Brankář Horčička se vrací na sever Čech: Do Chomutova má namířeno Zlín

Napsal 03.10.2013 Petr Horčička
C h o m u t o v – Česká nejvyšší soutěž pokračuje svým devátým kolem, které nabídne zápas mezi domácím Chomutovem a Zlínem. Oba týmy se potkaly naposledy na začátku roku a z vítězství se radovali Piráti. Ovšem kdo se směje poslední, ten se směje nejvíc. Berani dokráčeli až do finále, kde podlehli Plzni. Piráti naopak obhajovali příslušnost v baráži. Kdo se bude radovat z vítězství v páteční podvečer? Úvodní buly v chomutovské SD ARÉNĚ začíná tradičně v 17 hodin a 30 minut.

Specifický zápas to bude i pro gólmana Luboše Horčičku, který na severu Čech v minulosti působil. Na poslední zápas ovšem nevzpomíná nejlépe, neboť si při jednom zákroku natáhl sval a byl pak dlouhý čas na marodce. Jeho start je ovšem nejistý, neboť se v brankovišti střídá se šumperským Štůralou. Horčička dostal přednost zatím pouze ve dvou případech, chytal právě poslední duel beranů, kteří podlehli Vítkovicím v poměru 1:3.

Radost Pirátů ze vstřelené branky proti Zlínu.

Hokejisté Zlína nemuseli řešit nové pravidlo o povinném nasazování mladých hráčů do extraligy, neboť už v minulé sezóně se dokázala prosadit dvojice mladíků Honejsek – Holík. Oba dva prokazují své kvality i v letošním ročníku.

Zlínský dres už ovšem nadále neobléká veterán Martin Hamrlík, který ukončil kariéru s posledním zápasem loňského ročníku, tedy sedmým finálovým zápasem, které skončilo v prodloužení vítězstvím Plzně. Okamžitě poté také zkušený zadák věnoval části své výstroje fanouškům na tribunách, čili symbolicky se zbavil všech hokejových věcí, aby jej snad nelákaly zpět. Odešel také kvalitní brankář Jakub Sedláček.

Kostra týmu zůstala v podstatě zachována, mužstvo nadále vede kapitán Petr Čajánek, nadále v něm figurují produktivní útočníci Jaroslav Balaštík, Petr Leška, Bedřich Köhler či zmíněné duo Honejsek – Holík. Lídrem a nejzkušenějším hráčem obrany je nyní Radim Tesařík. Zlín je aktuálně v tabulce sedmý.

Statistické okénko soupeře

Nejvíce odehraných minut v úvodních pěti kolech zaznamenal obránce Jiří Marušák (164:22). Marušák doposud zaznamenal celkem 248 střídání a jeho průměrný čas na ledě na zápas čítá jen málo pod 21 minut. Za tímto zlínským obráncem je s pár vteřinovým zpožděním obránce Radim Tesařík (163:52). Tomáš Valenta (153:56) ztrácí na tyto dva borce deset minut. Trio těchto tří beků je tak nejvíce vytěžovanými hráči našeho pátečního soupeře.

Nejvíce střel vyprodukovaných na branku soupeře zaznamenali útočníci Filip Čech (24 střel) a Jaroslav Balaštík, jenž vystřelil o jeden projektil méně. Oba zlínští forvardi se prosadili dvakrát. Častokrát také střílí Jiří Marušák a Petr Holík (oba 20 střel). První jmenovaný se prosadil jedinkrát, druhý pak na gól čeká.

Na vhazování chodí nejčastěji Petr Leška. Ten absolvoval celkem 182 rozhozů, ze kterých jich dokázal vyhrát 82. Jeho úspěšnost na vhazování čítá 45 %, tedy méně, než polovinu. Pokud však Leška není na ledě, chodí na značku do kruhu například Petr Čajánek (66 ze 132, úspěšnost 50 %), Petr Holík (41 ze 102, úspěšnost 40 %) či Marek Melenovský (42 ze 74, úspěšnost 56 %).

Co se týče brankářů, tak svatyni beranů hájil ve většině zápasů Tomáš Štůrala. Tento brankář Šumperku odchytal celkem 375 minut (6 zápasů), zaznamenal 191 zásahů a za svá záda pustil 13 puků. Brankový průměr na zápas tohoto brankáře čítá 2 branky na utkání. Úspěšnost zákroků má pak více, než 93 %. Luboš Horčička odchytal prozatím dva zápasy, ve kterých inkasoval celkem sedmkrát. V jednom klání se do brankoviště postavil i Libor Kašík, který inkasoval dvakrát. Poslední utkání beranů odchytal Horčička.

