Mladežnický hokej

„Akce se mi povedla, ale týmu ne,“ hodnotí Radek Veselý své vystoupení v sedmnáctce

Napsal 23.04.2013 Libor Kult
C h o m u t o v - Se starším dorostem vypadl hned v prvním kole play-off, ale díky reprezentačním akcím s národním týmem do sedmnácti let si o měsíc prodloužil sezónu. Útočník Radek Veselý vyrazil s družinou Jiřího Vebera ke třem utkání do Švýcarska, kde se bodově neprosadil, a absolvoval rovněž následnou domácí akci, která čítala dva přátelské zápasy proti Švédsku a turnaj čtyř zemí v Kravařích. Dubnový termín seděl mladému rodákovi z Vlašimi o poznání víc. V pěti duelech třikrát skóroval a přidal dvě asistence. Nebodoval pouze ve druhém střetnutí turnaje proti Finsku, nejlepší vystoupení předvedl ve druhé přípravě s výběrem Tre Kronor, kdy vstřelil gól a zaznamenal finální přihrávku. „Mně osobně se akce bodově docela povedla, ale výsledkově byla špatná,“ ohlíží se Radek Veselý rozporuplně.

„Nevyhráli jsme jediný zápas, takže převažuje zklamání z toho, že se nám nedařilo jako týmu,“ doplňuje a jedním dechem se zamýšlí nad tím, proč český výběr pětkrát padl. „Ostatní týmy byly důraznější, víc se tlačily do brány. Dokázaly gólem potrestat chyby, které jsme udělali, naopak my jsme šance neproměňovali,“ konstatuje Radek Veselý.

Radek Veselý v souboji s jedním ze švédských hráčů
(Foto: www.cslh.cz)

On sám se však neztratil, střílel góly i je připravoval spoluhráčům. „Řekl bych, že se zúročila celosezónní práce s trenéry v Chomutově a taky jsem chytil formu,“ hledá důvody povedených výkonů. „Škoda, že forma nepřišla dřív,“ povzdechne si směrem k play-off extraligy staršího dorostu, v němž si připsal ve třech duelech jeden přesný zásah.

„Trošku jsem na vyřazení s Jihlavou zapomněl, ale pořád mě mrzí, že jsme vypadli. Mohli jsme jít dál,“ uvědomuje si. Nyní má před sebou podle vlastních slov velkou výzvu. Rád by se probojoval na mistrovství světa hráčů do osmnácti let. „Lhal bych, kdybych tvrdil, že na šampionát nemyslím,“ přiznává otevřeně.

„Přes léto ale na sobě musím makat a taky je nutné chytit začátek sezóny, abych se do týmu vrátil i v osmnáctce,“ hlásí odhodlaně. Od reprezentačního kouče dostal nejdenu radu. „Pan Veber mi řekl, abych pracoval na dynamice,“ jmenuje hlavní požadavek. „Taky vím, že musím zlepšit zakončení,“ přidává vlastní poznatek.

Máme zázemí pohromadě, ale v Edenu byla menší zima než na malé hale

Radek Veselý přišel mezi Piráty loni v létě ze Slavie Praha. „S hokejem jsem začínal u nás ve Vlašimi, v páté třídě jsem odešel do Benešova a o tři roky později do Slavie,“ popisuje dosavadní kariéru. „Po minulé sezóně jsem hledal nové angažmá. Řešil to hlavně můj taťka,“ líčí následně. „Kontaktovali ho zástupci Chomutova a nakonec došlo k dohodě,“ přibližuje ještě.

Pouze proti Finům nezaznamenal Radek Veselý v dubnu žádný kanadský bod
(Foto: www.cslh.cz)

Rozhodnutí přijmout nabídku Pirátů si po necelém roce pochvaluje. „Jsem tu spokojený,“ vypálí bez váhání autor patnácti gólů a devatenácti asistencí v 41 duelech základní části extraligy staršího dorostu. „Máme veškeré zázemí v podstatě pohromadě, ve Slavii byly některé věci daleko od stadionu,“ srovnává. „Na druhou stranu na malé hale, kde jsme hráli dost zápasů, je větší zima než v Edenu,“ dodává s úsměvem.

Díky novému angažmá se brzy sedmnáctiletý útočník poprvé v životě vydal s hokejem do zámoří. „Bylo to tam super, dařilo se nám i herně a výsledkově. Jen škoda že jsme nepostoupili do finále,“ vrací se na přelom letopočtu, když Piráti váleli v Calgary. „Hodně jsem cítil, že lidi tam žijí hokejem víc než u nás. Jen mě mrzí, že byla zrovna výluka NHL a neviděli jsme zápas naživo,“ lituje.

Na druhou stranu mohl díky tomu, že se nejslavnější soutěž světa nerozběhla začátkem října jako tradičně, sledovat jednoho ze svých oblíbenců po čase zase na vlastní oči. „Hodně jsem se díval na Romana Červenku ve Slavii. Jeho hra se mi hodně líbí, i když vyloženě jako vzor ho neberu. Taky jsem koukal, jak hráli Jaromír Jágr s Tomášem Plekancem v Kladně,“ zmiňuje Radek Veselý další Čechy působící na severu amerického kontinentu.

Má-li mladý forvard volno, věnuje se podle vlastních slov dalším sportům nebo relaxaci. „Dost hraju tenis. Když mám čas, věnuju se i hokejbalu. Jinak odpočívám a rád spím,“ culí se student obchodní akademie. „Když máme po sezóně hodně se učím. Kvůli reprezentaci jsem teď dost chyběl, tak musím dohánět, co jsem zameškal,“ uzavírá Radek Veselý.

V posledním utkání turnaje čtyř zemí v Kravařích byl Radek Veselý vyhlášen nejlepším českým hráčem
(Foto: www.cslh.cz)