale my jsme hráli ještě hůř,“ rozpovídá se se smutkem v hlase. „Z osobního pohledu jsem odehrál dobrou skupinu, ale v play-off se to otočilo. Nehrálo se mi dobře a nehrál jsem dobře,“ uzavírá sebekriticky.