Ohlasy po utkání

„Byl jsem nervózní, že to vyšlo zrovna na Litvínov, kde začínal taťka,“ přiznal Josef Koláček

Napsal 24.03.2019 Libor Kult
C h o m u t o v - Nosí příjmení, které se zařadilo mezi legendární v novodobé historii chomutovského hokeje. Otcem juniorského útočníka Josefa Koláčka není nikdo menší než Kamil Koláček – se 155 vstřelenými góly 19. nejlepší kanonýr klubové historie. Mladíček, který do Tipsport extraligy naskočil v šestnácti a půl letech, oblékl symbolicky dres s číslem 22, které nosil i jeho otec. „Mohl jsem si vybrat, takže nebylo co řešit,“ usmíval se po závěrečné siréně.

To už měl v nohách seniorskou premiéru, která připadla na šesté kolo skupiny o umístění v nejvyšší soutěži a o níž se dozvěděl až v den utkání. „Trenéři nám po zápase na Slavii řekli, že se druhý den sejdeme v kabině a uvidí se,“ přibližoval. „Za mnou ráno přišel pan Martínek a řekl mi, že se vystřídám se Standou Vrhelem a budu v Litvínově hrát,“ doplnil podrobnosti.

Vzhledem k odpolednímu začátku duelu mezi Piráty a Vervou neměl chomutovský rodák tolik času přemýšlet o tom, že poprvé naskočí mezi dospělými. Přesto prý nervy pracovaly. „Na rozbruslení jsem trochu nervózní byl, ale Roman Chlouba mě uklidňoval,“ prozradil. „Nervozita asi pramenila z toho, že můj taťka je pro mě vzor a začínal s hokejem i v extralize právě tady v Litvínově. Právě proto jsem se těšil, ale i jsem byl nervózní,“ rozpovídal se v útrobách Zimního stadionu Ivana Hlinky.

Od tatínka dostal Josef Koláček podle vlastních slov dvě rady. „Říkal mi, že mám mít hlavu nahoře a že se mám připravit na hodně silový hokej,“ nastínil téma rozhovoru. „Potvrdilo se, že to bylo silovější než juniorka. Jinak ale hodně podobné, protože za oba týmy nastoupilo hodně juniorů,“ ohlížel se odchovanec Pirátů za šedesáti minutami boje.

Do něj opět zasáhlo čtrnáct chomutovských juniorů, na druhé straně pak nastoupil hodně podobný počet mladíků. Forvard, jehož samostatný nájezd s lobem ze strany vidělo v zámoří téměř 70 tisíc lidí, to kvitoval. „Kdybych nastoupil v lajně s někým z kluků z áčka, byl bych mnohem víc nervózní, takhle to s Chláničem a Koblihem bylo v pohodě,“ culil se. „Proti nám hráli kluci, které potkávám v reprezentaci, což bylo fajn,“ připojil ještě.

Jak to v podobných případech bývá, nechyběla ani podpora v hledišti. Přece jen je to z Chomutova do Litvínova kousek. „Měli jsme doma oslavu, ale taťka s dědou si zápas nenechali ujít,“ vypálil bez váhání pokračovatel hokejového rodu. „Taťka se mnou prožívá hokej odmala a děda je asi můj největší fanoušek,“ vysvětloval jedním dechem.

Vzhledem k tomu, odkud Josef Koláček pochází a jakou má rodinnou historii, asi málokoho překvapí, že podle vlastních slov zažil vrchol kariéry. „Pro mě je tohle zatím TOP zápas kariéry. Reprezentovat je hezké, ale vždycky jsem snil, že si jednou zahraju za chomutovské áčko,“ vyznal se po více než 16 minutách na ledě, během nichž zblokoval jednu střelu a prohrál jedno buly. „Vyrovnal by se tomu snad jen domácí zápas proti Jaromíru Jágrovi,“ zasnil se znovu.

Reprezentantovi do 17 let trochu kalil radost konečný výsledek a po skončení souboje si vyčítal jednu situaci hned z úvodní třetiny. „Mrzí mě, že jsme prohráli,“ hlesl. „Přišlo mi, že jsme měli trochu víc času než v juniorce, takže jsme si to víc dávali,“ vyprávěl směrem k samotnému dění na ledě. „Mrzí mě, že jsem v první třetině během přesilovky netrefil bránu, když jsem si našel puk mezi kruhy,“ pravil sebekriticky.

Josef Koláček zvládl po sobotním čtvrtfinále DHL extraligy juniorů o den později i seniorský duel a další ho v soutěži do 19 let čeká hned v pondělí. „Myslím, že jsem na tohle docela zvyklý, protože s nároďákem hrajeme třeba i čtyři zápasy v kuse. Už se na to umím připravit,“ reagoval jeden z mála juniorů, který nehrál v pátek Tipsport extraligu doma s karlovarskou Energií.

Teď všichni mladíci znovu musí rychle přehodit výhybku směrem k pražské Slavii, jíž čelí právě mezi osmi nejlepšími týmy v elitní soutěži nejstarší mládežnické kategorie. „Regenerujeme rychle, ale přesto si myslím, že se ve čtvrtém čtvrtfinále trochu zatáhneme a budeme čekat na chybu soupeře,“ uzavřel Josef Koláček s výhledem na čtvrtý duel série hrané na tři vítězství, ve které mladí Piráti vedou 2:1 na zápasy.

TOP foto: Edvard Beneš