Aktuální zprávy

Chance liga má nový model s nadstavbou, více zápasy a finále play-off

Napsala 08.05.2019 Kateřina Kundertová
C h o m u t o v - Chance liga bude mít od příští sezóny nový model, který si vybraly a odhlasovaly kluby hrající druhou nejvyšší soutěž ze tří variant. Český hokej formát schválil a ve středu 8. května zveřejnil. Šestnáct účastníků odehraje více zápasů než v předchozích ročnících a vrátí se předkolo play-off, tudíž liga skončí přibližně o měsíc později.

Šestnáct účastníků příštího ročníku druhé nejvyšší soutěže se v první části utká dvoukolově každý s každým, a odehrají tak třicet kol. Následně se v nadstavbě celky na prvním až osmém místě utkají o přímý postupu do čtvrtfinále a zbylých osm celků bude bojovat o dvě místa v předkole, a to všechno v obou skupinách čtyřkolově. Dlouhodobá část skončí po osmapadesáti duelech 7. března 2020.

Poslední dva z lepší a první dva z horší nadstavby se střetnou na tři vítězné zápasy v předkole play-off. Následně se osm celků utká po vzoru nejvyšší soutěže ve čtvrtfinále, semifinále a finále hraných na čtyři vítězná utkání. Případný sedmý duel finále je naplánován na 29. dubna 2020.

Příští ročník bude posledním nesestupovým podle rozhodnutí z roku 2017 s perspektivou pro juniorské mistrovství světa v České republice.

Naopak směrem nahoru byl zaveden systém přímého postupu a sestupu. Po základní části extraligy poslední přímo sestoupí do první ligy a vítěz finále Chance ligy postoupí.

Další variantou byl jednoduchý systém s šedesátikolovou základní částí a následnými vyřazovacími boji počínajícími čtvrtfinále. Další variantou bylo územní rozdělení na Východ a Západ, přičemž týmy ve své skupině by hrály šestikolově a s celky z protější skupiny dvoukolově. Play-off by bylo hráno křížem první se čtvrtým a dále od čtvrtfinále.

Klub Piráti Chomutov hlasoval pro klasickou a nejjednodušší variantu se základní částí na šedesát kol pokračující vyřazovacími boji počínaje čtvrtfinále.

    Účastníci Chance ligy v sezóně 2019/2020:
    Piráti Chomutov, ČEZ Motor České Budějovice, HC Dukla Jihlava, VHK ROBE Vsetín, HC ZUBR Přerov, AZ RESIDOMO Havířov, LHK Jestřábi Prostějov, HC Stadion Litoměřice, HC Frýdek-Místek, SK Horácká Slavia Třebíč, HC Slavia Praha, HC RT TORAX Poruba 2011, HC Benátky nad Jizerou, HC Slovan Ústí nad Labem, SK Trhači Kadaň, HC Baník Sokolov.