Aktuální zprávy

Bývalý Pirát v organizaci finalisty NHL, Jakub Dobeš po dvou letech v St. Louis míří do USHL

Napsal 11.06.2019 Libor Kult
C h o m u t o v - Momentálně hokejovým světem hýbe nejvíc finále NHL, v němž o slavný Stanleyův pohár bojují Boston a St. Louis. Vyrovnanou bitvu rozsekne až poslední možný sedmý duel, ovšem jen málokdo asi ví, že někdejší brankář chomutovských dorostů i juniorů Jakub Dobeš působil poslední dva roky v týmu Blues do 18 let.

Mladičký brankář strávil pod vrcholky Krušných hor jediný ročník, ovšem stihl si zachytat za mladší a starší dorost i juniory a odrazit se k působení v týmu St. Louis Blues, kde stál v brance týmu do 18 let a kde ho na sklonku června čeká rovněž kemp do naděje hlavního týmu.

Ze soutěže, kterou hrají například i naděje dalších týmů NHL z Anaheimu, Buffala, Dallasu, Los Angeles, Philadelphie, Phoenixu, Pittsburghu či San Jose nakoukl Jakub Dobeš v předchozí sezóně také do ligy středních škol ve státě Missouri.

Nedávno jeho jméno zaznělo rovněž na draftu americké juniorské USHL, jímž prošlo celkem pět Čechů. Jakub Dobeš přišel na řadu jako druhý z nich a celkově 80. v pořadí. Předčil tak hned dva finalisty DHL extraligy juniorů – útočníka Sparty Ondřeje Pšeničku a brankář mistrů z Třince Nicka Malíka.

V dresu týmu Omaha Lancer může bývalý Pirát navázat na stopu, kterou v USHL zanechali další dva hokejisté, kteří prošli chomutovskou mládeží. V sezóně 2014/2015 nastupoval za Cedar Rapids RoughRaiders útočník Jiří Fronk, který v 60 zápasech základní části vstřelil 29 gólů a přidal 21 asistenci. Následně ve třech bitvách play-off jednou skóroval.

USHL si zahrál také chomutovský odchovanec Matyáš Svoboda. Nedávno dvacetiletý forvard nejprve hájil barvy Sioux City Musketeers, když ve 29 duelech ročníku 2017/2018 zaznamenal 13 kanadských bodů za šest gólů a sedm přihrávek. Další sezónu začal v týmu Green Bay Gamblers, ovšem po patnácti startech a dvou asistencích se rozhodl pro návrat do rodného města a mateřského klubu.