Preview k zápasu

Baráž o extraligu je tu! Piráti do ní vstoupí duelem ve vršovickém Edenu se Slavií

Napsal 24.03.2015 Marcel Holl
C h o m u t o v - Piráti si po roce opět zahrají baráž o extraligovou příslušnost. Tentokrát do ní vstupují v pozici vítěze první ligy, ovšem tlak na hráče bude podobný jako v minulém ročníku. První zápas čeká Chomutovské již ve středu 25. března. Soupeřem bude pražská Slavia, která má za sebou nepovedený ročník. Bitvy o extraligu mohou začít!

Před rokem

Nejproduktivnější hráč Pirátů v play-off Ondřej Kaše nastoupil i do posledního vzájemného zápasu se Slavií

Před dvěma lety zažil systém se čtyřmi účastníky svou premiéru. Předtím se hrálo v sérii na čtyři vítězné zápasy. Piráti si tak nový systém ošahají již potřetí za sebou. Dvakrát do něj vstupovali z poslední extraligové příčky. Letos jdou do prolínací soutěže jako mistr první ligy. Kromě Chomutova se v baráži představí Olomouc, pro kterou to bude třetí baráž v řadě. Po zpackaném ročníku bude příslušnost k elitě hájit Slavia. Posledním účastníkem baráže 2015 je českobudějovický Motor.

Vstup do loňského boje o nejvyšší tuzemskou soutěž měli Chomutovští skvělý. První tři kola totiž přinesla tři výhry a celkem 11 bodů. Poté ale následovala smolná prohra v Olomouci, kdy Piráti dostali branku minutu a půl před koncem. Následně prohráli doma s Kladnem 0:1 v prodloužení a v Mladé Boleslavi 2:1. Díky tomu spadli Krušnohorci po polovině prolínací soutěže na třetí místo s dvoubodovou ztrátou na Olomouc. Právě s Hanáky čekal svěřence trenéra Jaroslava Becka klíčový zápas. Po vyrovnaném průběhu ale Piráti padli 1:3 a Kohouti tudíž odskočili na pětibodový rozdíl.

Jak se v dalším průběhu ukázalo, tato ztráta byla rozhodující v celé baráži. Přestože Chomutovští získali v následujících čtyřech zápasech pět bodů, tak se museli s extraligou rozloučit. Jistotu tomu dala domácí prohra s Kladnem v předposledním kole. Sezónu ale zakončili pirátští hokejisté výhrou na ledě postupující Mladé Boleslavi.

Změny ve Slavii oproti bojům v extralize

Kádr pražské Slavie doznal před letošní sezónou několika změn. Sešívaný dres přestali oblékat přes hlavu obránci Kyle Wharton, dlouholetá opora a kapitán Petr Kadlec. Před sezónou odešel i Petr Šenkeřík, avšak ten se v polovině ledna do Slavie vrátil.

I útok doznal změn. Do Liberce odešli Krenželok s Jelínkem. Dále pak opustili vršovický klub Dávid Skokan, Lukáš Žejdl a Vladimír Růžička mladší, jenž nyní působí v celku Pirátů.

Kádr Pražanů v létě posílil zkušený Tomáš Vlasák. Kromě něho i Jan Novák, János Vas, Miloslav Čermák a po návratu z hostování zadák Daniel Krejčí. Během sezóny tým opustil Tomáš Micka. Naopak do Slavie dorazili Tomáš Divíšek a Václav Pletka.

Na koho si dávat pozor

Oporou Slavie je její kapitán Jaroslav Bednář

Mezi opory pražského celku patří bezesporu kapitán Jaroslav Bednář, jenž v základní části posbíral za 47 zápasů 44 bodů. V play-out přidal další tři body. Chomutovská obrana by si měla dát pozor i na Václava Pletku, jenž za Slavii stihl pouze 15 zápasů (včetně play-out), ale na své konto zapsal deset bodů. Dále bychom mohli jmenovat třeba Tomáše Vlasáka, Michala Poletína ale i další útočníky.

Mezi obránci byl hodně vidět Slovák Juraj Valach, který posbíral celkem 15 bodů. Nejtrestanějším hráčem slávistické soupisky je David Štich. Bývalý hráč Liberce obohatil své konto 115 trestnými minutami.

Slávistická cesta aktuálním ročníkem

Po velmi povedené letní přípravě, ve které slávisté vyhráli devět z jedenácti zápasů, přišlo na začátku října vystřízlivění. Během šesti kol totiž Slavia nezískala ani bod. Poté ale přišel mírný obrat k lepšímu, neboť Pražané pětkrát slavili výhru. Další smolnou sérii, která trvala až do Vánoc, načala prohra v domácím prostředí s Mladou Boleslaví. Tato série vyvrcholila odvoláním trenéra Lubiny ale i pádem na extraligové dno. Vlády na střídačce se ujal Dušan Gregor.

Ani slovenský stratég nezlepšil výsledkové trápení, neboť Slavie do poloviny února získala pouze tři výhry. Před předehrávaným padesátým kolem s Třincem tak došlo opět ke změně. Hlavním trenérem se stala slavistická legenda Josef Beránek. Za svého pobočníka si vybral Jana Srdínka.

Do konce základní části se tomuto trenérskému duu povedlo vyzrát na Kometu Brno a v play-out na Olomouc a Liberec. Celek z Vršovic tak prožívá nejhorší sezónu od postupu do nejvyšší soutěže v roce 1994.

O zápase

První barážové střetnutí se odehraje ve středu 25. března v Edenu. Start zápasu je naplánován na 18:00 hodin. Pokud se nevypravíte podpořit chomutovský soubor do Prahy, můžete sledovat zápas prostřednictvím textového přenosu na onlajny.com

×
Dnes v 12:00 | Dor.
HC Hvězda Praha
Piráti Chomutov
×
Dnes v 12:00 | Jun.
Piráti Chomutov
HC Energie Karlovy Vary
×
Dnes v 17:30 | Muži
SK Kadaň
Piráti Chomutov