Rozhovory

„Bez základů v Chomutově a Kadani bych extraligu nehrál,“ říká Jiří Kulich

Napsal 24.02.2021 Libor Kult
C h o m u t o v - S hokejem začínal v nedaleké Kadani, odkud nakukoval do chomutovských týmů na turnajích, kam trenéři brali nejlepší hráče z okresu bez rozdílu klubové příslušnosti. Už v žákovských kategoriích přešel Jiří Kulich k Pirátům, které po pěti letech opustil, aby se vydal vstříc výzvě v podobě seniorské extraligy v Karlových Varech, za něž nyní v domácí nejvyšší soutěži pravidelně hraje.

Stále ještě šestnáctiletý útočník přiznává, že k odchodu do jiného klubu pod vrcholky Krušných hor ho přiměla aktuální situace kolem šíření onemocnění COVID-19, která zastavila veškerý amatérský sport. „Kdyby to u nás nebylo, jak to je, nad možností odejít z Chomutova bych ani nepřemýšlel,“ přiznává Jiří Kulich.

„Dostával jsem hodně prostoru v juniorce a trenéři mi dávali přesně, co jsem chtěl,“ vysvětluje jedním dechem stále ještě dorostenec, jenž v týmech pirátské akademie odehrál 109 utkání s bilancí 116 bodů za stejný počet gólů i přihrávek. Navíc na jaře 2017 dvakrát skóroval a jednou asistoval v dresu chomutovské osmé třídy na závěrečném turnaji o mistra.

Šikovný útočník udělal první krůčky v Kadani, odkud ho doporučil Roland Wágner trenérům v Chomutově v rámci projektu 3K. „Bez základů v Kadani a rozvoje potom v Chomutově bych extraligu nehrál,“ uvědomuje si Jiří Kulich, který by nemusel být jediným hráčem s podobnou cestou. „Chceme se znovu zaměřit na kluky z okolí. Oživit projekt 3K plus koukat znovu i do Loun,“ naznačuje šéf mládeže Petr Jíra.

Toho může těšit, že se podílel se svými kolegy na broušení diamantu, který to zatím dotáhl v šestnácti letech do seniorské nejvyšší soutěže a možná se objeví i na draftu do NHL. Samotný reprezentant do sedmnácti let zatím naskočil od pěti klání Tipsport extraligy a průměrně tráví na ledě necelých devět minut za zápas. „Je to něco neuvěřitelného, co jsem si dřív nedokázal ani představit,“ reaguje.

„Je to velký skok a velký fičák, který mi ukázal, že na sobě musím dál makat. Je to ta nejlepší motivace, abych se dál zlepšoval. Hlavně na obraně musím pracovat,“ pokračuje Jiří Kulich, který podle vlastních slov před debutem nervozitou netrpěl. „Docvaklo mi to na posledním tréninku před zápasem, tam jsem byl nervózní, ale starší kluci z týmu mi pomohli. První střídání už bylo v pohodě,“ přibližuje s úsměvem.

Mládežnický reprezentant, jenž stihl v aktuální sezóně i deset startů a tři góly za rodnou Kadaň v Chance lize, může po startech mezi dospělými pomýšlet možná i na světový šampionát osmnáctiletých. „Hlavou mi to blesklo, ale neupínám se k tomu, i když by to byl super bonus,“ uzavírá Jiří Kulich.