Preview k zápasu

Baráž startuje! V pátek přijede Jágrovo Kladno a v neděli čeká Piráty souboj s Motorem

Napsal 28.03.2019 Marcel Holl
C h o m u t o v - Po základní části a play-out je tu nedůležitější část letošního nepříliš podařeného ročníku. Piráty čeká extraligová baráž. V ní se utkají hned na úvod s celky z Chance ligy. V pátek před televizními kamerami hostí Rytíře Kladno v čele s Jaromírem Jágrem a v neděli cestují Chomutovští na led Budvar Arény, kde se utkají s domácím Motorem. Není kam uhnout! Dvanáct důležitých zápasů začíná!

Kladno po roce opět v baráži

Prolínací soutěž o účast v příštím ročníku Tipsport extraligy bude mít opět po roce jednoho stejného účastníka. O vstupenku mezi elitu se poperou kladenští Rytíři. V jejich kádru najdeme bývalé reprezentanty a hráče NHL Jaromíra Jágra a Tomáše Plekance. Oba velkou měrou přispěli k úspěšné cestě vyřazovacími boji. Okolo zkušených hráčů je spousta hráčů, která na Kladně takzvaně vyzrála. Důkazem budiž útočník Ladislav Zikmund, který prožívá velmi podařenou sezónu.

Kladenská cesta do baráže o extraligu

Svěřenci trenérů Lidického, Čermáka a Kregla posbírali v základní části 104 bodů, což v konečném součtu stačilo na čtvrté místo v tabulce. Na čele kanadského bodování Rytířů se ocitla hned dvojice útočníků. Zkušený Petr Vampola a objev Ladislav Zikmund. Oba posbírali osmačtyřicet bodů. Ladislav Zikmund zároveň vyhrál týmovou korunu pro krále střelců, když nasázel 29 branek v 55 zápasech.

Ve čtvrtfinále play-off čekal na Rytíře nepříjemný celek Přerova. Zubři se v tabulce umístili ihned za Kladnem, takže se dala očekávat tuhá a vyrovnaná bitva. První duel ovládli Rytíři poměrem 4:2. O den později brali druhý bod v sérii díky výhře 4:0. Velice důležitá bývá třetí bitva série. I tu opanovalo Kladno. Na ledě Zubrů oslavilo vysoké vítězství 8:2. Poslední krok bývá nejtěžší a Zubři nechtěli odejít bez vyhranného zápasu ve vyřazovacích bojích. Ve čtvrtém pokračování série vyhráli těsně 2:1. Série se tak přestěhovala na kladenský zimní stadion. Mužstvo kolem Jaromíra Jágra přesně po týdnu oslavilo postup do semifinále po výhře 4:1.

Mezi sérií čtvrtfinále a semifinále mělo Kladno týden volno. Soupeřem Rytířů byl vítěz základní části Dukla Jihlava. Úvodní dva souboje hostil Horácký zimní stadion. Hned v prvním střetnutí dokázalo Kladno vyloupit hájemství svého soka, když vyhrálo 4:1. O den později v televizním duelu oslavila Dukla vítězství 3:1. Série se tak stěhovala do Kladna za vyrovnaného stavu 1:1 na zápasy. V obou měřeních sil na kladenském ledě vstřelil domácí celek pět branek a jelikož Lukáš Cikánek propustil za 120 minut hry pouze čtyři pokusy jihlavských hokejistů šli týmy do pátého klání za stavu 3:1 na zápasy. Kladenští tentokrát mečbol využili hned při prvním pokusu, když podruhé v sérii vyhráli v Jihlavě. Díky tomuto faktu mohli slavit postup do barážové skupiny. Jihlavě naopak sen o rychlém návratu nevyšel.

