JUNIOŘI - článek

„Byl to můj první hattrick v kariéře,“ prozrazuje obránce juniorů Radek Havel

Napsal 04.03.2013 Petr Horčička
C h o m u t o v – Za sebou má i pár startů v seniorském hokeji v dresu partnerské Kadaně, s níž si zahrál i play-off první hokejové ligy. Radek Havel, osmnáctiletý obránce chomutovských juniorů, poslední zápasy sbírá pravidelně body. V posledních dvou zápasech proti Litvínovu skóroval hned pětkrát a připsal si další dvě asistence, díky čemuž je nejproduktivnějším obráncem celé skupiny B o play-off. Radka jsme vyzpovídali bezprostředně po skončení zápasu dohrávaného druhého kola nadstavbové části, v němž si mladí Piráti výhrou zajistili postup do play-off.

Piráti v utkání prohrávali už ve čtvrté minutě, ovšem do konce první třetiny dokázali vyrovnat. Ve druhé třetině mohli jít do vedení, ovšem branku se podařilo vstřelit znovu Litvínovským, a tak šli mladí Piráti do poslední části hry s touhou otočit výsledek, což se jim povedlo a nad rivalem zvítězili o dvě branky. „První třetina byla z naší strany špatná. Zbytečnými fauly jsme soupeře dostali do hry, ale během utkání se to zlepšilo a dostali jsme se do hry zase my,“ hodnotí zápas střelec dvou branek.

Obě branky Radka Havla byly v přesilových hrách. Tu první vstřelil v 52. minutě, kdy hráli svěřenci Jaroslava Becka ve čtyřech proti třem a chomutovský obránce propálil vše, co mu stálo v cestě. Havel tak vyrovnal na 2:2 a dostal Piráty zpět do hry. „Při té první brance zafungovala dobrá práce před bránou s Filipem Hantákem. Gólman nic neviděl, tak jsem to zkusil a spadlo to tam,“ popisuje vyrovnávací branku osmnáctiletý bek.

Na druhou branku čekal přesně sedm minut a znovu se radoval v přesilové hře. Už to vypadalo, že utkání bude muset být rozhodnuto až v prodloužení. V čase 58:10 přihrával Lukáš Novák právě Radku Havlovi, jenž se v utkání prosadil podruhé. „Ta druhá branka byla taková, že hráči šli z buly rovnou do brány, gólman zase nic neviděl a přes beton mu to tam spadlo,“ raduje se vysoký obránce.

Chomutovští junioři se s Litvínovem střetli za krátkou dobu hned třikrát. Koncem ledna na domácím kluzišti prohráli 2:5, poslední únorový den si z Litvínova odvezli tři body za vítězství 4:0 a v závěrečném měření sil si před domácími fanoušky poradili se svým sokem v poměru 4:2. Radek Havel v tom předchozím střetnutí zaznamenal hattrick, následně přidal další dvě branky. „Byl to můj první hattrick v kariéře, tudíž na něj budu jistě dlouho vzpomínat,“ popisuje Havel. Z posledních dvou zápasů proti černožlutým tak chomutovský bek zaznamenal úctyhodných pět branek. „Neřekl bych, že znám na litvínovského brankáře nějaký recept nebo že se mi proti Litvínovu nějak speciálně daří. Je to spíše o štěstí,“ vysvětluje.

Radek Havel na snímku vlevo

Radek Havel vypomáhal seniorskému týmu partnerské Kadaně ve čtvrtfinálové sérii play-off proti Třebíči. „Dalo mi to hlavně zkušenost. Utkání byla vyrovnaná, ale bohužel jsme nepostoupili dál,“ vzpomíná na angažmá v nedaleké Kadani, která vypadla v poměru 0:4 na zápasy. „Myslím si, že největší problém byl především v produktivitě,“ vypálí bez rozmýšlení. „Podle mého názoru jsme hodně, častokrát i zbytečně, faulovali,“ smutní nad brzkým vyřazením.

Chomutovská juniorka však nemusí nad vypadnutím kadaňského týmu lamentovat, neboť ji posílili hráči jako Hanták, Strmeň či Hrabák. „Hře to dodalo nový impuls. Ten tým si teď mnohem více věří a myslím si, že naše předvedená hra je lepší,“ libuje si Havel, jenž na svých zádech nosí čtyřku.

Na Piráty čekají ve skupině o play-off poslední dva zápasy, ovšem Chomutovští už mají postup do vyřazovacích bojů zajištěn. „Hlavní je, abychom šli do play-off z co nejlepší příčky, z toho prvního až druhého místa. Výhoda domácího prostředí hraje samozřejmě velkou roli,“ tvrdí. Radek Havel je nejproduktivnějším obráncem druhé části sezóny NOEN extraligy juniorů skupiny B a svými výkony z posledních zápasů si výrazně říká o šanci v seniorském týmu Pirátů. Ve druhé části sezóny odehrál čtyři zápasy, ve kterých zaznamenal sedm kanadských bodů za pět branek a dvě asistence. V posledním utkání základní části dostal příležitost Fronk, pár zápasů před ním si extraligový kolotoč vyzkoušel i Kämpf. „O tom teď nepřemýšlím, tudíž netuším, zda by to bylo reálné. Tohle rozhodnutí záleží hlavně na trenérech,“ zakončuje s úsměvem produktivní obránce.