Vzájemné zápasy Chomutova se Zlínem byly v loňském ročníku tuzemské nejvyšší soutěže vyrovnané. Ten první dokázali Piráti zvítězit až po samostatných nájezdech a ze Zlína si odvezli dva body. Druhé klání naopak vyhráli berani a ze severu Čech tak odjížděli se třemi body pro změnu žlutomodří. Třetí zápas vyrovnaný nebyl, Zlín dokázal na svém ledě zvítězit v poměru 5:2 a Piráti si domů vezli pověstného „bůra“. Poslední zápas ovládli Chomutovští, před domácím publikem vyprovodili svého soka výsledkem 3:1.

3. 2. 2013 ELH – 46. kolo Chomutov - Zlín 3:1
26. 12. 2012 ELH – 33. kolo Zlín – Chomutov 5:2
14. 11. 2012 ELH - 20. kolo Chomutov - Zlín 1:2
30. 09. 2012 ELH - 7. kolo Zlín – Chomutov 1:2sn
Zlín odstartoval nový ročník tuzemské nejvyšší soutěží výhrou po samostatných nájezdech nad Litvínovem (3:2sn). Podobný scénář se opakoval i ve druhém kole s Kladnem, ovšem tento zápas už hráči PSG prohráli (3:4sn). O týden později převálcoval Zlín Třinec (3:0) a následně přišlo trio vítězných zápasů Beranů. Svěřenci trenéra Vlacha postupně zdolali Karlovy Vary (3:1), Pardubice (2:1) a brněnskou Kometu (4:3sn). Poslední dva zápasy se však beranům moc nepovedly. Na Slavii prohráli „až ostudně“ 0:6 a v úterním duelu podlehli Vítkovicím (1:3).

Tabulka po 8. kole

poř. tým Z V VP PP P skóre B
8. Zlín 8 2 2 1 3 16:23 11
12. Chomutov 8 2 0 3 3 21:28 9

Poslední zápas Pirátů

K dalšímu utkání na led Chomutova dorazil soupeř s Pardubic. Domácí věděli, že je nebude čekat nic lehkého, ovšem po necelé minutě hry se dostali do vedení. Následovala ale rychlá odpověď soupeře a k tomu ještě další tři branky. Za stavu 1:4 dokázali sice Piráti snížit na rozdíl dvou branek, to však bylo poslední, nač se zmohli. Pardubice dokázaly přidat ještě pátou branku a odvezly si domů všechny tři body.

Piráti Chomutov – HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 2:5

Zápas hodnotil asistent trenéra Pirátů Jiří Veber: „Do zápasu jsme chtěli vstoupit s určitým záměrem. Vyžadovali jsme disciplínu od jednotlivých hráčů a týmu jako celku. Chtěli jsme být aktivní při forčekování, bránit střední pásmo a v útočném pásmu se udržet na kotouči. To, co jsme si předsevzali, v zápase zcela nebylo. Je možné, že nám rychlý gól mohl i uškodit. Zkrátka první třetina nebyla podle našich představ. Druhá třetina se hrála dobře na obě strany. Teprve v polovině třetí třetiny jsme začali pořádně hrát, ale to je pozdě. Naše aktivita měla začít o dost dříve.“

Poslední zápas beranů

Hokejisté Zlína prohráli v utkání 8. kola Tipsport extraligy s Vítkovicemi 1:3. Úřadující vicemistři se ujali vedení zásluhou využité přesilovky již ve 4. minutě, ale od druhé třetiny padaly góly jen do zlínské sítě. Ostravané otočili nepříznivý vývoj zápasu ve svůj prospěch. Zlínští ve druhé třetině promarnili dvojnásobnou přesilovku a po nevýrazném výkonu zůstali bez bodů. Jediný gól zaznamenal Jaroslav Balaštík.

PSG Zlín – HC Vítkovice Steel 1:3

Zápas hodnotil asistent trenéra Zlína Juraj Jurík: „V první třetině jsme byli lepším mužstvem. Škoda, že jsme nedali jeden gól navíc. Ve druhé části jsme naší nekázní postavili soupeře na nohy. Tam se to zlomilo a rozhodující bylo, že jsme nevyužili přesilovku pět na tři. Do zápasu jsme se už nevrátili, hráči byli flustrovaní a náš výkon měl klesající tendenci. Musíme se nad dnešním nevýrazným výkonem zamyslet. Bohužel nedisciplinovaností jsme umožnili hrát soupeři přesilovky, což bylo rozhodující v dnešním zápase.“

Sestava Zlína z posledního zápasu:

Horčička - Marušák, Valenta, Matějíček, Řezníček, Tesařík, Urbanec - Balaštík, Leška, Kubiš - Ondráček, Čajánek, O. Veselý - Honejsek, Holík, Čech - Okál, Melenovský, Köhler. Trenéři: Vlach, Jurík, Hrazdira.

Zápas 9. extraligového kola se odehraje v pátek, 4. října. Úvodní buly v chomutovské SD ARÉNĚ je naplánováno na tradičních 17 hodin a 30 minut. Živě ho můžete sledovat prostřednictvím TV Tipsport anebo prostřednictvím tohoto odkazu.

použité foto: hokej.zlin.cz