Vizitka Rytířů před vypuknutím barážových bojů

2. místo v lize 8-0-0-2 bilance
40:17 skóre 4 787 průměrná návštěvnost
13/54 gólů v přesilovkách 8/54 inkas. gólů v oslabení
2 vstřelené góly v oslabení 156 trestných minut
Statistiky z play-off Chance ligy.
Soupiska Kladna
  • Brankáři: Adam Brízgala, Lukáš Cikánek, Petr Jiroušek, David Stahl.
  • Obránci: Petr Hořava, Martin Kehar, André Lakos, Brendon Nash, Ladislav Romančík, Jiří Říha, Linus Svedlund, David Šesták, Václav Veber, Ondřej Vorláb, Josef Zajíc, Matyáš Zelinger, Adam Zich.
  • Obránci: Martin Bláha, Ondřej Bláha, Štěpán Bláha, Matyáš Filip, Jakub Hajný, Jaromír Jágr, Šimon Jelínek, Tomáš Kaut, Daniel Kružík, Adam Kubík, Patrik Machač, Antonín Melka, Tomáš Plekanec, Tomáš Redlich, Jakub Strnad, Petr Vampola, Tomáš Vildumetz, Ladislav Zikmund.

Motor pod Prospalem dokráčel do baráže

Před začátkem letošního ročníku došlo v Českých Budějovicích k několika změnám. Trenérského žezla ujala českobudějovická legenda Václav Prospal. Bývalý hráč NHL si jako svého asistenta vybral, v Chomutově dobře známého, Aleše Tottera. Pod vedením nových trenérů získal Motor v základní části 106 bodů, což stačilo na třetí pozici s šestibodovou ztrátou na druhý Vsetín.

Nejproduktivnějším hráčem Českých Budějovic v dlouhodobé části se stal Martin Novák, který nashromáždil 47 kanadských bodů. Nejlepším střelcem Jihočechů byl s dvaadvaceti góly Lukáš Endál.

Soupeřem Motoru ve čtvrtfinále Chance ligy byl celek Havířova. V prvním měření sil vyhráli Jihočeši v Budvar Aréně 5:2. O den později ale slavil soupeř, který si tak na domácí led přivezl nadějný stav série 1:1 na zápasy. Havířovské zápasy nabídl vyrovnaný hokej a také dvě těsné výhry Českých Budějovic. Ty mohly v domácím prostředí udělat poslední krok do semifinále, jenž podruhé v řadě Budvar Arénu dobyl soupeř. Šesté pokračování čtvrtfinále si ale již svěřenci kouče Prospala pohlídali a díky výhře 4:1 slavili postup.

V semifinále čekal České Budějovice druhý celek základní části VHK Robe Vsetín. Čekalo se vše, ale to, že Jihočeši Valachy v podstatě vynulují nikoliv. Ve všech vítězných zápasech Motoru v sérii Vsetínští neskórovali. Překonat brankáře Motoru dokázali pouze ve čtvrtém zápase, který v Budvar aréně vyhráli 4:3. Motoru semifinálová série vyšla na výbornou a zaslouženě je v baráži. K postupu pomohl i bývalý brankář Pirátů Jan Strmeň.

Vizitka Motoru před vypuknutím barážových bojů

1. místo v lize 8-0-0-3 bilance
32:17 skóre 4 879 průměrná návštěvnost
10/52 gólů v přesilovkách 3/48 inkas. gólů v oslabení
1 vstřelený gól v oslabení 160 trestných minut
Statistiky z play-off Chance ligy.
Soupiska ČEZ Motoru České Budějovice
  • Brankáři: Marek Dvořák, Petr Kváča, Jan Strmeň, Daniel Svoboda.
  • Obránci: Vojtěch Doktor, Mitchell Fillman, Martin Jandus, Ondřej Kachyňa, Zdeněk Kutlák, Žiga Pavlin, Karel Plášil, Václav Prospal, Pavel Pýcha, Václav Stach, René Vydarený.
  • Obránci: Jakub Babka, Martin Beránek, Cody Bradley, Miloslav Čermák, Milan Dančišin, Jakub Doktor, Zdeněk Doležal, Lukáš Endál, David Gilbert, Martin Heřman, Matouš Hrubec, Václav Karabáček, Martin Novák, Pavel Novák, Roman Přikryl, Jiří Šimánek, Ondřej Vaculík.