Ohlasy po utkání

„Byl jsem hned přesvědčený, že gól to nebyl,“ řekl o neuznané brance Ocelářů hrdina série Ján Laco

Napsal 24.03.2017 Michal Luxa
C h o m u t o v – Historické semifinále Generali play-off si zahrají Chomutovští, kteří museli otáčet šestý čtvrtfinálový boj s favorizovaným Třincem. V brance Pirátů se opět objevil Ján Laco, jehož v sérii zdobila vysoká úspěšnost zákroků, která činí 94,7%. Slovenský fantom se stal hrdinou severočeského týmu a byl hlavním motorem k postupu mezi nejlepší čtyři celky sezóny.

Piráti proti favorizovanému Třinci podali výborné výkony, ale vraťme se na samotný začátek vyřazovacích bojů. V prvních dvou duelech prohráli Chomutovští s Mladou Boleslaví, ale celou sérii předkola Generali play-off obrátili na svou stranu. To svěřencům Vladimíra Růžičky dodalo sebevědomí, což mužstvo předvedlo také ve čtvrtfinále. „Kdybychom neotočili sérii s Boleslaví, tak bychom proti Třinci nehráli. Takže samozřejmě jsme na tom chtěli stavět,“ odpověděla na úvod chomutovská jednička.

V loňském čtvrtfinále sehráli Severočeši zápasy s Libercem, ale nedokázali ho porazit. O rok později své maximum vylepšili, když postoupili mezi čtyři nejlepší týmy Tipsport extraligy. V semifinále vyzvou Piráti opět Tygry, kterým mají ve vyřazovacích bojích, co vracet. „Jsou to pěkné pocity a jsme rádi, že jsme to zvládli. Lidé nám fandili, takže je to super zážitek v super atmosféře,“ popisoval pocity bezprostředně po postupu.

Čtvrtfinálová série s Třincem byla hodně dlouhá a vyrovnaná. Vždyť poslední čtyři vzájemná utkání šla do prodloužení a duel číslo pět se rozhodl až v devětaosmdesáté minutě. Piráti do zápasů dali vše a netají se tím, že jim už moc sil nezbývalo. „Je to play-off. Síly musíte prostě najít, protože zápasy jsou rychle za sebou,“ řekl hrdina čtvrtfinálové série.

Do duelu s pořadovým číslem šest nastoupili lépe Oceláři, kteří se po usměrnění kotouče Jakuba Petružálka dostali do vedení. Chomutov stihl v přesilové hře vyrovnat, když se radoval Dávid Skokan. Čas plynul ke konci úvodní dvacetiminutovky, ale Třinečtí v samotném závěru dvěma slepenými brankami odskočili. „Udělali jsme chyby. Oni nám tam chodili do přečíslení, z čehož těžili. V následujícím průběhu už jsme si to pohlídali, i když ve druhé třetině měli nějaké podobné možnosti. Nicméně jsme si mákli a zápas otočili,“ pochvaloval si vicemistr světa z roku 2012.

Ján Laco předvedl řadu skvělých zákroků, ale na začátku sedmatřicáté minuty pomohla slovenskému brankáři také paní štěstěna. Chomutovská jednička už ležela na břiše. Daniel Rákos mohl zakončovat do odkryté branky, ovšem třinecký útočník trefil tyč. „Štěstí přeje připraveným,“ prozradil s úsměvem na rtech.

Do druhého dějství zlepšili svěřenci Vladimíra Růžičky pohyb, což přineslo ovoce. Chomutovští se dvěma brankami vyrovnali a vrátili se zpátky do boje o vítězství. Zejména třetí gól Pirátů musel s psychikou soupeře zamávat, jelikož Dávid Skokan obral soupeře o kotouč a jedenáct vteřin před sirénou překonal Petera Hamerlíka. „Myslím si, že ve druhé třetině jsme měli dost sil. Dobře jsme v ní bruslili, což jsme dokazovali do konce zápasu. To bylo dle mého rozhodující,“ mluvil o zlepšené hře.

Oceláři během šesti zápasů vyslali na Jána Laca 247 střel, což je zhruba jednačtyřicet pokusů na utkání. Slovenský brankář vytahoval jeden fantastický zákrok za druhým a jeho úspěšnost se zastavila na 94,7 procentech. „Ono záleží, jaké střely to jsou. Jsou momenty, kdy na vás jde patnáct až dvacet střel a z toho je deset gólových. Jindy na vás jde čtyřicet střel, které jdou z rohu nebo z dálky. Takže je to úplně jedno,“ řekl spokojený Pirát.

Slezané v posledních minutách Severočechy přitlačili a jednu ze situací musel rozluštit s kolegou u videa hlavní sudí. Ten po chvilce telefonování vstoupil na ledovou plochu a rozpažil. Zatímco chomutovští příznivci byli spokojení, ty Třinecké přepadl smutek. „Puk jsem měl někde na betonu a potom vypadl. Byl jsem hned přesvědčený, že gól to nebyl,“ pověděl závěrem.